В Україні 14 жовтня відзначають одразу чотири свята — День Українського козацтва, День захисників та захисниць України, День святої Покрови Пречистої Богородиці та день створення Української повстанської армії (УПА, 1942 р.).
Напередодні Фіртка поцікавилась у мешканців та гостей Івано-Франківська, що ж вони відзначатимуть цього дня, чи можливо для декого це просто додатковий вихідний день. Що відповідали українці дивіться у нашому бліцопитуванні:
День захисників та захисниць України
Свято встановлене 14 жовтня 2014 р. указом Президента України Петра Порошенка з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності й територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві та на підтримку ініціативи громадськості.
Цим же указом скасовано указ Президента України Леоніда Кучми 1999 р., яким встановлювалося свято — День захисника Вітчизни, що відзначалося щорічно 23 лютого. На початку свято називалось Днем захисників України та 14 липня 2021 року Верховна рада перейменувала свято на «День захисників і захисниць України».
День Покрови Пресвятої Богородиці
Свято з’явилося після того, як Божа Мати накрила своїм покровом Константинополь, чим врятувала його від знищення.
З 14 жовтня дозволялося справляти весілля, місяць називали «весільником». Князь Ярослав Мудрий 1036-го розбиває печенігів і на знак подяки зводить храм Благовіщення на Золотих Воротах. А вже наступного 1037-го – віддає увесь народ під опіку Богородиці.
День українського козацтва
День українського козацтва відзначається в Україні згідно з Указом Президента України від 07.08.1999 № 966/99 в день свята Покрови Пресвятої Богородиці 14 жовтня.
Президент України, враховуючи історичне значення й заслуги козацтва в утвердженні української державності та його вагомий внесок у сучасний процес державотворення, визначив цю дату своїм указом.
День створення УПА
Це військово-політична формація українського визвольного руху. Символічним днем створення УПА вважається 14 жовтня 1942 року. УПА діяла до вересня 1949 року, після чого реорганізована у збройне підпілля, діяльність якого тривала до початку 1960 років.
УПА була єдиною військовою силою у Другій світовій війні, яка визначала стратегічною метою своєї боротьби створення незалежної Української держави, відповідно боротьба розгорталася проти усіх держав, що намагалися завадити цьому, пише Український інститут національної пам’яті.
Діяльність УПА цілком підпадає під визначення українського визвольного руху – різноманітні форми діяльності організацій та окремих осіб, спрямовані на відродження державної незалежності українського народу.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Не всі захисники – чоловіки, і не всі чоловіки – захисники: чому 14 жовтня – свято не про стать
Свято Покрови: як прикарпатські пластуни та пластунки відзначатимуть 14 жовтня (ПРОГРАМА)