М’ясний гуляш – «Бограч по-закарпатськи», одне з найпоширеніших і улюблених страв Закарпатської народної кухні.
«Їжа пастухів» традиційно готують на відкритому вогні в спеціальному казанку – «бограч». Блюдо бограч на Закарпатті, мабуть навіть популярніше шашликів.
Рецепт Бограч по-закарпатськи має немислиме число варіантів, закарпатці підлаштували під свій смак, але в кожному рецепті приготуванні бограч, обов’язковим інгредієнтом є угорська паприка надає страві пікантний смак.
Треба зауважити, що паприка основний інгредієнт майже всіх угорських та закарпатських страв. Гуляш Бограч – пряна гаряча їжа з вогню одночасно і перше і друге блюдо.
на 5-6 порцій
- яловичина 500 г;
- телятина 500 г;
- ребра свинячі 500 г;
- сало копчене з м’ясними прошарками 50 г;
- Пікниця (ковбаски сирокопчені 2 шт.);
- червоний болгарський перець 1 шт.;
- картопля 4 шт.;
- часник 4 зубчики;
- перець гострий зелений 2 шт.;
- пелюстки перцю чилі ½ ч. л.;
- чорний мелений перець за смаком;
- сухий чебрець ½ ч. л.;
- петрушка зелень 1 пучок;
- кріп свіжий 1 пучок;
- паприка червона 1 ст. л.;
- томати 2 шт.;
- цибуля ріпчаста 4 шт.
- вино домшнє червоне сухе
Чипетки
- яйце 1 шт.;
- мука 4 ст. л.
Приготування:
1.У казанок (якщо на природі) або в глибоку і містку каструлю з товстим дном (якщо в домашніх умовах) нарізуємо сало і відправляємо обсмажувати. Як тільки сало присмажилось, додаємо нарізану півкільцями цибулю і тушкуємо під кришкою щодо прозорості.
2. М’ясо яловичини, телятини і свинячі ребра (копчені) нарізаємо шматками. М’ясо десь по три на три сантиметри, ребра – як дозволять кісточки;
3. Як тільки цибуля стала напівпрозора, додаємо столову ложку з гіркою паприки, перемішуючи, та готуємо близько хвилинки.
4. Відправляємо в каструлю м’ясо, перемішуємо. Помішуючи, тримаємо на вогні пару хвилин.
5. Додаємо воду так, щоб м’ясо було покрито практично повністю і доводимо до кипіння на сильному вогні, потім робимо самий маленький вогонь і забуваємо про каструльку на 2,5 години. Однак, періодично потрібно помішувати …
6. Поки готується м’ясо, приготуємо чипетки. Чипетки – це маленькі галушки, які трохи підсушуються, поки готується гуляш, а потім відправляються туди ж. Отже, з 1 яйця і борошна замішуємо тісто. Якщо потрібно – додайте трохи води. А якщо зовсім не хочеться возитися з тестом – просто візьміть підходящі макарошки …
7. З тіста сформувати довгу ковбаску, нащіпать з нього маленькі шматочки і обсмажити на сковороді. У такому вигляді чипетки підсихають. Їх потрібно зовсім трохи притрусити борошном і періодично перемішувати і знову розподіляти рівномірно для сушіння.
8. Через 2.5 години вінуть з м’яса всі кісточки. За цей час м’ясо дуже добре розпариться і приготується. Це вже смачно, але ми підемо далі.
9. Моркву нарізаємо кубиками, гіркий перець і часник рубаємо і відправляємо до м’яса. Додаємо пелюстки перцю чилі або просто сушений червоний гострий перець, чебрець.
10. Картоплю чистимо і нарізаємо так як вам подобається, але краще не дрібно. Теж відправляємо в каструлю. Додаємо воду знову так, щоб все було злегка вкрите. Готуємо під кришкою 30 хвилин.
11. Солодкий перець і помідори нарізаємо кубиком.
12. Пікницю (домашню копчену ковбаску) нарізаємо шматочками.
13. Всі додаємо в каструлю і перемішуємо. Вийшло густо, додаємо воду так, щоб вона покривала все на 1 палець зверху і готуємо ще 30 хвилин.
14. Через 30 хвилин додаємо чипетки і готуємо ще 5 хвилин.
15. Нарізаємо багато, дуже багато зелені і додаємо в гуляш.
16. Перемішуємо, доводимо до кипіння і на цьому етапі додаємо 60 мл сухого червоного вина.
17. Доводимо до кипіння, перемішуємо і все готово!