Боротьба з глобальним потеплінням: науковці івано-франківського вишу знають, як утилізувати парникові гази

Науковці Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу розробили унікальну технологію утилізації парникових газів.

Такою новиною поділився вчора на пресконференції, присвяченій запланованому візиту на Прикарпаття очільника УГКЦ, ректор Університету Євстахій Крижанівський, повідомляє Фіртка.

Науковець нагадав, що однією з найактуальніших глобальних екологічних проблем сьогодні є глобальне потепління, виловлення та утилізація парникових газів.

І якщо від деяких шкідливих видів виробництв людство в перспективі зможе відмовитись, як, наприклад, від теплової енергетики, на заміну якій зможе прийти енергетика з використанням відновлювальних джерел, то деякі виробництва, які дають шкідливі викиди в атмосферу, ні сьогодні, ні в найближчій перспективі закрити не вдасться.

«Є аналітика серйозних світових центрів - аналітика енергетичних центрів Сполучених Штатів Америки. Вона говорить, що перспективи теплової енергетики в принципі немає.

Можна її прикрити, тому що є альтернативні джерела і можна розвивати… Але є інші виробництва, які зупинити не можна.

Ну візьмемо виробництво цементу. Це обов’язково супроводжується викидами і тут треба розвивати технології уловлювання і не викидання парникових газів. В чому проблема? Порушений один закон природи – Божий закон – це порушений колообіг вуглецю  в природі.

Якщо колообіг води у природі та інші є врегульовані й збалансовані, то колообіг  вуглецю є порушений, тому що водень з надр у поверхневих шарах землі з’єднується з вуглецем. При спалюванні вуглецю утворюється вуглекислий газ або метан – все випаровується і він не повертається. І от в цьому є проблема», - пояснив ректор.

Саме тому науковці ІФНТУНГу сьогодні активно працюють над розробкою та впровадженням новітніх технологій УЗВ (уловлювання та зберігання вуглецю).

Зокрема, розроблена вченими Університету промислова установка сьогодні працює на ПАТ «Івано-Франківськцемент». Наразі на ній проводяться випробування і вже є певні позитивні результати.

Зі слів керівника вишу, одним з найскладніших питань, яке сьогодні стоїть руба у світі, є проблема саме відведення та утилізації парникових газів.

«В Канаді для цього роблять окремі трубопроводи через провінції, в Норвегії захоронюють під дно океану», - розповів ректор.

Водночас власну відповідь на це питання сьогодні мають в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу. Вихід із ситуації там вбачають у закачуванні парникових газів у старі нафтові родовища і для цього вже розроблена відповідна технологія.

На думку науковців вишу, такий крок призведе до підвищення продуктивності свердловин і при цьому дозволить зберегти недоторканими водні горизонти.

«Ми запропонували й розробили технологію, де ми можемо цей вуглекислий газ закачувати в старі нафтові родовища, підвищуючи продуктивність, зберігаючи воду, бо використовуючи воду, ми понижуємо рівень води – тут уже все пов’язано», - зазначив Євстахій Крижанівський.

Зі слів науковця, сьогодні університет має необхідну підтримку як від колег-вчених, зокрема, з Інституту електрозварювання Національної академії наук імені Патона, так і від влади.

Зокрема, керівництво вишу вже досягнуло домовленостей з очільниками Прикарпаття та Львівщини  щодо запровадження у вказаних регіонах відповідного пілотного проєкту.

Нагадаємо, науковців та технології ІФНТУНГ залучать до роботи першого в Україні заводу з виробництва «зеленого» водню, який планується збудувати у Львівській області.

Крім того, у вівторок планується підписання угоди між ІФНТУНГ та Екобюром УГКЦ, яка серед іншого передбачатиме також використання Храму святих Володимира і Ольги, що на вулиці Вовчинецькій в Івано-Франківську як полігону для випробування інноваційних методів опалювання великогабаритних будівель.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел! 


Читайте також: 

Кошти для громад: місцеві бюджети отримають 27 мільярдів гривень для компенсації різниці у тарифах

Опалювальний сезон: в Івано-Франківську всі будинки забезпечені тепло


10.12.2021 Сергій Білий 1019
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

950
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1956
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2826
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3461
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3671
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6847 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3855

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5671

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6803 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7626
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2460
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4728
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5115
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

482
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

944
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1814
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3398
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

921
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1787
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3694
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3906 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5451