БЦЖ: вакцина, яка рятує життя

У той час, як усі говорять про вакцину від COVID19, лікарі нагадують про іншу важливу вакцину, якій в липні цього року виповнюється рівно 100 років та яка досі рятує життя людей. 

Туберкульоз залишається серйозною проблемою в багатьох країнах. Через нього виникають численні ураження внутрішніх органів, нервової системи, головного мозку і кісток. Раніше туберкульоз був справжнім лихом, але після появи вакцини з’явилася надія на подолання цієї важкої хвороби. Вчені протягом тривалого періоду працювали над створенням вакцини, але вона побачила світ лише в 1921 році, коли її прищепили немовляті у Парижі.

Історія створення вакцини БЦЖ

Офіційно БЦЖ (ВСG) є єдиною в світі вакциною проти туберкульозу. Її назва походить від скорочення Бацилла Кальмета — Герена, фр. Bacillus Calmette — Guérin, BCG)

Ветеринар Каміль Герен і мікробіолог Альбер Кальмет працювали в Інституті Пастера. На початку 19 століття вони вивчали туберкульозну паличку. Дослідники виявили, що в середовищі на основі жовчі та гліцерину ростуть палички з невеликою вірулентністю. Саме ця знахідка змінила хід досліджень.

Мікробіолог і ветеринар вирішили перевірити, чи можна за допомогою повторюваного культивування створити безпечний штам, щоб розробити вакцину? Дослідження тривали  майже 10 років! Тести і перевірки вакцини почалися з 1919 року, а у 1921 році в Парижі була створена вакцина для застосування на добровольцях.

Коли була визнана дієвою вакцина БЦЖ?

Ефективність

  • Вакцина в 5 разів знижує ризик інфікування генералізованим туберкульозом;
  • Щеплення допомагає не захворіти на туберкульозний менінгіт;
  • БЦЖ формує імунний захист від туберкульозу;
  • Якщо вакцинована людина захворіє на туберкульоз, вона перенесе хворобу набагато легше, ніж не щеплена. 

У 1928 році БЦЖ прийняла Ліга Націй. За створення вакцини ветеринар Каміль Герен і мікробіолог Альбер Кальмет отримали Нобелівської премією.

Але громадськість не довіряла новому щеплення через трагедію, що сталася в 1930 році. У Любеку була проведена вакцинація новонародженим. Понад 200 дітей захворіли на туберкульоз, 72 немовляти померло.

Розслідування трагедії проводилося довго і ретельно. Причиною смерті дітей виявився отруйний штам, який зберігався в інкубаторі з вакциною. Винуватцем трагедії було визнано директора лікарні, який за недбалість потрапив до в’язниці. 

Обов'язкова вакцинація

Після Другої світової війни почалася масова вакцинація людей проти туберкульозу. В Європі було щеплено понад 8 мільйон новонароджених. З 1950 року ця процедура для новонароджених в містах та селах стала обов’язковою.

Через 10 років для вакцинації і ревакцинації почали застосовувати внутрішньошкірний метод введення БЦЖ. Дослідники в 1985 році зробили прорив і створили вакцину БЦЖ-М. Вона зменшує антигенне навантаження на людей, які прищеплюються.

Різниця між БЦЖ і БЦЖ-М

У БЦЖ-М менше «живих» мікробних тіл. Щоб вакцина принесла результат, необхідно, щоб в ній була мінімальна кількість антитіл. Новонародженим прийнято колоти БЦЖ-М. Якщо є необхідність прищепити дитину від 3-5 років, використовується вже БЦЖ.

Зниження захворюваності: коли почалося і через що?

У 2006 році багато країн перестали використовувати БЦЖ. Це пов'язано з тим, що завдяки масовій вакцинації знизилася кількість первинної захворюваності. Америка і Нідерланди не запроваджували обов'язкове вакцинування. ПАР перейшла на нову вакцину, але вона виявилася не такою дієвою.

Деякі європейські країни відмовилися від масової вакцинації. Вони прищеплюють тільки неповнолітніх, які потрапили в групу ризику.

Крім зниження захворюваності, вчені відзначили, що в державах, де населення було щеплено БЦЖ, воно не так сильно піддається коронавірусній інфекції.

Все про шкірні тести: туберкульозна проба або проба Манту

Профілактичне обстеження дітей на наявність в організмі інфекції називається шкірним тестом або туберкульозної пробою. З метою діагностики Шарль Манту запропонував застосовувати туберкулін внутрішньошкірно. В медицині методика визнана найточнішою. Проба Манту обов'язкова в багатьох країнах.

Завдяки шкірним тестом можна визначити, як:

  • Формується імунітет до захворювання;
  • Чи може організм самостійно протистояти інфекції.

Проба Манту дозволяє відстежити динаміку захворюваності, і провести ранню діагностику. Натомість вона є алергопробою, але не щепленням.

Хоча туберкульоз майже подоланий в багатьох країнах світу, Україна й досі залишається країною із високою захворюваністю. Тож не забувайте раз на ріку звертатися до свого сімейного лікаря, який проведе з вами опитування за спеціальною скрініговою анкетою та переконається, що жодного туберкульозу у вас немає! 

Матеріал підготовлено спільно з соціальною кампанією "Твій сімейний лікар". Сайт та Facebook-сторінка проєкту


24.03.2021 945
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

953
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1959
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2830
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3465
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3674
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6853 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3858

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5672

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6806 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7629
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2464
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4729
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5116
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

483
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

948
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1818
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3401
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

922
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1790
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3696
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3910 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5455