Цього тижня перестав працювати найпопулярніший в Україні файлообмінник EX.UA. Перед цим кіберполіція вилучила сервери другого за величиною файлообмінника FS.TO. Тому він теж не працює.
На цих інтернет-ресурсах більшість українців зберігали свої дані та шукали потрібні мультимедійні файли, а також мали можливість заводити на серверах цих сервісів електронну пошту.
В Адміністрації президента припинення роботи EX.UA сьогодні назвали "безумовним успіхом". Про це сказав Дмитро Шимків, секретар Національної ради реформ, заступник голови адміністрації президента.
На його переконання, у ЕХ.UA була бізнес-модель, яка давала їм можливість заробляти кошти, поширюючи нелегальний відеоконтент, вставляючи в нього українську рекламу. Українські рекламодавці платили гроші за розміщення реклами, а правовласники контенту не отримували ніякої бенефіції від цього. Власники ресурсу отримували таким чином близько 1 млн доларів доходів на рік.
"Дмитро Шимків навіть не соромиться говорити вголос те, що влада просто перекрила заробіток власникам цього EX.UA і FS.TO. І це при тому, що фінансові доходи від публікації тих чи інших файлів законодавством не врегульовані. Є лише закон про авторське право. Натомість відсутні різноманітні додатки, що будуть регулювати інтернет-простір і встановлювати відповідальність за певні дії чи поширення інформації. Наприклад, зараз за копіювання контенту одним сайтом у іншого не можливо притягнути до суду, бо фото зі сторінки монітора не є доказом у суді", - каже Олександр Лагневич, програміст, спеціаліст зі створення й просування сайтів.
На його думку, влада не зацікавлена у створенні сучасного законодавства, яке б регулювало й передбачало відповідальність за порушення авторського права в інтернеті.
"Незацікавлена, бо просто зараз закриває крупні файлообмінники. Це означає, що замість них потужнішими стануть інші. Коли, наприклад, при Януковичі оточення його старшого сина блокувало роботу EX.UA, то за тиждень 80 відсотків користувачів цього ресурсу й рекламодавців перейшло на FS.TO й укріпило його. Думаю, цього разу ситуація буде ідентичною. Очевидно приближені до влади люди зараз вклали гроші у аналоги заблокованих файлообмінників і через два-три тижні ми побачимо нових постачальників відео і аудіо", - каже він.
На його думку, може бути й інша причина закриття — поширення файлообмінниками провокативних файлів певних політиків або ж поширення фільмів із мережі кінотеатрів, підконтрольній комусь із чиновників.
"Зараз суспільство дуже наелектризоване. Особливо після оприлюднення фантастичних статків державних чиновників. Оточення влади розуміє, що будь-які інформаційні виливи можуть коштувати для них дуже дорого. Щодо кінотеатрів, то мені важко сказати, хто з політиків володіє ними. Але хто б він не був, він втрачає гроші через тиражування кінострічок з його залів у інтернеті," - каже програміст.
І Адміністрація президента, і власники EX.UA не доказують головної причини закриття ресурсу, вважає юрист Ростислав Кравець.
"Позиція влади у тому, що EX.UA і FS.TO порушують авторське право. Тобто поширюють файли всупереч згоді власників права на них. Однак ні кіберполіція, ні СБУ не показали громадскості жодного доказу цього звинувачення. Скажімо, що власники права на певний фільм звернулися до адміністраторів файлообмінника і їм відмовили", - каже юрист.
Він не виключає, що цей бізнес хочуть захопити певні фінансово-промислові групи.
"Однак це фантазування з мого боку. Такі припущення висловлюють деякі експерти. Але чомусь ні на EX.UA і FS.TO про цю версію не кажуть. І це дуже дивно", - пояснює він.
Юрист також не виключає, що такі дії влади можуть бути формальною операцією правоохоронців, аби продемонструвати країнам Заходу, що у нас йде боротьба із піратським відео.
"Якщо це так, то боротьбу почали не з того боку. Потрібно карати тих, хто хоче споживати піратський продукт. Якщо б так було, то менше б неліцензованого відео було в інтернеті. Таку схему використовують у Німеччині і вона себе добре зарекомендувала", - каже Ростислав Кравець.
Нагадаємо, минулого тижня СБУ заблокувала роботу одного з найкрупніших інтернет-операторів України "Інтертелекому". У компанії вилучили сервери. Й позбавили цим інтернету кілька мільйонів людей.