Чи можна самостійно призначати вітаміни дітям?

Федорів Марія Іванівна – лікар педіатр-неонатолог першої категорії

Кожна мама свідомо та підсвідомо старається дати дитині найкраще: кращу їжу, одяг, гаджети, освіту, іграшки та багато іншого. І звісно ж для кожної мами хвороба дитини – це неймовірний стрес, незалежно чи це один псих чи подряпина. Це нормально, адже це закладено нам природою – материнський інстинкт.

Тому сучасні мами приділяють безліч часу та ресурсів питанню здоров’я своїх дітей. Ми шукаємо інформацію щодо покращення якості здоров’я дитини повсюди: інтернет-статті, поради батьків та знайомих матусь, вирізки з журналів, відеоблоги педіатрів та інших людей, які вважають себе причетними до медицини. І перше, до чого вдаються батьки – йдуть у першу-ліпшу аптеку і купують полівітамінні препарати для дитини, бажано закордонні, бо це «якісніше і безпечніше». Але це рішення часто стає неправильним. Чому?

Чим можуть зашкодити банальні «вітамінки»?

Буває таке, що в якості «здачі» в аптеці фармацевт дає вам пластинку звичайних таблетованих аскорбінок. Дрібні кругленькі солодко-кислі таблетки, які ви звісно ж даєте дитині. Ніби недорого і корисного, адже вітаміни – це ж у будь-якому випадку корисно. Ви, напевне, помічаєте, що за 15 хвилин пластинка стає пустою, - результат того, що дитина посмакувала.

А ви знаєте, що навіть аскорбінова кислота має свою ДОПУСТИМУ разову і добову дозу? Тобто пластинка вітамінів за раз – це абсолютно недопустимо! Всі мами бояться страшного слова «авітаміноз», та мушу сказати, що є страшніші речі – «гіпервітаміноз», «передозування», «алергічна реакція» та багато іншого. Не хочу вас лякати,  але, чесно кажучи, тяжко дивитися на ситуації, коли мами купують цілі таблетниці для маленьких дітей, бо так було у рекламі, так порадила подруга, так сказала блогерка.

Корисна альтернатива для покращення стану дитини

Ця стаття не призначена лякати мам, навпаки хочу порадити прості речі, які в рази покращать якість здоров’я вашої дитини:

  • Налаштуйте правильний питний режим дитини. Денна доза пиття повинна становити 30 мл на 1 кг маси тіла. Але це повинні бути не соки, не солодкі води, а чиста негазована вода, несолодкий компот чи узвар. Якщо привчити пити воду змалку, в дорослому віці дитина матиме +1 корисну звичку.
  • Зверніть увагу на харчування дитини. Старайтеся давати якомога натуральніші продукти, за можливості овочі та фрукти з власного саду/городу. Якщо такої можливості нема, то старайтеся тішити дитину сезонними продуктами. Грубо кажучи, кавун в травні-червні місяці – в жодному разі. Також готуйте їжу здорово: не смажте на олії, а старайтеся запекти, не виварюйте, а готуйте на пару та ін.
  • Навчіть дитину гігієни змалку. І не просто тому що «треба», старайтеся пояснити причину адекватно. Займайтеся разом загартовуванням, прищепіть любов до ранкової зарядки.
  • Розмовляйте з дитиною. Щоб вона могла зрозуміти, що про якість проблеми з самопочуттям варто казати батькам і не терпіти.
  • Не нехтуйте щорічними профілактичними оглядами. Не просто «для печатки», а щоб дійсно мати якомога більше інформації про стан здоров’я і для профілактики захворювань.

Які симптоми вказують на те, що дитині потрібно додатково призначати вітамінні препарати?

Зауважуємо, що будь-які препарати, навіть вітаміни, повинен призначати тільки лікар і тільки за наявності відповідних показань, а саме:

  • часті застуди у дитини;
  • відставання у фізичних показниках: ріст, вага;
  • швидка втомлюваність, апатія дитини;
  • поява висипів у вигляді фурункульозу;
  • часте збільшення лімфатичних вузлів;
  • відмова від їжі, відсутність апетиту;
  • проблеми зі стільцем;
  • безсоння;
  • блідість шкіри, сухість, тріщини на шкірі.

Звернувшись до лікаря, ви отримаєте всю необхідну інформацію про стан здоров’я своєї дитини та цінні поради щодо покращення загального стану дитини. Бажаю, щоб ваше дитя було завжди активним та здоровим!

Партнерський матеріал


16.09.2020 6424
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

973
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1986
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2860
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3494
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3693
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6884 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3875

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5690

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6832 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7643
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2481
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4746
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5131
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

501
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

962
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1833
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3416
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

940
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1807
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3712
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3936 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5470