Чим інавгурація Порошенка відрізнятиме його від попередників (фото)

 

Оскільки протокольні правила проведення інавгурацій в Україні законодавчо не затверджені, кожен наступний президент влаштовує цей процес по-своєму.

 

Леонід Кравчук. 1991 рік

На відміну від наступних інавгурацій, перший президент України на прийнятті своєї присяги майже не побачив представників інших країн. Приїхали тільки два посли — Польщі та Канади, що було зумовлене великими українськими діаспорами в цих країнах.

А по телефону мене привітав Борис Єльцин”, - згадує Кравчук.

Вся інавгурація була фактичною імпровізацією – не було не те що розробленої процедури церемонії, а навіть національного гімну країни – замість нього хор імені Верьовки виконав „Боже великий, єдиний”.
При тому перший президент прагматично ставився до процесу інавгурації, кількості прибулих делегацій, тощо. „Є речі, які називаються «театралізоване дійство». Воно не заважає, не перешкоджає, але нічого не додає. Хто хоче, хай робить”, - заявив колись в інтерв’ю Леонід Кравчук.

 

Леонід Кучма. 1994 рік

Перший прихід Леонід Даниловича до влади теж видався доволі скромним – його, до речі, готували в адміністрації Леоніда Кравчука. Присягу Кучма складав у стінах Верховної Ради. До речі, під час інавгурації мав місце курйоз – коли Кучмі вручили булаву - символ президентської влади, він, потримавши її в руках, замість передати офіцерові, якого забули біля нього поставити, поклав регалію на стіл – що, за етикетом, символізує зречення. Кількість іноземних делегацій теж була незначною. 

Леонід Кучма. 1999 рік

Свою другу інавгурацію поки що єдиний двократний президент України вирішив провести помпезно. Величезний, більш ніж на 3,5 тисячі місць зал Національного палацу "Україна" був заповнений вщерть.

У 1999 р. на інавгурацію президента в Україну прибула 21 іноземна делегація, вісім з них очолювали президенти.

Серед них президент Узбекистану Іслам Карімов, Словаччини Рудольф Шустер, Польщі Олександр Кваснєвський, президент Молдови Петро Лучинський, спікер парламенту Польщі Либуше Бенешова, держсекретар МЗС Фіндяндіі Валтасааі, прем'єр-міністр Росії Володимир Путін, президент Туреччини Сулейман Демірель, державний міністр Грузії Вахтанг Лордкіпанідзе, віце-президент Болгарії Кавалджіев.

Президенти Литви Валдас Адамкус, Азербайджану Гейдар Алієв, Білорусії Олександр Лукашенко, а також міністр територіального управління та оперативних питань Вірменії Карен Арутюнян і прем'єр- міністр Казахстану Касимжомарт Токаєв, виконавчий секретар СНД Ярів і його попередник Борис Березовський.

На церемонії приведення Леоніда Кучми до присяги були присутні також екс-прем'єр- міністр Росії Віктор Черномирдін, глава РАО "Газпром" Рем Вяхірєв, керівник правління РАТ "ЄЕС Росії" Анатолій Чубайс.

Віктор Ющенко. 2004 рік

Третій президент України Віктор Ющенко провів свою інавгурацію не скромніше ніж Кучма - з концертом, феєрверком, Майданом.

На церемонію прибуло 64 іноземні делегації, що в три рази більше, ніж на другу інавгурацію Кучми. Серед спецгостей були колишні президенти Чехії та Польщі Вацлав Гавел і Лех Валенса.

На інавгурації були присутні 8 делегацій президентського рівня, 3 - прем'єрського, 5 голів парламенту, 2 віце-прем'єрські делегації, одна делегація на чолі з віце-спікером. Інші делегації очолили міністри закордонних справ або глави відповідних відділів.

Також на інавгурації Ющенка був президент Польщі Александер Кваснєвський та екс-держсекретар США Колін Пауелл, який прибув в якості спеціального посланника президента США. Канаду представляв на церемонії глава держави генерал-губернатор Адрієн Кларксон, а Грузію - голова парламенту Ніно Бурджанадзе.

Віктор Янукович. 2010 рік

Представники президента-втікача Віктора Януковича хвалилися, що його інавгурація пройде “максимально скромно”. Тодішній голова МЗС, а тепер вже новий президент України Петро Порошенко розповідав, що на інавгурації Януковича буде більше ста делегацій.

“Будуть присутні більше 100 делегацій. Серед них 11 глав держав, чотири керівника міжнародних організацій, у нас буде більше 15 міністрів закордонних справ, четверо керівників парламентів, і, я думаю, представництво буде достатньо високим. Я можу сказати, навіть безпрецедентним”, - говорив Порошенко.

Тоді в Київ до Януковича прибули президенти Білорусі, Латвії, Литви, Македонії та Чорногорії. Також глави урядів і парламентів Грузії, Ізраїлю, Румунії, Словаччини, Таджикистану, офіційні особи зовнішньополітичних відомств Австрії, Алжиру, Демократичної Республіки Конго, Екваторіальної Гвінеї, Канади, Марокко, Лівії, Німеччини , Румунії, Словенії, Франції, Узбекистану.

Також були присутні лідери Болгарії, Вірменії, Молдови, Польщі, Угорщини, прем'єри Азербайджану, Казахстану, віце- прем'єри Сербії, Туркменістану і керівництво Держдуми Російської Федерації.

Президента США на церемонії інавгурації представляв радник з питань національної безпеки Джеймс Джонс.

Делегація Європейського Союзу була представлена ​​верховним представником ЄС зовнішньої політики і політики безпеки, віце-президентом Єврокомісії Кетрін Ештон, президентом Європарламенту Єжи Бузеком і єврокомісаром з питань зовнішньої політики та європейської політики сусідства Штефаном Фюле.

А ось президент Росії Дмитро Медведєв тоді на інавгурацію Януковича не приїхав, бо планував провести переговори з президентом Ліванської Республіки Мішелем Слейманом.

При тому церемонію скромно проігнорували як перший президент України Леонід Кравчук, так і безпосередній попередник Януковича Віктор Ющенко. До речі, з точки зору світового інаугураційного етикету, це було кричущим порушенням – зримою демонстрацією „розриву”, відсутності спадкоємності влади.

Петро Порошенко. 2014 рік

Щодо новобраного Петра Порошенка, то участь церемонії його інавгурації вже підтвердили близько 20 глав держав і урядів.

Зокрема, свою участь підтвердили президент Польщі Броніслав Коморовський, Литви Даля Грібаускайте, віце-президент США Джо Байден, голова МЗС Швейцарії Дідьє Буркхальтер, президент Європейської Ради Герман ван Ромпей, генеральний секретар ОБСЄ Ламберто Заньєр.

Але за словами директора департаменту інформаційної політики МЗС України Євгена Перебийніса, "це не остаточна інформація, оскільки підтвердження постійно надходять від іноземних держав".

Що стосується Росії, то, за його інформацією, РФ запрошено на інавгурацію на рівні представника посольства в Києві. "Росію запрошено на рівні тимчасового повіреного у справах Росії в Україні", - сказав Перебийніс. При цьому він підтвердив, що президенту Росії Володимиру Путіну не надсилали запрошення на інавгурацію.

При цьому, вдивляючись у списки гостей, новообраному президенту варто не забувати, що вся поважна публіка приїхала висловити респект не тільки – а нерідко й не стільки – конкретно взятому Петру Порошенку. 
Справжні причини присутності іноземних високопосадовців можуть бути найрізноманітніші. Хтось хоче виказати повагу народу, який, як не пафосно звучить, кров’ю захистив свою свободу. Хтось – продемонструвати незапрошеному президенту єдність „західного світу” перед лицем відвертої агресії з боку уламку „імперії зла”. А хтось – підсолодити пілюлю майбутньої байдужості чи й геополітичної зради. 
Врешті, ні для новообраного президента, ні для решти українців на даний момент все це не так вже й важливо. Головне те, що всі ці люди, почасти, будуть свідками. Свідками того, що Петро Порошенко пообіцяє боронити суверенітет України і дбати про добробут народу. А ще – він пообіцяє дотримуватись законів України і діяти в інтересах всіх без винятку співвітчизників. А ми, співвітчизники, пообіцяємо собі уважно стежити, щоб поважний бізнесмен і ревний християнин Петро не став, бува, клятвопорушником.


03.06.2014 1062 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466