"Будівельні компанії, які надійно працюють уже багато років, зможуть успішно пройти і цей період", - директор БК Вамбуд Микола Ковальчук

Вже понад два місяці народ України протистоїть російському окупанту. І поки на сході та півдні держави захисники відбивають атаки загарбників, центральні та західні регіони борються на економічному фронті - забезпечують наповнення бюджету, дають робочі місця українцям.

Як працює у час воєнного стану будівельний бізнес Івано-Франківська та яка ситуація з первинним ринком нерухомості, розповів директор БК Вамбуд Микола Ковальчук


Пригадайте, як 24 лютого зустріли новину про початок війни, як організували роботу і безпеку колективу в перші години та дні після вторгнення росії?


У суспільстві давно ширилися новини про можливе вторгнення та атаки агресора, тому ми були в очікуванні. Зранку 24 лютого ми рекомендували усім своїм працівникам залишатися вдома та слідкувати за новинами і виконувати вказівки влади. У перші дні провели нараду з топменеджерами компанії і склали детальний план дій на перший період, щоб кожен знав, як діяти в тій чи іншій ситуації. У цей час потрібно бути як ніколи гнучкими і швидко адаптовуватися до обставин. 


Тоді, будівельні роботи, напевне, були зупинені на всіх об’єктах?


Задля безпеки працівників роботи на будівельних майданчиках призупинили. Ситуація у перші дні була непередбачуваною, ми усі адаптовувалися жити в умовах воєнного стану, як у побуті, так і у бізнесі. 


Як Вамбуд долучився до допомоги захисникам у зоні бойових дій, чи допомагали підготуватися до нападу на Івано-Франківськ? Адже в перші дні атаки росіяни рухалися досить швидко. Чи є змога допомагати війську зараз?


Так, звісно ми допомагали як матеріально, так і іншими наявними у нас ресурсами, і будемо це робити надалі. Не любив ніколи піаритись на темі волонтерства та благодійності і зараз не буду. Скажу коротко: Україна - понад усе!


Коли зрозуміли, що будівельні роботи на об’єктах можна потрохи відновлювати?


Влада, зокрема місцева, закликала відновлювати роботу бізнесів, адже західна та центральна Україна стали своєрідним економічним фронтом для країни. Тому ми прийняли рішення поступово відновлювати будівельні роботи на всіх наших майданчиках. Це дає змогу працівникам отримувати зарплату, бюджету - відрахування, а нам - виконувати наші зобов‘язання перед клієнтами.


Чи вдалося зберегти колектив будівельників, майстрів, офісу?


В основному колектив збережений. Звісно є люди, яких ми змушені були відпустити, зараз вони відстоюють Україну і виконують свій військовий обов‘язок. Частина працівників офісу - жінки, у яких діти - виїхали за кордон і працюють дистанційно, частина з них уже повернулася в Україну і працюють як в офісі, так і онлайн.


На якому етапі зараз ваші проєкти, чи на всіх відновилися роботи? 


Поступово ми відновлюємо роботу на всіх наших майданчиках. На цей момент роботи відновлені у 60% наших проєктів.


Чи відчутно вплинула війна на наявність і доставлення будівельних матеріалів, їх вартість?


Фактично усі матеріали подорожчали через багато факторів. До прикладу, метал ми купували на сході країни, де зараз триває війна. Через це його вартість зросла більше, ніж на 50%. Військові дії також вплинули на звуження асортиментних лінійок деяких матеріалів. Внаслідок порушення логістики, а також через зростання вартості палива доставлення теж стало дорожчим і займає більше часу, ніж раніше.

Працювати стало важче, але попри труднощі, ми будемо й надалі будувати, і робити це, як завжди, якісно.


Схожа ситуація у всіх будівельних компаніях в місті?


Безумовно ми працюємо у рівних умовах і з тими самими клієнтами. Тут більше питання у тому, як компанії готові працювати у кризових умовах. Працюючи більше ніж 16 років, ми пережили не одну кризу і знаємо, як з ними справлятися. Головне  - правильно вибудувати фінансову політику та комунікацію з клієнтами, як з наявними, так і з майбутніми. Ті будівельні компанії, які надійно працюють уже багато років, зможуть успішно пройти і цей період.


Ціна на житло зросла? На скільки? Які основні фактори?


Ціна на первинну нерухомість зростає через досить очевидні фактори: здорожчання вартості будівельних матеріалів та вартості їх транспортування, особливо у цей час, коли логістичні ланцюжки порушені. За останні місяці спостерігається зростання вартості нерухомості на ринку Франківська в середньому на 15%.


Чи вплинула на реалізацію вашого житла призупинена робота державних реєстрів на майно?


Вамбуд - це компанія з багаторічним досвідом. Ми зарекомендували себе як провідний забудовник Івано-Франківська, надійно і якісно будуючи уже більше ніж 16 років, тому люди нам довіряють і купують житло, попри тимчасове призупинення роботи державних реєстрів.


На який вид житла наразі є попит?


В основному це одно- та двокімнатні квартири компактних площ, які уже здані, або здача запланована найближчим часом, щоб швидше заселитися. Це більше, як варіант тимчасового житла. Проте також клієнти цікавляться й просторими квартирами, які не захочеться змінювати протягом життя.

Важливими умовами при виборі є наявність поблизу необхідної інфраструктури, закрита територія та наявність паркомісць. В принципі усі наші комплекси відповідають таким вимогам. Маємо дуже широкий вибір різного формату житла, від квартир у центрі міста у Клубному містечку 12 до комфортних таунхаусів у Долішньому.


Чи цікавляться купівлею житла вимушені переселенці? Це добре чи погано для міста, як гадаєте?


Фактично половина клієнтів на даний час - це вимушені переселенці. Ми уже зіштовхувалися зі схожою ситуацією у 2014 році, коли жителі сходу України прийняли рішення переїхати на захід. Для міста це безумовно позитивна динаміка. Також сподіваємося місцева влада докладе зусиль, щоб створити зручні умови для підприємств, які вирішили перемістити свої потужності на територію західної України, для створення додаткових робочих місць, щоб люди мали не тільки житло, а й достойну роботу.


Які прогнози можете дати щодо ринку первинної нерухомості за тих обставин, що маємо зараз?


Тенденція свідчить про постійне зростання вартості первинної нерухомості. Причина не в тому, що забудовники хочуть якнайбільше збагатитися, як може дехто думати. В Івано-Франківську дуже насичена конкуренція серед забудовників, тому ціни досить адекватні. Обвалу цін не сталося ні під час ковіду, ні навіть під час воєнного стану, адже собівартість будівництва досить висока. Тому не варто цього очікувати й у майбутньому.

Партнерський матеріал


09.05.2022 639
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

920
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1907
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2778
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3407
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3640
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6799 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3826

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5638

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6750 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7596
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2427
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4691
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5084
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

445
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

913
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1782
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3367
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

887
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1749
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3659
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3852 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5415