Жителі Верховинщини, які виступають проти ліквідації Верховинського району, виїхали до Києва.
У вівторок, 14 липня, о 10-й годині вони протестуватимуть під стінами Верховної Ради України, пише Фіртка з посиланням на Суспільне.
Більше сотні горян 13-го липня сіли в автобус у Верховині та вирушили до столиці. Їхня мета - відстояти на адміністративній мапі держави найвисокогірніший Верховинський район.
За перспективним планом формування територій, він має увійти до складу сусіднього Косівського району. Загалом же в Івано-Франківській області мають сформувати п'ять районів.
"Гуцули – люди гір. Верховина вважається етнічною столицею Гуцульщини. Тому ми відстоюємо свої права, не зазіхаємо ні на кого, але ми хочемо бути незалежними, бути окремою адміністративною одиницею, бо в нас свій менталітет, своє бачення, у нас своя специфіка, яка притаманна тільки нам. Ми вижили при Австро-Угорській імперії, коли наші люди їхали до цісаря, щоб він дав нам волю. Ми вижили при Польщі, при Московській імперії. І нам дивно зараз, чому нас, наша Українська держава, хоче приєднати до іншого району, якщо ми завжди були незалежними", - каже голова районної ради Іван Шкіндюк.
За даними Верховинської РДА, район сформували у 1966-му році. Він є найвіддаленішим від Івано-Франківська (125 км) і малочисельним. У райцентрі живе близько шести тисяч людей, а у всьому районі - трохи більше 30-ти тисяч.
"Наш район є високогірний, найвища точка - 910 метрів над рівнем моря. У нас є дуже багато високогірних сіл, не всі мають підїзд. І тому є велика необхідність у тому, аби зберегти наш район. Віддаленість окремих сіл сягає 80-ти кілометрів від районного центру, від 30-ти до 80-ти. І якщо нас приєднають до Косівського району, то, звичайно, людям буде дуже важко вирішувати свої проблеми, дуже важко буде добиратися", - каже вчителька Замагорівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Ірена Кермощук, яка також їде на протест до столиці.
Як розповідає голова Верховинської райдержадміністрації Іван Шкіндюк, верховинці звернулися до Офісу Президента, Кабінету Міністрів і до Верховної Ради, аби врахували їхню думку. Каже, у методиці формування адміністративних районів не врахували специфіку гірського краю.
"Методика пише, що за розрахунками має бути доїзд за 60 хвилин до адміністративного центру. У нас це нереально. Це все не врахували, не врахована специфіка доріг, не врахували те, що під час стихійного лиха ми відрізані повністю", – каже голова районної ради Іван Шкіндюк.
Нагадаємо, на Прикарпатті досі немає транспортного зв'язку із трьома селами, дорогу до яких зруйнував паводок. Зокрема, село Бистрець Верховинського району "відрізане від світу" повністю.
На сесії Верховинської районної ради, яка відбулася минулого тижня, вирішили протестувати проти ліквідації району. Спочатку, як розповідає вчителька Ірена Кермощук, до Києва думали йти пішою ходою, але потім таки вирішили їхати.
До столиці поїхало близько ста верховинців. 30 з них - музиканти. У дорогу проводжали музикою, її ж гратимуть під стінами Верховної Ради України.
"Це була музика-привітання, називається "Мелодія Верховинська", вона звучить у мажорі. Ми хочемо, аби людям весело було, мажорно їхати у дорозі, і щоб наш уряд дослухався... Потім мелодії будуть до співу, до танцю і, якщо люди будуть мати бажання, то потанцюють із нами", - розповідає музикант Микола Ілюк.
У дорогу горяни взяли етнічні музичні інструменти: трембіти, скрипки, сопілки, баяни, а також - гуцульський народний одяг.
"Ми налаштовані дуже позитивно, їдемо тільки за всім хорошим і дуже-дуже надіємося, що нас почують. Я думаю, що ви розумієте, що тут, у цьому автобусі, справжні гуцули-патріоти, яких хвилює, яким небайдужа доля нашого гуцульського краю, особливо нашого Верховинського району", - розповідає працівниця освітньої і культурної сфер району Марія Морощук.
Нагадаємо, протест відбудеться 14-го липня о 10-й годині у Києві під стінами Верховної Ради України.