В Україні відзначають одразу чотири свята: Покрова Пресвятої Богородиці, День козацтва, 76-річницю створення Української повстанської армії та День захисників та захисниць України.
У 2014 році, коли розпочалась російсько-українська війна, тисячі українців пішли захищати Батьківщину у лавах Збройних Сил України, правоохоронних органів, Національної гвардії та добровольчих формувань. Поряд із чоловіками боронити незалежність України ставали й жінки-захисниці.
Відтоді в Україні розпочали процес декомунізації – відмови від усього радянського. Тоді ж Указом №806 від 14 жовтня 2014 року тодішній президент Петро Порошенко запровадив Державне свято «День захисника України». Цим Указом скасували День захисника Вітчизни, яке святкували ще з радянських часів 23 лютого.
Лише 5 серпня 2021 року набув чинності закон, який перейменовує «День захисника України» на «День захисників і захисниць України». Як зазначили у пояснювальній записці, завдання такого рішення – сприяти збалансованому висвітленню ролей військовослужбовців обох статей на військовій службі. Адже в Україні чимало жінок нарівні з чоловіками захищають державу.
Проте, досі 14 жовтня нерідко асоціюється з днем, коли потрібно вітати та дарувати подарунки усім чоловікам без винятку. Так, Міжнародний день чоловіків існує – його відзначають 19 листопада.
14 жовтня українці віддають шану усім, незалежно від статі та службового становища, хто в різні часи обороняли та обороняють українську незалежність та територіальну цілісність країни. Зауважимо, що у законі України немає визначення, хто такі захисники. Очевидно, що йдеться про людей, які безпосередньо причетні до оборони країни.
Крім того, 14 жовтня святкують Покрову Пресвятої Богородиці, День створення Української повстанської армії та День українського козацтва. Зокрема, традиція вшанування Покрови зародилася в козацьку добу. Адже для козаків це свято було одним з найголовніших – у цей день на Запорізькій Січі проводили ради, де обирали кошового й старшину.
Водночас Українська повстанська армія як опікунка українського війська теж шанувала Покрову, а 14 жовтня 1942 року вважають символічним днем утворення УПА. Як бачимо, Покрова – історичне свято, яке переплетене з ідеями захисту, а тому 14 жовтня й обрали Днем вшанування українського війська.
Більше читайте у матеріалі: Не всі захисники – чоловіки, і не всі чоловіки – захисники: чому 14 жовтня – свято не про стать.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також: