Чи може християнин копати картоплю в неділю?

 

/data/blog/115822/9a383b50ac98dee76bce8f91fb396a21.jpg

 

Це питання, здається, має просту відповідь. Неділя - день Господа, про яке Він ясно і зрозуміло говорить у третій заповіді: Пам'ятай день Господній. Але сьогодні навіть це питання чомусь викликає суперечки серед віруючих.

 

Кінець літа і перша половина вересня - це «час картоплі». Щоб зібрати «другий хліб», нерідко потрібні великі зусилля. І, хоча, здається, ця справа має турбувати тільки жителів сіл, вона зачіпає також і міста. Студенти і робоча молодь, серед яких багато католиків, повертаються в свої рідні місця з міста, щоб допомогти рідним викопати картоплю. І це тільки один з прикладів.

 

Саме копання картоплі - справа хороша, але, як і будь-яка необов'язкова робота, відповідно до третьої заповіді, не може виконуватися в неділю.

 

Як виявилося, не всі католики так вважають. В одному з сіл я чула версії, що копати картоплю можна, оскільки "це не робота, а збір врожаю», так як «місцевий настоятель дозволив», «можна копати після 9 ранку, коли відправиться перша Літургія, при цьому можна в ній і не брати участь », або« можна копати тільки після того, як взяв участь в недільній святій Літургії ». Де ж правда? На питання погодився відповісти о. Аркадій Кулях OCD.

 

«Воскресіння - святий день»

«Про вшанування та переживання неділі Катехизм Католицької Церкви пише в номерах 2168 - 2195. Номер 2185 говорить, що" в неділю і святкові дні віруючі повинні утриматися від робіт і занять, які заважають віддавати належну шану Богові, переживати властиву для дня Господнього радість, виконувати справи милосердя і відпочивати як духовно, так і фізично "», - зазначив священик.

 

"Церква вчить також, що" допускаються дії, пов'язані з сімейними обов'язками або з послугою заради великої суспільної користі, якщо тільки це не веде до шкідливих звичок щодо святкування неділі, сімейного життя і здоров'я "(пор. Компендіум Катехизму Католицької Церкви, 453)» , - розповів о. Аркадій кулях.

 

Необов'язкову роботу в неділю, по коментаря, не можна виправдати участю в ранковій Літургії.

 

«Хтось міг би помилкою вважати, що заради вшанування Бога в неділю досить взяти участь в Службі Божій, краще з самого ранку, а пізніше зайнятися чим завгодно. Неділя - це святий день, день відпочинку і відновлення духовних і фізичних сил, зустрічі з родиною та близькими людьми і зростання в християнській любові у всіх її вимірах, день єднання з Богом і ближніми. Віруючий, який жадає по-справжньому спілкуванню з Богом і поглиблення свого духовного життя, сам буде прагнути утриматися в неділю від усього, що не сприяє ціій меті », - підкреслив священик.

 

Можна копати картоплю в неділю?

«Риття картоплі, а ще раніше її посадка - це для більшості тих, хто вирощує" другий хліб ", турбота про життя, не тільки своє, а й всієї родини, рідних або близьких людей. Трапляються ситуації, коли дійсно неможливо зібрати урожай в будні дні, наприклад, діти або онуки не можуть ніяк приїхати до улюблених мами і тата чи бабусі і дідусі в інший день, а вони самі захворіли або вже не мають сили працювати. В такому випадку можна вважати, що копання в неділю - це необхідність (немає інших можливостей, наприклад, не вистачає коштів, щоб найняти когось протягом тижня) », - зауважив о. Аркадій Кулях.

 

«Проте не можна виправдати порушення третьої Божої заповіді, якщо хтось відкладає копання картоплі чи іншу роботу саме на неділю, хоча може зробити це в будній день. Гріхом є не тільки необов'язкова робота в неділю, але і лінь взагалі », - додав священик.

 

Також християнам не варто забувати, що в неділю треба обов'язково брати участь в Службі Божій, не дивлячись на форс-мажорні ситуації, які вимагають виконання роботи.

 

Кожен наш вчинок, за словами священика, потрібно розглядати з трьох сторін - з точки зору на предмет вчинку, за його метою і на обставини в яких вчинок був здійснений.

 

«Якщо всі три елементи людського вчинку - хороші, тоді і вчинок вважається хорошим. Буває, однак, і так, що предмет вчинку хороший (наприклад, робота, допомога іншим), але обставини знижують його моральну цінність (наприклад, необов'язкова робота в неділю). Найгірше, коли моральна цінність вчинку знищується або зменшується метою (наприклад, хтось допомагає ближньому напоказ або робить щось, щоб показати зневагу до віри або особи) », - зауважив священик.

 

Неділя - це не тільки день відпочинку, який Бог визначив для кожного з нас; це ще одна можливість, щоб сім'я зібралася разом. Спільна участь у Святій Літургії, а також відпочинок з рідними - ось що може не тільки посприяти духовному розвитку кожного члена сім'ї, але також посилити любов, повагу і взаєморозуміння в ній.

 

Отець Аркадій Кулях згадує свідоцтво Папи на пенсії Бенедикта XVI, який підкреслював, що «Воскресіння в його родині завжди було справою принциповою»:

«Воскресіння починалося вже в суботу після полудня. Батько читав нам недільні літургійні тексти з дуже популярної на той час книжки, в якій вони пояснювалися (...). На наступний день ми йшли на месу (...), а пізніше в будинку, важливий був, звичайно, спільний великий обід. Ми також багато співали разом (...). Співала вся сім'я. Це незабутні моменти. Пізніше ми, звичайно, гуляли. Ми жили недалеко від лісу, і прогулянка по лісі була гарною: пригоди, ігри тощо. Одним словом, об'єднувало нас одне серце і одна думка, багато спільних переживань, навіть в дуже важкі часи війни (...) панувала між нами взаємна любов, радість з простих речей ».

 

Таким чином, неділя - це особливий день, який потрібно в першу чергу присвятити відпочинку і спогляданню Бога, і, якщо дійсно немає форс-мажорних обставин, не можна копати картоплю, так само як і не можна робити будь-яку необов'язкову роботу.

 

Християнський портал КІРІОС, за матеріалами catholicby


13.09.2016 4389 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1978
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466