Верховна рада ухвалила у першому читанні законопроєкт «Про примусове виконання рішень». На думку авторів проєкту, системне невиконання рішень судів за останні десятиліття стало для України соціально-економічною проблемою.
Так, за 2020 рік стягнули 20,7 млрд грн різної заборгованості, тоді як 770 млрд залишилися невиплаченими, передає Фіртка.
У законопроєкті, зокрема, прописано питання, яких хвилює багатьох українців – виселення з житла за борги за комунальні послуги. Зауважимо, що законопроєкт поки не став законом (попереду ще друге читання у сесійній залі, а також підписи голови ВРУ та президента), утім проєкт має непогані шанси на ухвалення, хоча б тому, що поданий нардепами від монобільшості та підтриманий більшістю у першому читанні.
Детальніше про те, які зміни чекають на боржників – на інфографіці «Слово і діло».
Забирати єдине житло та землю, на якій воно розташоване, зможуть за рішенням суду. Заборгованість за комунальні послуги в такому разі повинна перевищувати 10 мінімальних зарплат. Станом на 2021 рік це 60 тисяч гривень.
Якщо сума боргу менше, то виконавець повинен вжити заходів для стягнення коштом іншого майна боржника – коштів на банківських рахунках, цінних металів і паперів, автомобіля. Крім того, боржникам можуть заборонити виїжджати за кордон.
В останню чергу будуть виселяти з житла. Примусове виселення полягає у звільненні приміщення від боржника, його майна і тварин, а також у забороні користуватися приміщенням. Примусове виселення відбувається в присутності понятих і співробітників Нацполіції. Виселяти будуть на наступний день після закінчення терміну, зазначеного у виконавчому провадженні.
Українцям, яких будуть виселяти, нададуть іншу житлову площу. Однак її тип не уточнюється в законопроєкті.
Якщо боржник буде створювати перешкоди для свого виселення, його оштрафують. Для фізичних осіб штраф складе 3,4 тисячі гривень, для юридичних осіб – 17 тисяч гривень, для посадових осіб – 5,1 тисячі гривень.