Ціна відповідальності

 

/data/blog/122280/9a0f4ec86fe1cb3109a0981394eabb93.jpg

 

Долями українців щодня топчеться війна. Стукає в двері, вперто тисне на клямку, заходить в оселю і забирає безцінний спокій. Настає момент відвертої сповіді громадянина: чи готовий я захищати свою державу, за якою мене ідентифікує світ, в якій зберігся мій ген, чи маю сміливість боронити землю, на якій, хоч і бідний, та міцно стою? Усвідомлення відповідальності перед державою – річ тонка. Багатьох це відчуття застало зненацька, часу на обдумування не було. Доводилося робити вибір відразу.

 

Війна, звісно, не єдина ситуація, коли час брати відповідальність тут і тепер. Воювати можна не тільки на фронті – фактор боротьби і протистояння присутній в найважливіших сферах життя українців.

 

Такий нині час – руйнуємо старе, будуємо нове. В кожного різні погляди на цей неминучий процес: хтось готовий латати, відновлювати старе, а хтось прихильник будувати з нуля.

 

Та очевидно одне: в обох випадках важливо шукати зерно правди, планувати майбутнє і діяти відповідно, не боротися заради боротьби. У рамках закостенілої пострадянської системи ці завдання стають надскладними.

 

Повноцінний фронт борців проти системи Януковича та, не забуваймо, Кучми почав формуватися після Революції Гідності. Спроби були і до Майдану, але не такі серйозні, адже не була пролита кров. Коли Україна здобула перших Героїв, що віддали життя за державу, тоді почався відлік нової історії українців.

 

Без сумніву, незважаючи на ентузіазм і бунтарство, ми ще слабкі, нам не вистачає далекоглядності й елементарного досвіду. Та, хоч і дорогою ціною, помалу ми його здобуваємо.

 

Нова патрульна поліція, створена в Україні, – чи не найуспішніша реформа з часів Майдану. Ми пам’ятаємо, що після Революції Гідності довіра до правоохоронних органів була повністю знівельована, а про безпеку людей хтось у державі мусить дбати щодня. Цю відповідальність на себе взяли молоді хлопці й дівчата, які прийшли в поліцію, а серед них є й ті, що повернулися з фронту.

 

До лав патрульних потрапили і колишні міліціянти, хоча в меншості. Цього навряд чи можна було уникнути, адже на поліцію перетворився один із сегментів міліції, як молода брунька на старому дереві. Звідусіль на її репутацію чигає небезпека – хтось приємно дивується, захоплюється, а комусь не терпиться якнайшвидше дискредитувати. А найкраще це вдається тим, хто знає всі потайні місця системи, всі слабкості, якими в разі чого можна скористатися. Так і є, новим поліцейським непросто, адже працюють вони з громадянами, що не готові визнавати своїх помилок, а звикли діяти за принципом «порішати». З другого боку, патрульна поліція – тільки один елемент у великій правоохоронній системі, притім не найголовніший.

 

Основний двигун правоохоронних органів, на жаль, ще не замінений. Реформи приживаються досить важко, система скрипить, тріщить, але не здається. Переатестація старих працівників міліції відбулася за принципом «кругової поруки». Хто будь-що хоче залишитися, той усілякими можливими й неможливими методами відвойовує своє тепленьке місце. І громадськість тут, на жаль, не всесильна.

 

Зі слів Хатії Деканоїдзе, станом на жовтень штат Національної поліції України складає 130 тисяч працівників. Серед них – 118 тисяч поліцейських і 12 тисяч держслужбовців. Фактично у відомстві працює 109,6 тисяч осіб, з яких поліцейськими є понад 99,1 тисяч.

 

Загалом, атестацію пройшли понад 68 тисяч працівників. За її результатами, зі служби звільнили понад 5,2 тисячі поліцейських. Серед керівництва найвищої ланки не пройшли атестацію 26%, середньої – 14%. Комісії рекомендували підвищити посади майже 4,5 тисячам поліцейських і понизити – близько 4,8 тисячам. «Через кілька місяців у Нацполіції кожен третій буде новим працівником», – підсумувала голова відомства.

 

В Івано-Франківській області атестацію пройшли 1352 особи, з них 49 – безуспішно. Рекомендовані до пониження в посаді 87 працівників, до підвищення – 104. Як бачимо, чималий відсоток старих міліціянтів таки втримався на посадах:

 

Враховуючи таку ситуацію, патрульній поліції і надалі працювати буде непросто. Основний її склад таки залишиться скоріше старим, аніж оновленим. Протистояння і нервова війна старого покоління міліції з новими поліцейськими, вочевидь, триватимуть ще довго, намітилися вже і перші конфлікти.

 

Суперечка за участю голови патрульної поліції Івано-Франківська Дмитра Міхальця та учасника АТО – показовий приклад ситуації, в якій двоє б’ються, а третій з цього користає. Її учасники – молоді українці, один з яких обрав фронт змін у правоохоронній системі, а інший – шлях справжньої війни.

 

У результаті конфлікту голові патрульної поліції Івано-Франківська Дмитру Міхальцю оголосили підозру в перевищенні службових повноважень за ст. 365, ч. 2 Кримінального кодексу України. Злочин за цією статтею карається позбавленням волі на строк від 3 до 8 років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3 років.

 

Ситуація стала дуже резонансною і отримала чимало критики. Люди стали шукати правди, захотіли розібратися в тому, чи справді конфлікт був настільки серйозним, що новий голова поліції заслуговує на таке жорстке покарання. Як бачимо, закони в Україні є, от тільки карати за ними почали нових людей із постмайданівської генерації, а на злочини старих міліціонерів закривають очі.

 

Це не дивно, адже за діями нових полісменів стежать вчорашні міліціонери, кожну помилку прицільно аналізують і чекають на влучний момент, щоб покарати – ткнути носом у нову статтю закону і продемонструвати свій досвід, приховану силу. Роблять це, треба визнати, професійно, й очевидно, що зупинятися не планують.

 

Чи варто було учаснику АТО і головному полісмену доводити суперечку до суду? Мабуть, ні, бо конфлікт насправді підірвав довіру людей як до поліції, так і до атовців, та ніхто не зрозумів, що справжній ворог сидить і зловтішається зі сторони. Він подасть голос тоді, коли будуть нові призначення, а зараз очікує слушної миті. Тому нам варто домагатися правди і справедливості, що робить нас сильнішими, щоб не втратити те, що уже здобули.

 

Наталія Сербин, журнал МІСТО


19.12.2016 Наталія Сербин 1132 1
Коментарі (1)

Roman Starchevskyy 2016.12.28, 12:41
Є ОСНОВНИЙ закон, Називається Конституція України, котрий гласить, що суть існування держави, в тому числі і поліції, як органу державної влади, полягає в задоволенні прав і свобод громадян. з поданої у ЗМІ інформації складається враження, що навчання нових поліціянтів зводилося до перегляду декількох кінобойовиків про американську поліцію. Про права і свободи громадян вони зеленого поняття не мають, то годі й думати про їх захист. Якщо хлопець нашкодив, є кримінальний кодекс, і там написано, як і скільки треба ,,преміювати". І що це за крики - герой ! новоспечений поліціянт !, помилився !, підірвали довіру !, і т.п. Дотримуйтеся законів, та завойовуйте довіру, а якщо не вдається, - звільняйе місце, може є хтось, у кого вдасться ! Вперед друзі !
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

927
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1916
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2786
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3413
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3647
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6806 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3831

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5642

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6756 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7604
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2432
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4696
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5091
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

451
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

918
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1786
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3373
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

894
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1757
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3667
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3859 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5421