Буря в склянці

 

Юрій Винничук_1

 

Нові закони принесуть чимало клопоту, але я тішуся, що їх прийняли - рвати з колоніальним минулим треба різко і швидко. Закони, які прийняв парламент минулого тижня, викликали бурю емоцій.

Принаймні мені телефонували з різних видань і телекомпаній з проханнями про коментар. Коментарі й справді потрібні, і не тільки від мене, бо відразу після оприлюднення голосування у ВР деякі видання і телеканали почали страхати новими законами і свідомо маніпулювати.

Ось, наприклад, "Інтер" того ж таки дня у п'ятницю у "Подробицях" поквапився перелякати бідолашних ветеранів, що на 9 травня вони не зможуть почепити совєтські ордени й медалі, а міст Патона, мабуть, демонтують через ті ж таки совєтські зірки.

Ну, якби то було 1-ше квітня, то й дивуватися не було б чого. Але День сміху проминув. Отже, в ефір було вкинуто відверту брехню. А оскільки з російського боку на закони про декомунізацію і відкриття архівів теж полилася уся інформаційна каналізація, то вибрик "Інтера" якось дуже гарно до неї допасувався.

Але що тут дивуватися: "Інтер" увесь період свого існування тільки тим і займався, що розпалював ворожнечу. Що ж до учасників бойових дій під час Другої світової війни, то їх практично не залишилось. Наймолодші з них – це чоловіки 1926 року народження. Це ті, кому зараз щонайменше 89 років.

На парадах, ясна річ, дефілюють зовсім інші люди. Багато серед них самозванців, шахраїв, а також ветеранів НКВД, які воювали у повоєнний час із бандерівцями.

Мабуть, для цих останніх акт декомунізації й справді буде особистою трагедією. Але чому ми повинні зважати на почуття комуністів, які ніколи не зважали на почуття віруючих, палячи церкви, нищачи хрести при дорогах, руйнуючи могили? Декомунізація передбачає також викорінення комуняцьких назв міст і сіл. Дехто вже побіг поперед батька в пекло і кинувся дискутувати, яку назву надати тому чи іншому населеному пункту.

Хтось уже висловлює думку про референдум.

Однак я думаю, що це совкова мода – питати в народу, як має називатися те чи інше місто. Хтось питав наших предків, як назвати Київ чи Тернопіль?

Коли починають питати, то в результаті завжди більшість голосує за якесь лайно. З народом ніхто ж не радиться, як вести економічну політику, які тарифи встановлювати. Назву треба давати таку, за яку не буде соромно в майбутньому і яка б відображала історію того чи іншого населеного пункту.

Ну от совєти ще за моєї пам'яті вирішили переназвати Станіслав, у якому я тоді жив. Було два варіанти – Івано-Франківськ і Прикарпатськ. Що те, а що те – примітив. Але дуже хотілося позбутися польсько-шляхетської, як тоді вважали, назви.

Звичайно, проблема Станіслава не має відношення до декомунізації. Бо що заважало жителям міста повернути історичну назву за останні 25 років? А я скажу що: невігластво. Бо у нас люди, виховані на історії соціаліста Грушевського, який писав історію гнобленого селянства, а усю шляхту вважав ляхами.

Володимир Липинський на початку ХХ сторіччя виправив цю помилку і довів, що та так звана польська шляхта була українською і до того ж патріотично настроєною. Це вона колонізувала Лівобережжя, засновувала нові поселення і будувала там не костели, а церкви.

Я навів цей приклад для того, щоб показати, як невігластво може стати на перепоні будь-якій здоровій ідеї. Народ не може бути експертом. Проблеми нових назв для міст і вулиць мають вирішувати фахівці. Інакше ми втратимо історичні назви.

Ну, от ще приклад: у Львові є старовинні вулиці Сліпа і Під Дубом. І що ви гадаєте? Жителі цих вулиць, звичайно ж, з радістю проголосували б за те, щоб назвати їх іменем якогось достойного чоловіка. Ніхто з них не бажає жити Під Дубом.

Але вулиця належить не їм, а історії міста. Окрім міст і сіл з комуняцькими назвами є безліч назв безглуздих. Наприклад, купа сіл на честь Тараса Шевченка. Їм треба повернути старі назви. В Англії нема села на честь Шекспіра чи Байрона.

Друга хвиля дискусій стосується відкриття кагебістських архівів. Дехто з істориків і журналістів розпереживався, що архіви тепер можуть відкрити інформацію про те, хто співпрацював з органами.

 І що це може бути велика трагедія. То я скажу, що великої трагедії не буде. Кілька років тому, коли знайдено було в бідонах документи СБ УПА, теж лунали застороги, що публікувати їх не варто. Бо то були матеріали допитів людей, які погодилися співпрацювати з МГБ.

Однак ці томи з документами вийшли друком, і жодної сенсації не сталося. Натомість для мене це була неоціненна інформація, бо я знайшов там доноси на свого діда, який партизанив, та на родину моєї мами, яка вся була в УПА.

Щодо документів КГБ з періоду повоєнного, то багато з них було вивезено до Москви, а ще більше знищено. В кожному разі, коли я на початку 1990-тих намагався довідатися про долю вилучених у мене під час обшуку рукописів, працівник СБУ в приватній розмові розповів мені, що виявити йому нічого не вдалося.

Однак є річ, яку архівісти повинні пояснити при публікації тих чи інших документів. А саме: кагебісти надавали псевдоніми особам, яких вони розробляли і за якими слідкували. І наявність таких псевдонімів зовсім не свідчить про те, що людина була агентом КГБ.

Більше того, розписка про згоду допомагати органам теж про це не свідчить. А свідчать лише конкретні доноси, які зроблені були на шкоду тій чи іншій особі, яка цікавила КГБ. Це я уточнюю тому, що у нас уже був прецедент, коли один недобросовісний журналіст, допавшись до архіву обкому партії, витягнув на світ Божий псевдоніми відомих політичних діячів і вирішив, що вони були агентами. Хоча ці псевдо були надані їм самими кагебістами.

Дехтозновужтакидужезахвилювався, щоусіціархівиопинятьсяврукаходнієїлюдиниВолодимираВ'ятровичаіщовінтепербудевершитидолілюдей. Янерозумію, чимпогано, щоархівиопинятьсявтого, хтозробивдужебагатодляїхньогорозкриття, видавкількадужевартіснихкнижокізробивбезлічпублікаційнаосновівиявленихдокументів.

Це добре, що архіви тепер будуть в руках дослідника, а не якого-небудь функціонера, який сидить на документах, як собака на сіні. Нові закони принесуть чимало клопоту, але я тішуся, що їх прийняли. Рвати з колоніальним минулим треба різко і швидко. Щоб цей баласт не тягнув нас на дно і дозволив рухатися вперед, туди, де з цими проблемами давно вже покінчено.

 

Юрій Винничук

ТСН


17.04.2015 Юрій ВИННИЧУК 861 3
Коментарі (3)

Olga Kostyshyn 2015.04.18, 17:21
У 1962 році, перед відзначенням 300-річчя Станіслава, партійні комуністичні бонзи вирішили, що радянське місто не може носити (мати) ім'я ,,гнобителя" українського народу. Правда, цей ,,гнобитель'' , що у віці до 30-и років загинув у бою з турками під Віднем, де, до речі, воювали разом з поляками і запорізькі козаки, не був негативом у назві нашого міста. При всій повазі до українського Мойсея - Івана Франка, місто повинно називатись Станіславом. Необхідно повернути історичну назву, шануючи свого філософа. Ще одне важливе питання для європейського туристичного міста. На одній із перших культових споруд Станіслава відсутні (відомо з яких причин) хрести, тим більше, що усім зрозуміло, які архітектурні елементи мають бути на церкві, чи католицькому костелі, родовій усипальниці засновників міста Потоцьких, зараз на музеї мистецтв Прикарпаття, навіть при різних поглядах на українсько-польські відносини впродовж віків. Хочеться згадати крилату фразу В.Висоцького: "А що Київ без Подолу, що Володимир без хреста". Риторичне питання до міської влади. Коли це буде? А може після свята ковалів?! Антон Костишин
Andry Tarnavskiy 2015.04.21, 13:41
Було цікаво прочитати Вашу статтю. Та хочеться і подискутувати. От Ваші слова "Коли починають питати, то в результаті завжди більшість голосує за якесь лайно.". Виходить так що в 1991 році більшість вибравши незалежну державу, проголосувала за лайно. Не думаю що Ви так думаєте. Ще одні слова "Народ не може бути експертом". Думаю в питанні повернення історичної назви нашому місту, це не той випадок. Ми ж не шукаємо нової назви. Тут дійсно потрібні були б спеціалісти. Повернути чи не повертати історичну назву нашому місту якраз і повинні вирішувати всі мешканці міста. Було б дуже добре як би це рішення було прийнято не простою більшістю, а абсолютною більшістю. Щоб в майбутньому не виникало ніяких сумнівів. Повірте для нас це не буря в склянці. Питання історичної справедливості буде виникати постійно.
Valik sukinkot 2015.04.26, 12:01
Почему нельзя сделать ГРАМОТНО. Вернуть городу историческое название Станислав, а область пускай останется Ивано- Франковской.
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6877 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466