Бунт в Партії регіонів у Верховній Раді 29 січня: як все було?

 

Президент погрозами "переламав через коліно" свою фракцію, а Фірташ із Ахметовим дали зандій хід.

До 6-ї вечора середи більшість народних депутатів були готові проголосувати не тільки за закон про амністію всіх затриманих активістів без будь-яких вимог до Майдану, а й за повернення до Конституції в редакції 2004 року. Понад 60 депутатів від Партії регіонів були готові перейти на бік опозиції.
Про це пишуть Тетяна Ніколаєнко й Максим Каменєв у статті для The Insider.
Але лідери опозиції передчасно розкрили свої карти представникам президента. Янукович негайно приїхав до Ради і, погрожуючи розпуском парламенту, придушив бунт у фракції Партії регіонів.
Після цього народні обранці затвердили законопроект, згідно з яким амністія активістів Майдану можлива тільки якщо вони на протязі 15 днів звільнять усі захоплені будівлі і вулиці. Саме на такому сценарії наполягав президент.
"Зламати" регіоналів Януковичу допоміг Кремль. Учора Росія призупинила розмитнювання українських товарів. Загроза повторення торговельної війни з північним сусідом змусила власника корпорації СКМ Ріната Ахметова і власника Group DF Дмитра Фірташа переконати підконтрольних їм регіоналів підтримати позицію президента.
INSIDER з'ясував, як опозиціонери, більшість позафракційних і частина регіоналів готувались обмежити владу Януковича, і як він придушив бунт у Раді.
Конституційна змова
Єдине питання, яке вчора мали розглянути депутати - закон про амністію активістів Майдану. Влада й опозиція раніше визнали, що без цього документа врегулювання політичної кризи неможливе.
У парламенті зареєстрували цілих чотири відповідних проекта. Два з них - нардепа від "Батьківщини" Леоніда Ємця та позафракційного Юрія Дерев'янка - передбачали безумовне звільнення учасників акцій протесту.
Регіонали Дмитро Шпенов та Віталій Журавський у співавторстві пропонували амністувати тільки протестувальників, що не здійснили тяжких злочинів. Але тільки після того як активісти звільнять вулиці і приміщення, демонтують намети і припинять акції протесту.
І нарешті, представник президента Юрій Мірошниченко запропонував амністувати активістів, якщо вони впродовж 15 днів звільнять адмінбудівлі і вулиці, окрім Майдану. Намети і акції протесту в цьому проекті не згадувалися. За інформацією INSIDER, текст документа підготувала група юристів на чолі з першим заступником голови Адміністрації президента Андрієм Портновим.
Опозиція за проекти влади голосувати відмовлялася. "Майдан наелектризований і вимагає рішення. По суті нас заганяють в пастку, коли ми повинні або стати під кулі, не пішовши на поступки влади, або стати зрадниками і піти з політики" , - сказав учора Віктор Чумак, нардеп від УДАРу .
Лідери парламентських фракцій з самого ранку вели переговори в кабінеті у спікера Володимира Рибака.
Тим часом, у кулуарах парламенту Інна Богословська та Давид Жванія зі схвалення опозиціонерів вели роботу з переформатування парламентської більшості, щоб проголосувати за повернення до Конституції в редакції 2004 року.
Нагадаємо, вона передбачає обмеження повноважень президента на користь уряду і парламенту. Відразу кілька депутатів з опозиційних фракцій повідомили INSIDER, що тільки в такому випадку Арсеній Яценюк готовий був погодитися на пропозицію президента очолити Кабмін.
Цього кроку від лідера фракції "Батьківщина" вимагали посли країн ЄС і США, і саме це йому пропонував власник корпорації СКМ Рінат Ахметов.
Повернути в дію стару редакцію Основного закону опозиціонери хотіли, проголосувавши за так званий Конституційний акт.
"Цей документ підготував Сергій Головатий, і хоча констітуціалісти спочатку плювалися , потім вони визнали, що це єдиний можливий варіант", - розповів INSIDER один з позафракційних депутатів.
"У нас є більше 226 голосів. 68 депутатів Партії регіонів готові його підтримати. І якщо Рибак відмовиться виносити його на голосування , то ми його знімемо з посади спікера" , - відзначив співрозмовник.
У цей час Петро Порошенко проводив переговори з Володимиром Литвином щодо того, чи підтримає той його кандидатуру на місце глави парламенту. Як повідомило джерело в оточенні Литвина, при цьому Порошенко сказав, що його готові підтримати також 20 регіоналів.
Як запевняють депутати УДАР, у "Батьківщині" та "Свободі" готові були йти на поступки й голосувати за законопроект про звільнення адмінбудівель.
"Ми зможемо організувати виведення людей з ОДА. Це контрольований процес. Ми також знайшли важелі впливу на Правий сектор - спорядили туди Андрія Іванчука (близький соратник Арсенія Яценюка - ред.)", - Зізнався один з депутатів "Батьківщини".
По суті, Яценюку тільки залишалося переконати фракцію.
- Ми повинні розуміти, що треба теж йти на якісь поступки, але цього не приймуть ніколи деякі люди на Майдані. Типу Юрія Луценка, - поскаржився один з депутатів.
Однак така пропозиція викликала скандал всередині "Батьківщини".
- До цього фракція збиралася два рази, і Яценюк на неї не приходив. Ми самі нічого не знаємо і не розуміємо. Напевно, Яценюк готовий йти в прем'єри, але не знає, як це пояснити навіть нам, не те що Майдану", - припустив один з депутатів "Батьківщини".
На фракції була дуже бурхлива перепалка, і більшість висловилася за підтримку законопроекту позафракційного Дерев'янка чи свого проекта.
З цією позицією фракція й повернулася в зал. Здавалося, що у спікера Володимира Рибака не залишиться альтернативи, окрім як перенести розгляд законопроекту на четвер, але лідери всіх фракцій вирішили голосувати сьогодні .
- У залі є достатньо голосів , щоб проголосувати "проект Дерев'янка", але проти одна людина - заступник голови адміністрації президента Андрій Портнов, - сказав Віктор Чумак.
Фальшстарт
Портнов і Лукаш цілий день були присутні в Раді й вели переговори з лідерами фракцій. Там також був представник Ріната Ахметова, нардеп Юрій Воропаєв, а також мільярдер-депутат Вадим Новинський. Час від часу в кабінет до спікера заходив глава бюджетного комітету Ради Євген Геллер та інші впливові регіонали.
Як розповіли INSIDER депутати УДАРу й " Батьківщини", прийшовши в черговий раз у кабінет до Рибака, Яценюк, Кличко й Тягнибок заявили, що їхні люди відмовляються голосувати за законопроект Мірошниченка. Після чого Андрій Портнов поклав перед ними проект указу президента про розпуск парламенту.
У відповідь лідери опозиції заявили, що у них достатньо голосів для того, щоб не тільки прийняти "проект Дерев'янка" , а й затвердити Конституційний акт і навіть проголосувати за звільнення Юлії Тимошенко.
Лідер фракції ПР Олександр Єфремов тут же заявив, що йому потрібно провести нараду фракції. Він зібрав регіоналів у кінотеатрі парламенту, який депутати називають " Катрусин кінозал" (він розташований поверхом нижче сесійного залу) .
Журналісти, які спустилися вниз, почули через двері більш ніж бурхливу дискусію.
- Нема чого нас шантажувати, - кричав Сергій Тігіпко.
Ганна Герман сказала, що позафракційні не готові підтримувати законопроект ПР.
- Я звертаюся до друзів депутатів, щоб ми знову не опинилися в безглуздому становищі, - просила вона.
- Давайте з'ясуємо, за які законопроекти у нас є голоси та скільки їх, - запропонував у відповідь Олександр Єфремов.
Після цього, як запевняють джерела, глава фракції влаштував сигнальне голосування, і 52 регіонала підняли руки за закон Дерев'янко.
Розчервонілий Єфремов вибіг із зали й повідомив, що президент просить перервати засідання фракції.
Президентська контратака
А через 5 хвилин блідий як мармур Янукович прибув до парламента.
Він сказав депутатам, що приїхав до них прямо з лікарні.
"У мене був крововилив, я лежав під крапельницею. Але побачивши, що тут відбувається, я приїхав до вас", - переказують депутати слова Януковича.
Втім, погане самопочуття не завадило президенту задушити бунт у фракції.
"Такого мата я не чув давно, він погрожував закатати всіх в асфальт і пересаджати до такої-то матері, говорив, що на кожного з нас у нього є справа" , - розповідає один з регіоналів.
Янукович зажадав, щоб регіонали проголосували за "проект Мірошниченка" . Він повідомив, що обговорював цей проект по телефону з федеральним канцлером Німеччини Ангелою Меркель і віце-президентом США Річардом Байденом, і вони схвалили текст документа. Після чого він повідомив, що звільнивши Миколу Азарова з посади прем'єр-міністра, він виконав одну з вимог опозиції, але не може постійно "грати в одні ворота" й тепер її черга йти на поступки.
Сергій Тігіпко заявив, що багато депутатів з його групи відмовляються голосувати за "проект Мірошниченка", оскільки банально побоюються за своє життя. За його словами, днями дев'ятьом із них громадяни принесли під будинки похоронні вінки. У відповідь президент доручив Андрію Клюєву забезпечити охорону цих регіоналів. Продовжувати дебати з Януковичем Тігіпко не став.
Далі президент сказав, що не збирається підписуватися під скасуванням скандального закону Колесніченка - Олійника.
І, нарешті, Янукович прямо заявив нардепам - якщо вони не проголосують за " проект Мірошниченка" , він увечері виступить з телезверненням до народу , в якому повідомить про розпуск парламенту, а вранці підпише відповідний указ. Після чого призначить позачергові парламентські вибори, а після них, можливо, і позачергові вибори президента.
Тим часом до входу в "Катрусин кінозал" прийшли три лідера опозиційних фракцій. Деякий час вони нерішуче стояли під дверима.
- А чого ми туди підемо, це ж його нарадf з фракцією, - відповів Яценюк журналістам на питання, чи будуть вони втрьох заходити всередину.
Однак через деякий час Віталій Кличко підійшов до Олега Тягнибока з папірцем, на якому було написано: "Пане президент, ми вимагаємо зустрічі". Симптоматично, що на зворотному боці був текст того самого Конституційного акту.
Головний "свободівець" передав послання одному з охоронців президента, після чого лідери опозиції пішли в кабінет Рибака, а через деякий час туди пройшов Янукович. Про що саме на цей раз президент говорив з опозиціонерами, достовірно не відомо. Але по закінченні наради Кличко повідомив, що президент готовий розпустити парламент.
Регіонали чекали повернення Януковича, багато хто нервово курив прямо в приміщенні, решта підкріплювалися в буфеті.
Сергій Ківалов запитав у земляка, мажоритарника з Одеської області Віталія Барвіненка, чи готовий той йти на дострокові вибори. Той у відповідь сказав, що більше в Раду взагалі не піде. "Ну, правильно, якраз посада мера Білгород- Дністровського вільна, підеш на вибори міського голови", - пожартував Ківалов.
Але більшості регіоналів було не до жартів. Вони казали, що у президента немає законних підстав для розпуску Ради. "Портнов сказав , що у Віктора Ющенка в 2007 році теж не було законних підстав для цього, але, тим не менш, він розпустив парламент. Тому прецедент створений", - розповідав у неофіційній бесіді один з регіоналів.
Перевірити, чи блефує Янукович, регіонали не наважилися. Після довгих роздумів вони погодилися підтримати "проект Мірошниченка" .
"Не поспішайте мене судити. Побули б ви один на один з президентом. Тоді б зрозуміли" , - сказав один депутатів, близьких до Тігіпка.
На зустрічі з лідерами опозиції Янукович знову заявив, що готовий розпустити парламент. Після чого повернувся до регіоналів. Почувши, що вся фракція готова підтримати "проект Мірошниченка", президент ретирувався з парламенту.
Тим часом Рибак скликав усіх нардепів до сесійної зали й поставив на голосування "проект Мірошниченка". Нардепи підтримали його 232 голосами. 8 регіоналів все ж не брали участі в голосуванні. Серед них близький до екс-спікера Володимира Литвина Юрій Благодир, радник президента Ганна Герман, син Генпрокурора Артем Пшонка, співачка Таїсія Повалій та інші.
Ще 7 їхніх колег попросту не з'явилися вчора в Раду. Опозиціонери не дали на підтримку закону жодного голоса. Із 43 позафракційних, "за" проголосували тільки 11, в основному ті, хто раніше перебував в опозиції. Група Єремєєва не дала жодного голосу. Зате закон у повному складі підтримала фракція КПУ.
Відразу після голосування Рибак закрив позачергову сесію Ради.
- Це був трагічний день. Ми могли сьогодні змінити долю країни і переформатувати більшість, але не вийшло, - поскаржився один з позафракційних .
Чому ж регіонали не змогли повстати проти президента, і чому Рінат Ахметов і Дмитро Фірташ включили задній хід?
За руку з Москвою
Позавчорашні події з відставкою Азарова і бунтом "регіоналів" викликали різку реакцію з боку Росії. Адже Микола Азаров був для російського керівництва своєю людиною.
Напередодні прем'єр-міністр РФ Дмитро Медведєв заявив, що Москва призупиняє переговори з Києвом про надання фінансової підтримки та про постачання газу до призначення нового прем'єра. Тому що про деталі співпраці Медведєв домовлявся особисто з Азаровим.
Офіційними заявами Кремль не обмежився. Вчора Федерація роботодавців України, яку очолює Фірташ , розповсюдила заяву про те, що російська митниця у вівторок привласнила українським товарам так звані "профілі ризику". Тому вони підлягають детальній митній перевірці. Товари необхідно вивантажувати з вагонів і контейнерів, зважувати і перевіряти сертифікати відповідності. Крім того, власники товарів повинні платити додаткове мито в розмірі 5 - 40% від їх вартості.
Інформація ФРУ викликала серйозну тривогу у депутатів. По телефону вони дзвонили менеджменту своїх підприємств і цікавилися, як йдуть справи на митниці.
"У мене на Ростовській митниці застрягла фура з кухонними плитами. Зараз туди вилетіли люди розбиратися. Але може це просто через те, що там заметіль", - хвилювався Валентин Ландик, нардеп від ПР, почесний президент корпорації "Норд".
Власник SmartHolding Вадим Новинський активно запевняв, що ніякої політики в цьому немає.
"Так, дійсно, раніше російські митники на свій розсуд оглядали один вагон зі складу. Тепер оглядають всі вагони складу. Це запобіжні заходи , напередодні Олімпіади в Сочі", - сказав мільярдер INSIDER.
Швидше, Москва вирішила показати Януковичу, які наслідки може мати для України виконання запропонованого Заходом сценарію врегулювання конфлікту.
Самими лише коментарями роль Новинського в цей день не обмежилася.
Власник SmartHolding вчора активно допомагав президенту проводити "профілактичні бесіди" з депутатами. Перш за все, з позафракційним Ігорем Єремєєвим, співвласником групи компаній "Континіум". Проявляти активність Новинський почав ще вдень. Коли ударівець Сергій Каплін в бліц-інтерв'ю телеканалу "Рада" розповідав, що опозиція не підтримує "проект Мірошниченка" , Новинський намагався його стримати, але зрозумівши, що Каплін вже в прямому ефірі - віддалився.
"Довбо*об, прости Господи", - кинув мільярдер, відомий своєю побожністю.
Пізніше один з регіоналів зі стажем ділився враженнями про його поведінку в Раді: "Мені особливо сподобався мій православний брат. Завтра у Києві "томагавки" будуть, а йому по барабану".
У неофіційних бесідах регіонали називали Новинського "смотрящим Путіна" і всерйоз стверджували, що він 24 години на добу на телефонному зв'язку з патріархом Кирилом.
Сьогоднішній хід подій повинен куди більше сподобатися Росії. Адже якщо протягом 15 днів протестувальники не звільнять вулиці і будівлі, президент може знову вдатися до сили. ЄС і США чітко дали зрозуміти президенту, що такий сценарій для них неприйнятний. Зате до таких методів напевно з розумінням поставляться керівники країн Митного Cоюзу. З чуток, одне з останніх доручень, яке Азаров устиг дати підлеглим на посаді глави уряду - до 10 березня підготувати пакет документів, необхідних для вступу України до МС.

Джерело: texty.org.ua


30.01.2014 832 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6878 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466