Цікава археологія Станиславівщини

 

/data/blog/104853/9dfda211952ab5f727be127e15eb5895.jpg

 

На території нашого краю зроблено сенсаційні археологічні відкриття.

 

 

Край мамонтів і носорогів

Як свідчать результати розкопок, в часи пізньої кам’яної доби – палеоліту (40-10 тис. років тому) мамонти і носороги були звичними представниками «прикарпатської» фауни.

Цікава археологія Станиславівщини (фото) - фото 1

Так виглядали носороги 24 тис. роки тому

В 1927 році в селі Старуні при побудові озокеритної шахти на глибині 12,5 метрів були знайдені рештки мамонта, а на 5 метрів глибше – залишки шерстистого носорога, вік яких – 24 тис. років. Законсервовані озокеритом туші чудово збереглися: вперше в історії вчені побачили не тільки кістки, але також шкіру і внутрішні органи цих тварин.Кістки мамонтів неодноразово знаходили не тільки в Старуні. Так, в 1957 році в селі Новосільці Тлумацького району знайшли бивень мамонта довжиною 95 см та вагою 16 кг, а також зуб тварини вагою 4,5 кг.

 

«Відкриття століття»

1937 рік увійшов в історію світової археології. До села Крилоса, що біля Галича, влітку-восени 1937 року прибувало багато екскурсій, в окремі дні – до 5000 осіб. А приваблювали відвідувачів, за висловом репортерів, – «найважливіші за ціле сторіччя розкопки».

Тоді визначний український археолог Ярослав Пастернак виявив фундамент княжого Успенського собору, тобто місце розташування стародавнього Галича – столиці Галицько-Волинського королівства, яку до того часу безуспішно шукали вчені. Також в результаті розкопів знайдений кам’яний саркофаг, в якому був похований сам князь. Побіч саркофагу археологи відкопали поховання молодої жінки із золотою діадемою на чолі.

Розкопки дали можливість уявити, як виглядала в минулому столиця Галицької землі. Княжий Галич займав дуже вигідне топографічне положення, яке забезпечувало йому природну охорону: із заходу височіла Крилоська гора з крутими схилами, а зі сходу місто було захищене глибоким яром Мозолевого потоку. З південної сторони були насипані штучні земляні вали.

Саме місто було поділене на три укріплені райони, де мешкали різні соціальні верстви.

На самій верхівці Крилоської гори знаходився «Золотий тік» – княжий двір. Він був захищений ровом та валом, нижче від яких розміщувалася єпископська частина, де і були розташовані уже згадуваний Успенський собор та будинки духовенства. В цій частині міста містилася також торговиця. Єпископська частина столиці захищалася подвійною лінією ровів та валів.

Ще нижче знаходився посад, де розташовувалися двори купців та майстерні ремісників.

Незахищена частина столиці – Підгороддя – розмістилася на захід від Крилоської гори на двох берегах річки Лукви, притоки Дністра.

Загалом княжий Галич займав 40 квадратних кілометрів.

Фінансував розкопки Митрополит греко-католицької церкви Андрей Шептицький. Протягом трьох років він виділяв на потреби архелогів по 1000 злотих щорічно.

 

Що там єгипетські піраміди!

При згадці про трипільські племена читачі, певно, подумають про село Трипілля на Київщині, де вперше виявили залишки культури цих племен, а також про екс-президента Віктора Ющенка, над пристрастю якого до пам’яток трипільської доби піджартовувала вся Україна. Менше відомо, що на території нашої області знайдено понад 80 трипільських поселень, які датуються IV тис. до н.е.: в селі Незвисько Городенківського району, в селах Вікторів та Крилос Галицького району, в селі Олешків на Снятинщині тощо.

Згідно з останніми дослідженнями, трипільське поселення в селі Козино Галицького району датується початком V тис. до н. е., що є світовою сенсацією!

Трипільська культура – унікальне явище в історії людства. Без перебільшення, вона заклала основи людської цивілізації. Ще до будівництва перших єгипетських пірамід.

Трипільці перші поєднали землеробство з тваринництвом. Вони вирощували пшеницю, ячмінь і овес, розводили велику рогату худобу, свиней, овець і кіз, а биків і коней використовували як тяглову силу. Орали трипільці ралом, а жали серпами з дерева і рога з кременевими вставками. Вони першими в історії вирішили продовольчу проблему, першими почали будувати справжні будинки.

Трипільці виготовляли мальовану кераміку, мали каменярні, гончарні майстерні, плавильні печі та горни. Високого рівня у трипільців досягли металургія і металообробка, саме їхнім нововведенням було використання першого в історії цивілізації металу – міді.

Гончарство у трипільців виділилося в окрему галузь, ними було винайдено повільне гончарне коло. У трипільців з’явився перший ткацький верстат. Перший на Україні механічний пристрій – свердло для пророблення отворів у камені та дереві – з’явився також у трипільців.

Трипільська культура, яка поширювалася від Балкан і нинішньої Румунії до Подніпров’я і Причорномор’я, залишила по собі значні сліди в Україні. У килимарстві, гончарстві, вишиванках, писанках можна помітити багато геометричних та рослинних орнаментів, які виразно нагадують орнамент трипільської доби.

 
Наталія Храбатин, Галицький кореспондент


21.04.2016 966 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

950
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1956
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2826
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3461
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3671
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6847 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3855

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5671

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6803 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7626
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2456
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4728
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5115
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

482
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

944
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1814
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3398
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

921
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1787
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3693
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3906 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5451