CNN: чому закордонна поїздка Байдена настільки унікальна і така важлива

Байден попереджає, що скаже Путіну "те, що хоче, щоб він знав", коли зустрінеться з ним у закордонному турі


Перша закордонна поїздка Джо Байдена на посаді президента настає в унікальний момент.

Жоден президент США ніколи не залишав меж країни з демократичними цінностями, які зазнали нападів так широко і системно вдома та за кордоном. Ця надзвичайна реальність ускладнить його місію «залікувати» травми епохи Дональда Трампа і переконати як ворогів, так і друзів у тому, що США відвойовують свою глобальну керівну роль назавжди.

Байден зустрічається з британським прем'єр-міністром Борисом Джонсоном у четвер перед самітом G7, робить зустріч з НАТО в Брюсселі, а потім проводить саміт з президентом Росії Володимиром Путіним у Женеві, який нагадає про найбільш напружені дні холодної війни.

"Ми дамо зрозуміти, що Сполучені Штати повернулися, а демократії світу стоять разом, щоб вирішити найскладніші виклики", - сказав Байден американським військам на авіабазі на сході Англії в середу.

Для Байдена демократія - це не просто якесь абстрактне поняття, яке американці відчувають лише тоді, коли кожні кілька років заходять у кабіну для голосування.

Це система, спосіб життя та набір правил та норм, які зробили США найсильнішою та найбагатшою країною в історії. Вільні, процвітаючі країни, відновлені та захищені США після Другої світової війни, зіткнулися з комуністичною тиранією у формі Радянського Союзу і підписали 70 років миру.

Ця мережа відкритих країн-однодумців також є ключем до глобальної могутності Америки. Якщо демократія зменшується за кордоном, це впливає і на США.


Нові виклики

Схід нової наддержави, Китаю, яка рішуче налаштована перекрити багатства та могутність США, стає серйозною загрозою демократії та пропонує потенційним автократам альтернативний шаблон влади однопартійного правління.

Росія - супротивник, з яким Байден зіткнеться в кінці європейської поїздки - втручалася в останні вибори в США, щоб допомогти Трампу, який, здавалося, часто просував свої закордонні інтереси над американськими.

Але найнезвичайнішою особливістю поїздки Байдена є те, що він не є американським президентом, який збирається протистояти тиранії за кордоном - це вже було раніше. Він гуртується з союзниками США в той момент, коли найбільша загроза демократії надходить із США.

Світ з жахом дивився на захоплення Капітолію США, організоване Трампом у січні. З того часу експрезидент налаштував мільйони американців проти демократії своїми фальшивими заявами про фальсифікацію виборів.

Депутати республіканських штатів швидко приймають законопроєкти, які ускладнюють голосування для всіх, крім їх власних прихильників, і полегшують фальсифікацію виборів. Принцип, згідно з яким виборці мають право вибирати власних лідерів, знаходиться під загрозою.

Метод Трампа підривати вибори, озброювати пропагандистське висвітлення новин, створювати фальшиві реалії, пропагувати дружбу та стигматизувати іммігрантів був до болю знайомий європейцям через власну історію, і як автократія знову приживається в колишньому Східному блоці.

Байден, який народився під час Другої світової війни, коли нацистська тиранія правила Європою і досяг повноліття в час холодної війни, визначив доленосний момент.

Часто він не здається настільки впевненим, що дрімаючий Захід може взяти верх над загрозами свободам та глобальним домінуванням його цінностей, які він сприймав як належне - особливо коли він говорить про Китай.

І навіть президенту Франкліну Рузвельту не довелося турбуватися про стан демократії вдома, коли він перетинав Атлантику на саміти під час Другої світової війни.

Вшановуючи Рузвельта, Байден у понеділок оприлюднить оновлену Атлантичну хартію з Джонсоном - документ, який FDR підписав із прем'єр-міністром війни Вінстоном Черчіллем, який створив основу Заходу.

Байден прагне пожвавити американські союзи, які десятиліттями поверталися до слави тієї епохи. Найстаріший президент в історії США дивиться в майбутнє.

"Я вважаю, що ми перебуваємо в точці перелому у світовій історії", - сказав Байден американським військам.

Він назвав "момент, коли нам доводиться доводити, що демократії не просто витримають, але вони будуть перевершувати, коли ми піднімемося, щоб скористатися величезними можливостями нового часу".

І він запропонував своїм колегам-лідерам застереження перед самітом G7 у ці вихідні на скелястому корнуольському узбережжі.

"Ми повинні дискредитувати тих, хто вважає, що вік демократії минув", - сказав Байден.

Нового президента США запевняють у теплій зустрічі. Зрештою, він не його попередник, який зневажав союзників, наприклад, як канцлерку Німеччини Ангелу Меркель, віддав перевагу компанії автократів перед союзниками та насправді не вірив у Захід.

Але президентство Трампа та жахливий відхід колишнього президента від влади травмували багатьох друзів Америки за кордоном.

Це викликало певні сумніви в тому, що демократія може вижити в США. В приватному порядку дипломати країн-союзників визнають, що вони не до кінця впевнені, що Байден поклав край популістському націоналізму "Америка насамперед".

Деякі побоюються, що Трамп або новий президент за його образом можуть повернутися в січні 2025 року.

Частина обґрунтування поїздки Байдена полягає в тому, щоб заспокоїти нерви, які виникають із занепокоєнням щодо збереження влади США.

Європейським державам не потрібно домовлятися зі США щодо кожного питання політики. Але після зривів епохи Трампа, які перетворили Америку із сили глобальної стабільності на силу зриву, вони прагнуть стратегічної впевненості з боку Вашингтона.

"Що Президент Байден повинен зробити, це показати послідовність, довіру до обіцянок США і справді розглянути це як стабілізацію нашої мережі альянсів як в Європі, так і в Індо-Тихоокеанському регіоні", - сказала Хізер Конлі, старший віцепрезидент з питань Європи, Євразії та Арктики в Центрі стратегічних та міжнародних досліджень на брифінгу.

"Наші союзники не повірять, що це відбудеться, поки протягом кількох виборчих циклів не побачать, що незалежно від адміністрації політика США дійсно бачить користь від союзів", - сказав Конлі.

за матеріалами СNN


10.06.2021 824
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

952
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1958
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2829
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3464
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3672
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6851 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3857

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5671

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6806 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7628
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2463
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4729
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5116
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

483
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

946
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1816
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3399
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

921
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1788
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3696
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3909 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5453