Екологічний та автономний будинок, таке поєднання здається чимось складним з інженерної точки зору.
Але навіть наші предки знали технологію такого будівництва. Мова піде про будинки з соломи.
Зараз, про солом’яні будинки знову заговорили, і більш того, у цей час вони переживають нову хвилю популярності, оскільки основний тренд сучасного суспільства спрямований на збереження природних ресурсів, екологічність, автономність. Сьогодні тисячі сімей в США, Канаді, Мексиці, Чилі, Фінляндії, Франції, Китаї та навіть Австралії живуть в будинках, побудованих з солом'яних панелей.
Яка історія солом’яних будинків? Трохи повернемось в минуле.
Перший будинок, споруджений з соломи та глини, зареєстрований в Небрасці (штат на заході США), ще в 1890 році. Наприкінці 1920 року в Монтаржі (Франція), завершили будівництво Maison Feuillette, найстарішого з відомих чинних будівель в Європі, побудованих з соломи. Цього ж року, 11 жовтня, цей будинок святкуватиме своє 101-річчя. Споруда занесена до реєстру історичних пам’яток, та до цього часу приймає туристів, які на власні очі хочуть переконатись в довговічності цієї споруди.
На початку 2000-х років інтерес до солом’яних будинків тільки зростав. В Італії, для прикладу, спорудили понад 180 таких будинків, від одноповерхових до повноцінних екоселищ. В Південно-Африканській Республіці побудували п’ятизірковий готель «Didimala», повністю з солом’яних панелей.
Зараз лідером з використання соломи в будівництві житлових будинків, залишається Франція.
На пострадянському просторі лідирує Білорусь. Литва також вже декілька років використовує цю технологію.
В Україні солом’яні панелі розпочали виготовляти у 2013 році, велика кількість з яких експортується в Європу. З цього часу будівництво таких будинків набирає обертів. Екожитло вже є в Дніпрі, Києві, Харкові, Львові, Вінницькій області, Кам'янському, Запоріжжі та АР Крим.
В підсумку, від 1890 року змінили та покращили технологію виготовлення солом’яних панелей, спосіб будівництва та монтаж конструкції в готове житло, але єдине залишилось незмінним - це екологічність, автономність, безпечність та надійність таких будинків.
Партнерський матеріал