Чому у другій хвилі Covid-19 менша летальність

Європа тоне у другій хвилі епідемії коронавірусу. Рівень зараження стрімко зростає по всьому континенту. Уряди вводять суворі блокування. Економіка знову зупиняється. Але є проблиск надії: вірус, хоча і все ще смертельний, в середньому вбиває менше людей.

Недавні дані про летальні випадки від Європейського центру з профілактики та контролю захворювань (ECDC) показують, що, хоча зареєстровані випадки захворювання на Covid-19 зростають у Великобританії, Франції, Іспанії, Німеччині та інших європейських країнах, смертність зростає не такими ж темпами.

"Рівень летальних наслідків знизився, у Великобританії ми можемо спостерігати його зниження приблизно з червня до найнижчого рівня в серпні", - сказав Джейсон Оке, старший статист Департаменту наук про здоров'я первинної медичної допомоги в Наффілді. "Наші нинішні висновки свідчать про те, що рівень смертності від інфекції підвищується не так стрімко."

Оке відстежував рівень смертності від Covid-19 разом зі своїм колегою Карлом Хенеганом з Центру доказової медицини та економістом охорони здоров'я Даніелем Хаудоном. Їхні дослідження показують, що наприкінці червня рівень смертності у Великобританії був трохи нижче 3%. До серпня він впав приблизно до 0,5%. Зараз він становить приблизно 0,75%.

"Ми вважаємо, що це, мабуть, багато в чому залежить від віку, а також інших факторів, таких як лікування", - сказав Оке.

Нижчий рівень смертності властивий не лише Європі.

З початку 2020 року, згідно з дослідженням групи вчених з Медичної школи Гросмена Нью-Йоркського університету, яке опубліковане у Journal of Hospital Medicine, у Нью-Йорку рівень смертності госпіталізованих із Covid-19, також знизився.


Заражаються молоді та здорові люди 

Найбільш очевидною причиною зниження кількості смертей є вік.

Перша хвиля пандемії особливо сильно вразила людей похилого віку в Європі, поширившись у лікарнях та будинках опіки, але це змінилося протягом літа, коли вірус поширився серед молодих людей, які відвідували ресторани, бари та інші громадські місця.

За даними ECDC, середній вік заражених по всій Європі зменшився з 54 за період з січня по травень до 39 у червні та липні.

Люди похилого віку стикаються з набагато вищим ризиком серйозно захворіти. Тобто, якщо Covid-19 спалахне у будинку для догляду за літніми людьми, швидше за все, буде набагато більше смертей, ніж, якби це сталося у студентському містечку.

Насправді дані, зібрані дослідниками Лондонської школи економіки щодо довготривалого спостереження за групою Covid-19, показують, що в середньому 46% всіх смертей від Covid-19 у 21 країні відбулися в будинках догляду за літніми людьми.

Дослідники виявили, що в кількох країнах, включаючи Бельгію, Ірландію, Іспанію, Великобританію та США, частка мешканців будинків для догляду, смертність яких пов’язана з коронавірусом, у деяких випадках перевищувала 4%. Це означає, що більше ніж один з 25 мешканців будинків, що померли з початку пандемії, зробили це через Covid-19.

Люди похилого віку стикаються з набагато вищим ризиком серйозно захворіти. Тобто, якщо Covid-19 спалахне у будинку для догляду за літніми людьми, швидше за все, буде набагато більше смертей, ніж, якби це сталося у студентському містечку.

Насправді дані, зібрані дослідниками Лондонської школи економіки щодо довготривалого спостереження за групою Covid-19, показують, що в середньому 46% всіх смертей від Covid-19 у 21 країні відбулися в будинках догляду за літніми людьми.

Дослідники виявили, що в кількох країнах, включаючи Бельгію, Ірландію, Іспанію, Великобританію та США, частка мешканців будинків для догляду, смертність яких пов’язана з коронавірусом, у деяких випадках перевищувала 4%. Це означає, що більше ніж один з 25 мешканців будинків, що померли з початку пандемії, зробили це через Covid-19.

Зі збільшенням кількості молодих людей, які заражаються, загальний рівень смертності впав, але це не означає, що сам вірус став менш смертоносним. Якщо він знову почне поширюватися серед людей похилого віку, цей показник може знову зрости. Це вже відбувається в деяких країнах, включаючи Великобританію, де Оке та його колеги спостерігали незначне зростання рівня смертності.

"Вірус Covid-19 дуже стабільний, він зовсім не мутує", - сказав д-р Джуліан Танг, клінічний вірусолог та почесний доцент університету Лестера. "Різниця в тяжкості хвороби Covid-19 насправді обумовлена ​​індивідуальними імунними реакціями людини, що захворіла, її віком, статтю, етнічною приналежністю та супутніми захворюваннями", - додав він.


Лікування стає кращим

Демографічний зсув, можливо, сприяв зменшенню кількості загиблих, але експерти підозрюють, що зараз медичні працівники мають більше досвіду у роботі з пацієнтами Covid-19 - це ще один фактор.

"Хоча Covid-19 залишається страшною хворобою, наші зусилля щодо вдосконалення лікування, мабуть, працюють", - сказала головний автор дослідження Нью-Йоркського університету доктор Леора Горвіц, доцент кафедри охорони здоров'я населення Нью-Йоркського університету "Langone Health".

Горвіц та її команда виявили, що, з урахуванням демографічних та клінічних факторів, смертність серед госпіталізованих до системи Нью-Йоркського університету впала з 25,6% у березні до 7,6% у серпні.

Змінився і спосіб лікування хворих на коронавірус. Апарати ШВЛ, які широко використовувались на початку пандемії, зараз використовуються менше, оскільки лікарі дізналися більше про те, як вони можуть травмувати легені пацієнтів із Covid-19. Своєю чергою, укладання пацієнтів обличчям вниз на живіт стає все більш поширеним явищем, оскільки було показано, що це сприяє збільшенню кількості кисню, що потрапляє в легені деяких пацієнтів.

Статистика показує, що люди, які потрапляють у лікарню у Великобританії, стикаються з кращими результатами.

Національний ревізійно-дослідний центр інтенсивної терапії виявив, що пацієнти Covid-19, які проходили лікування у відділеннях інтенсивної терапії в Англії, Уельсі та Північній Ірландії після 1 вересня, мали набагато більші шанси на виживання, ніж ті, яких приймали раніше: 12% пацієнтів померли з самого початку вересня, у порівнянні з 39% тих, хто був прийнятий між початком пандемії та кінцем серпня.

"Це говорить про те, що або лікування є кращим, і медичні працівники тепер знають, що робити, або, можливо, люди мають легкі симптоми", - сказав Оке.

І хоча ще не існує ліків проти коронавірусу, є деякі варіанти лікування, які, здається, допомагають деяким пацієнтам.

Антивірусний ремдезивір був схвалений Управлінням з контролю за продуктами та ліками США для лікування коронавірусної інфекції.

Раніше цього місяця, під впливом Всесвітньої організації охорони здоров’я, встановили, що ремдезивір не допомагає пацієнтам виживати або навіть швидше одужувати, але американське дослідження виявило, що препарат скоротив час одужання для деяких пацієнтів приблизно на третину.

Дексаметазон, стероїд, застосовували для деяких важкохворих пацієнтів, яким потрібна вентиляція Вчені також розглядають терапію моноклональними антитілами — тип лікування, який отримував президент США Дональд Трамп, на додаток до ремдезивіру та дексаметазону.


Проблеми з даними та тестуванням

Хоча нижчий рівень смертності виглядає обнадійливим, є багато застережень, які слід враховувати. Смертність Covid-19 обчислюється як кількість смертей із загальної кількості інфекцій, що означає, що вона є точною, лише якщо основні цифри відображають реальність.

І цього майже напевно не було на початку пандемії, коли тестування не було широко доступним, і тестувались лише ті, хто був серйозно хворим.

"Якщо ви протестуєте лише симптоматичні випадки, ви можете масово занизити кількість інфікованих, якщо частка безсимптомних інфікованих велика", - сказав Танг, додавши, що деякі дослідження свідчать про те, що до 60% - 70% випадків захворювання на Covid-19 можуть бути безсимптомними.

"Отже, зареєстрований рівень смертності від випадків може бути непропорційно високим на початку пандемії, але потім знижується в міру поширення пандемії, оскільки ми тестуємо більше безсимптомних випадків, щоб "зменшити" цей очевидний рівень смертності", - додав Танг.

Основна небезпека, за словами Танга, полягає в тому, що більш широкомасштабне тестування менш вразливого молодого населення може замаскувати рівень смертності серед людей старшого віку чи основних захворювань. "Існує ризик самозаспокоєння", - сказав він. Люди похилого віку все ще помиратимуть від ускладнень, пов'язаних з Covid-19 ... але це можна не помітити, якщо всі вікові групи з COVID-19 обстежувати разом.

Рівень смертності також різний в різних країнах. Згідно з підрахунками Університету Джона Хопкінса, смертність серед 20 найбільш постраждалих країн зараз коливається від 10% у Мексиці до 0,8% у Чехії. Це частково пов’язано з різними підходами до підрахунку їхніх справ Covid-19. Хоча деякі враховують лише лабораторно підтверджені інфекції, інші включають неперевірені випадки підозри.

Існує також проблема затримки часу. "Різниця в часі між тим, коли ми вважаємо, що люди заражаються, і коли вони можуть померти, в середньому становить близько трьох тижнів, але ми спостерігаємо те, що рівень смертності від зараження залишається нижчим, навіть коли попередні інфекції зростали ", - сказав Оке.

за матеріалами CNN


29.10.2020 1912
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

920
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1907
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2777
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3406
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3639
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6799 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3826

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5638

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6749 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7596
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2427
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4691
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5084
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

445
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

913
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1782
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3366
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

887
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1749
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3659
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3851 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5415