Черговий вид шахрайства: хтось краде нередаговані рукописи книг

Джеймс Ханнахам потрапив в аферу, в якій його намагалися обдурити, щоб він надіслав неопублікований рукопис своєї наступної книги. "Ви відчуваєте себе ошуканим," - сказав письменник. (Ян Дуглас)


Фішинг-шахрайство з різним мотивом націлено на великих і малих авторів, агентів та редакторів, наразі дуже бентежить видавничу галузь.

На початку цього місяця вебсайт книжкової індустрії Publishers Marketplace оголосив, що Літтл, Браун видасть "Re-Entry" - роман Джеймса Хеннахама про трансгендерну жінку, яку умовно звільняють з чоловічої в'язниці. Книгу відредагував Бен Джордж.

Через два дні містер Ханнахем отримав електронного листа від Джорджа з проханням надіслати останній проєкт його рукопису. Електронний лист надійшов на адресу вебсайту Ханнахама, якою він рідко користується, тому він відкрив свою звичну пошту, прикріпив документ, набрав електронну адресу Джорджа, набрав невелику записку та натиснув надіслати. "Тоді Бен зателефонував мені, - сказав містер Ханнахем, - щоб сказати: "Це був не я."

Містер Ханнахем був лише однією з незліченних цілей загадкової міжнародної фішинг-афери, яка обманює письменників, редакторів, агентів та всіх, хто входить в їх орбіту, ділитися неопублікованими рукописами книг. Незрозуміло, хто ці злодій чи злодії, і навіть як вони можуть отримати прибуток від цієї схеми.

Визначні автори, такі як Маргарет Етвуд та Ян МакЕван, були жертвами разом із такими знаменитостями, як Ітан Хоук. Але на збірки новел та твори маловідомих авторів-дебютантів також велося полювання, хоча вони не мали б очевидної цінності на чорному ринку.

Насправді, здається, рукописи взагалі не потрапляють на чорний ринок чи де-небудь у павутину, і жоден викуп не вимагається. Коли копії рукописів виходять, вони, здається, просто зникають. То чому це відбувається?

"Справжньою таємницею є кінцева гра", - сказав Даніель Гальперн, засновник Ecco, який також одержував такі електронні листи, і в них також видавали себе за його редактора. "Здається, ніхто не знає нічого, крім цього, і це, я думаю, насторожує".

Ким би не був злодій, він знає, як працює видавнича справа, і намітив зв’язки між авторами та плеядою агентів, видавців та редакторів, які мали б доступ до їх матеріалів. Ця людина розуміє шлях, яким рукопис проходить від подання до публікації, і спокійно користується інсайдерським жаргоном, таким як “мс” замість рукопису.

Електронні листи адаптовані таким чином, що вони надсилаються певним агентом, який пише одному з її авторів, або редактором, який зв’язується з автором, із незначними змінами, внесеними в доменні імена - наприклад, penguinrandornhouse.com замість penguinrandomhouse.com, "rn" замість "m" - які маскуються, і тому видно лише тоді, коли ціль потрапляє у відповідь.

"Вони знають, хто наші клієнти, вони знають, як ми взаємодіємо з нашими клієнтами, де входять субагенти й де входять первинні агенти", - сказала Кетрін Екклз, власник літературного агентства в Лондоні.

"Вони дуже, дуже вправні". Ця фішингова афера розпочалася щонайменше три роки тому і націлена на авторів, агентів та видавців у таких місцях, як Швеція, Тайвань, Ізраїль та Італія.

Цього року обсяги цих електронних листів попили рекорди у Сполучених Штатах, досягнувши ще вищих рівнів восени приблизно під час Франкфуртського книжкового ярмарку, який, як і більшість всього цього року, проводився в Інтернеті.

Серед таких книг: "Такий веселий вік", Кайлі Рід, "Знак для дому", Блер Фелл, "Яскравий промінь темряви", Ітан Хоук і "Тиша" Ділана Ферроу. Penguin Random House та Simon & Schuster, два найбільших видавців, надіслали попередження щодо шахрайства.
Синтія Д’Апрікс Суїні, авторка дебютного роману “Гніздо”, була ошукана у 2018 році тим, хто прикидався її агентом, Генрі Даноу. Електронні листи почали надходити приблизно через вісім місяців після того, як вона продала свій другий роман на основі зразка рукопису, який називається "уривок".
Часто ці фішингові електронні листи використовують публічну інформацію, як-от угоди про книги, оголошені в Інтернеті, зокрема в соціальних мережах. Однак друга книга Суїні ще ніде не була анонсована, але фішер знав про це докладно, аж до терміну Суїні та імен головних героїв роману.
"Привіт, Синтія", - розпочинався електронний лист. "Мені сподобався уривок, і я не можу дочекатися, щоб дізнатися, що відбувається із Флорою, Джуліаном та Марго. Ви сказали мені, що приблизно в цей час у вас буде проєкт. Можете поділитися? Було підписано "Генрі". Записка видалася Суїні дивною, тому вона переслала її своєму агентові. "Він збентежився", - сказала вона. Вона не відповіла шахраю, але електронні листи продовжували надходити.
Нарешті, за її словами, вона відповіла, просячи людину дати їй спокій. Натомість Суїні отримала таку відповідь:
"Це я, Генрі. Як я міг знати про твій новий роман?"."Це так бентежить, бо це не те, що фантастика рухає нашу економіку", - сказала Суїні. "Зрештою, як ви монетизуєте рукопис, який вам не належить?"
Перша книга Суїні була бестселером, тому вона, як і відомі автори Джо Несбо та Майкл Дж. Фокс, може бути очевидним вибором. Але шахрай також запитував експериментальні романи, збірки оповідань та нещодавно продані книги. Тим часом, книга Боба Вудварда "Лють", яка вийшла у вересні, ніколи не була ціллю шахраїв, сказав Вудворд.
"Якби це було націлено на Джона Гришамса та Дж. К. Роулінгс, ви можете придумати теорію, - сказав Ден Строн, виконавчий директор літературного агентства Trident Media Group. "Але коли ви говорите про цінність дебютного автора, викладати його в Інтернеті буквально не варто, оскільки ніхто не чув про цю людину".
Однією з провідних теорій у видавництві, яка рясніє спекуляціями щодо крадіжок, є те, що вони є роботою когось із літературних скаутських спільнот. Скаути домовляються про продаж книжкових прав міжнародним видавцям, а також продюсерам кіно і телебачення, а їхні клієнти платять за ранній доступ до інформації - тому, наприклад, невідредагований рукопис мав би для них користь.
"Шаблон, який він нагадує, це те, що я роблю", - сказала Келлі Фарбер, літературний розвідник, "тобто я все отримую".
Кіберзлочинці регулярно торгують піратськими фільмами та книгами в темній мережі, поряд із викраденими паролями та номерами соціального страхування. Проте широкий пошук темних вебканалів, таких як вебсайт "Пірат Варез", підпільний форум піратських товарів, не дав нічого значущого при пошуку "рукописів", "неопублікованих" чи "майбутніх книг" чи назв кількох викрадених рукописів.  
Раніше кіберзлочинці, які викрадали голлівудські сценарії, отримувалм прибуток, розміщуючи їх в Інтернеті та стягуючи з нетерплячих фанів плату за доступ до них.
У 2014 році хтось розмістив у мережі сценарій Квентіна Тарантіно для "Ненависної вісімки", і врешті-решт він знайшов шлях до Гокера. Тарантіно погрожував припинити виробництво ще до його початку. Орен Пелі, сценарист франшизи фільму "Паранормальна активність", побачив, як його сценарій потрапив в Інтернет.
Здається, нічого з цього не відбувається з викраденими рукописами книг. Очевидно, ніхто не розміщував їх в Інтернеті, не зважаючи на це, і не намагався спокусити охочих шанувальників передати інформацію про свої кредитні картки в обмін на швидкий погляд. Вимагачі, які погрожували викинути роки роботи авторів в Інтернеті, якщо вони не заплатять, не вимагали від них викупу.
Без чіткої стратегії монетизації зусиль злодія чи злодіїв експерти з кібербезпеки не амють складу злочину. Незначні варіації шахрая на зареєстрованих вебсайтах - це перевірена тактика. Намагаючись викрасти рукопис «Ніжа» від  Несбо, злодій надіслав електронне повідомлення від Salornonsson.com, домену, призначеного для імітації Саломонсона, шведського літературного агентства.
Домен зареєстрували у GoDaddy на комп’ютері, IP-адреса якого ніколи не використовувалася у попередніх фішинг-шахрайствах, спам-кампаніях чи кібератаках. Але той, хто стоїть за фішинг-листами, постійно підтримує свої інструменти: вони створили домен у червні 2018 року та перереєстрували його лише 25 листопада цього року.  
"Проблема, з якою ми зіткнулися - вигадування розмов з довіреними людьми та впевнена поведінка, щоб надати собі авторитет - безумовно, демонструє цілком конкретну націленість і, можливо, ще більше зусиль, ніж ми бачимо у більшості фішингових електронних листів”, - сказав Роман Санніков, аналітик загроз із Recorded Future, якого The Times попросив переглянути електронні листи.
Крадіжки сколихнули деяких колись довірливих літераторів і залишили професіоналів видавничої справи невпевненими, кому можна довіряти.
Для авторів ставка не може бути вищою: це їх незавершена робота, все ще завалена помилками та сюжетними лініями, які вимагають остаточного редагування, не готові до відкриття.
"Ви відчуваєте себе ошуканим", - сказав Ханнахем. "Я не хочу, щоб хтось знав, наскільки погані мої ранні чернетки".  
за матеріалами The New York Times


25.12.2020 886
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

954
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1961
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2831
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3466
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3676
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6855 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3859

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5673

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6806 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7629
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2464
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4729
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5116
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

484
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

948
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1818
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3401
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

922
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1790
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3696
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3911 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5455