Біля перехрестя паралелей

 

До Вільнюського саміту залишилося небагато днів. Однак "проблеми Тимошенко" досі не вирішено. І хоча вимоги випустити екс-прем'єра з тюремного ув'язнення не міститься в жодному офіційному документі з переліком умов ЄС для підписання Угоди про асоціацію з Україною, невирішеність питання лідера опозиції залишається головною перешкодою на шляху до Вільнюса.

Три події, що відбулися цього тижня, дають поживу для нових роздумів і припущень, у яких напрямах далі вестиметься пошук необхідного рішення, в тому числі й місією Кокса—Квасневського (КК), котра, за інформацією DT.UA, має намір знову відвідати Київ і Харків у найближчі понеділок і вівторок.

Отже, подія перша. 15 жовтня на позачерговому закритому засіданні конференції президентів у Європарламенті було представлено звіт наглядової місії Кокса—Квасневського (з його змістом можна ознайомитися на сайті DT.UА), після чого мандат місії було продовжено до середини листопада. За словами президента ЄП М.Шульца, місія була дуже успішною, і якби не було шансів на розв'язання останньої проблеми, то її роботи не продовжували б іще на місяць.

Цього ж дня, після оприлюднення звіту місії КК, став відомий зміст листа двох екс-президентів, переданого В.Януковичу 4 жовтня. У своєму зверненні до глави України П.Кокс і А.Квасневський просять того "звільнити Тимошенко для медичного лікування на медичних і гуманітарних підставах шляхом помилування".

Окрім того, екс-президент А.Квасневський при спілкуванні з журналістами, відповідаючи на запитання DT.UA, повідомив про пропозицію місії застосувати до Ю.Тимошенко так зване часткове помилування, в результаті якого строк її тюремного ув'язнення міг би бути скорочений із семи до двох уже "відсиджених" років.

Подія друга. 16 жовтня депутат Європарламенту М.Сівець у своєму блозі написав про нібито обговорювану на конференції президентів у ЄП пропозицію звільнити Тимошенко шляхом часткового помилування на таких умовах: пораження у правах на три роки, в т.ч. неучасть у президентських виборах, а також виплата нею "штрафу" у 200 млн дол.

Подія третя. 17 жовтня президент Янукович повідомив, що готовий підписати закон, який дозволяє Тимошенко виїхати на лікування за кордон, якщо такий буде ухвалений Верховною Радою. Туманно говорячи про механізми, які закладаються майбутнім законом, президент припустив, що "швидше за все, це буде суд, який буде приймати рішення про порядок виїзду, збереження якихось гарантій".

Таким чином, якщо врахувати зроблену позаминулого тижня публічну заяву Ю.Тимошенко про її згоду виїхати на лікування за кордон, можна констатувати успіх наглядової місії і в головному проблемному питанні: сторони, усвідомивши неможливість отримати сто відсотків бажаного, зрушили з мертвої точки і почали рух назустріч одне одному. Щоправда, як на стороннє око, складається враження, що рухаються вони паралельними лініями, які не перетинаються. І точка перетину поки не проглядається.

Початковий запит-позиція Тимошенко передбачала не тільки її звільнення з-під варти, а й повну політичну та юридичну реабілітацію, що дає можливість провадити повноцінну політичну діяльність, включаючи участь у президентських виборах. Зрозуміло, її варіант включав і закриття десятків надуманих справ проти неї.

Янукович же бачив Тимошенко лише у в'язниці — з кількома судимостями, і, бажано, довічно; обмежену в правах та обтяжену необхідністю сплатити чималу суму "завданих збитків" як за наявним вироком у газовій справі, так і за ще незавершеною справою ЄЕСУ.

Завдяки роботі місії Євросоюзу, кожна зі сторін пішла на компромісні кроки. Але пройдений ними шлях поки що не такий великий. Янукович дозволив перевести Тимошенко з Качанівської колонії до ЦКЛ "Укрзалізниці", пригальмував розвиток подій за більш ніж двома десятками ініційованих ГПУ справ і озвучив готовність випустити її на лікування за кордон.

Тимошенко таки погодилася виїхати до Німеччини, і при цьому, враховуючи важливість для України підписання Угоди про асоціацію, залишається пораженою в правах, перенісши боротьбу за свою повну реабілітацію на невизначене майбутнє. Крім того, якщо вірити захисникові Тимошенко С.Власенку, вона навіть готова розглядати помилування як механізм вирішення питання про її звільнення.

Ось наразі і все. Але навіть зійшовшись на виїзді до Німеччини,Янукович і Тимошенко, судячи з усього, абсолютно по-різному бачать два ключові моменти — статус екс-прем'єра під час її лікування за кордоном і її майбутнє після повернення на Батьківщину.

Тимошенко бачить себе в Німеччині вільною людиною, яка має можливість пересуватися по Європі та спілкуватися не тільки з лікарями, а й з родичами, соратниками і, звісно, пресою. І в Україну вона має намір повернутися теж вільною людиною, щоб продовжити боротьбу за свою реабілітацію і політичне майбутнє. Причому повернутися тоді, коли сама вважатиме за потрібне.

Натомість Янукович, зрозуміло, уявляє "берлінський етап" у житті Тимошенко зовсім інакше. Однак інформація про його плани дещо різниться. Очевидно одне: поки що Янукович не хоче йти шляхомпомилування Тимошенко. Набагато більше його влаштовує варіант з ухваленням Верховною Радою закону, який умовно можна назвати "канікули ув'язненого".

За інформацією з джерел у керівництві Партії регіонів, українська влада наполягає, щоб ЮВТ і в Німеччині залишалася в статусі засудженої і протягом усього періоду лікування (нехай і досить тривалого, протягом кількох місяців) перебувала під охороною. А після лікування Тимошенко, звісно, повинна повернутися безпосередньо до Качанівської колонії "досиджувати" строк.

Варіант з ухваленням закону вигідний Януковичу з кількох причин. По-перше, це дасть йому змогу залишитися "сильним президентом" в очах його електорату, а не "слабаком", який програв суперниці й піддався тиску Заходу з його умовами та дедлайнами. Напевно, одне із заповітних бажань Януковича — таки показати своєму електорату репортаж з Качанівки про те, як Тимошенко пліч-о-пліч з іншими "зеківками" шиє мішки й рукавиці.

По-друге, залишивши Тимошенко в статусі засудженої, Янукович одержує повну гарантію її неучасті в майбутніх виборах. А якщо ЮВТ вирішить після закінчення лікування залишитися в Німеччині або виїде до іншої європейської країни, її можна буде через Інтерпол оголосити в міжнародний розшук.

По-третє, пішовши шляхом ухвалення спеціального закону, Янукович не тільки перекладе відповідальність за вирішення "питання Тимошенко" зі своїх плечей на голову Верховної Ради, а й знову зможе відтягнути термін виїзду Тимошенко за кордон — парламентсько-судова епопея навряд чи виявиться простою. А от єзуїтською вона буде точно. Причому як стосовно Тимошенко, так і стосовно її партії. Представники більшості встигли вже не раз заявити, що підготовка відповідного законопроекту — справа опозиції. І як тут не поспівчувати Арсенію Яценюку? Адже якщо його фракція підготує законопроект, що відповідає сподіванням Тимошенко, цей документ не буде "прохідним", більшість за нього не проголосує. Якщо ж законопроект врахує побажання президента, і виїхати за кордон Тимошенко зможе тільки в статусі засудженої з умовою повернення до Качанівки, то Яценюк виявиться зрадником і в очах ЮВТ, і в очах виборців.

За інформацією з інших джерел, Янукович готовий до більш ліберального варіанта. У чому може полягати суть загадкового законопроекту, про який Віктор Федорович так скупо й плутано повідав минулого четверга? Деякими деталями вже розроблюваного документа з DT.UA поділилося надійне джерело на Банковій. Передбачається, що йдеться про внесення змін до вітчизняного Кримінально-виконавчого кодексу, які узаконять механізм надання "канікул" засудженим, котрі потребують стаціонарного лікування. Згідно з чернеткою проекту, особам, що відбувають покарання, а також їхнім родичам, адвокатам і представникам пенітенціарної системи буде надано право звертатися до судів з проханням надавати ув'язненим щось на кшталт "відпустки за станом здоров'я". Прохання має підкріплюватися лікарським висновком, виданим або українською, або закордонною медичною установою. В цьому документі має зазначатися строк, приблизно необхідний для лікування, а також може міститися рекомендація про лікування за кордоном, якщо необхідна лікарська допомога не може бути надана в Україні.

Час "лікувальних канікул" (якщо такі дозволить суд) обмежено одним роком, однак передбачено можливість пролонгації. Для подовження строку позав'язничного лікування необхідне нове прохання і новий медичний висновок. Згідно з концепцією розроблюваного документа, з проханням про пролонгацію до суду можуть, знову ж таки, звертатися як сам засуджений, так і його родичі, лікарі або адвокати.

Місяці, проведені поза місцями позбавлення волі, в погашення тюремного строку не зараховуються. Після завершення курсу лікування засуджений повинен повернутися до місця виконання покарання й "досиджувати" присуджене. Однак може й не повернутися: для пацієнта-в'язня передбачається можливість умовно-дострокового звільнення (УДЗ) за станом здоров'я. По закінченню лікування він може клопотатися перед судом про УДЗ на підставі медичного висновку про незадовільний стан здоров'я засудженого.

Джерело звернуло увагу на три важливі обставини. Перша: пропоновані зміни розробляються не тільки "під Тимошенко", вони стосуватимуться всіх ув'язнених. І дозволять багатьом важко хворим засудженим одержати необхідну медичну допомогу, яку їм не в змозі надати в місцях виконання покарань. Друге: з моменту ухвалення судом рішення про надання "канікул" засуджений звільняється з-під варти. Третє: виконання вироку щодо нього переривається, але він продовжує залишатися засудженим. Час, визначений судом, він повинен використовувати виключно для лікування. Якщо йдеться про надання медичної допомоги за кордоном, це передбачає наявність гарантій приймаючої сторони. Стосовно Тимошенко це означає, що німецька сторона повинна гарантувати, що Юлія Володимирівна поліпшуватиме здоров'я в "Шаріте", а не проводитиме натомість прес-конференції в Бундестазі.

Ось, у загальних рисах, які плани двох сторін — Тимошенко і Януковича.

А що ж третя сторона, ЄС, чиї посередники невтомно курсують між Києвом, Харковом та Брюсселем? Що не влаштовує в позиціях "Я" і "Ю" європейців, чого вони остерігаються і що пропонують як тристоронній компроміс, котрий, хоч би яким він був, за визнанням одного з високопоставлених європейських співрозмовників DT.UA, "не ощасливить нікого, це буде рішення, складне для всіх трьох сторін, але воно даватиме шанс Україні"?

Очевидно, що бачення Євросоюзу і Януковича статусу Тимошенко під час її лікування в Німеччині різне. Реакція ЄС на свіжі законотворчі ініціативи Віктора Федоровича невідома, оскільки його останній хід (за нашими даними) виявився для них сюрпризом, і суть майбутнього закону не була їм зрозуміла. 

Європейців навряд чи влаштує варіант, котрий передбачатиме збереження за ЮВТ статусу засудженої, а німці вже точно не в захопленні від думки, що їм доведеться забезпечувати конвой колишній "качанівській ув'язненій" і перетворювати її на "ув'язнену лікарні "Шаріте".На запитання DT.UA, в якому статусі Тимошенко перебуватиме в Німеччині, А.Квасневський у Брюсселі відповів: "Вона перебуватиме там, як будь-який громадянин України, що отримав дозвіл на в'їзд у цю країну". Принаймні таке бачення спостережної місії Європарламенту.

Проте і з Тимошенко Європі важко та неспокійно. Якщо згоду на виїзд у Німеччину без повної реабілітації з неї все-таки витягнути вдалося, то одержати публічно зафіксоване зобов'язання тримати себе в рамках після перетину держкордону України — завдання, мабуть, непосильне навіть для Кокса з Квасневським. ЄС небезпідставно побоюється, що Юлія Володимирівна, потрапивши до Німеччини, виявить надмірну активність, несумісну зі статусом тяжкохворої. Що ускладнить відносини між Януковичем та Європою. А ЄС же ще чекає непроста робота, спрямована на швидку й успішну ратифікацію угоди. Це зробить реформи в Україні необоротними, а поворот у бік Росії — неможливим. Дехто у Брюсселі вважає, що "надмірна активність Тимошенко" за кордоном може поставити ефективність такої роботи з Януковичем під сумнів.

Для Євросоюзу оптимальним видавався варіант, озвучений після доповіді спостережної місії А.Квасневським — часткове помилування Тимошенко. За свідченням інформованого європейського джерелаDT.UA, цю пропозицію підтримують як усі групи та фракції Європарламенту, так і керівництво ЄС. 

І, хоча деякі наші європейські співрозмовники й назвали зміст блога пана Сівеца "непорозумінням", диму без вогню, як відомо, не буває. Один із учасників закритого засідання комітету ЄП з питань закордонних справ підтвердив агентству "Інтерфакс-Україна", що оприлюднений Сівецом варіант усе-таки обговорювався серед інших, як і варіант ухвалення спеціального закону. 

Джерело ж DT.UA, втаємничене в деталі переговірного процесу, вважає оптимальним варіант часткового помилування і докладніше пояснило, що під цим слід розуміти. Наш співрозмовник нагадав, що вирок Ю.Тимошенко у "газовій справі" складається з трьох частин: 1) семирічний строк тюремного ув'язнення; 2) заборона на три роки обіймати посади в органах державної влади; 3) компенсація завданих збитків у розмірі 1 млрд 516 млн 370 тис. грн (а це приблизно 200 млн дол.). Місія Кокса—Квасневського звернулася до президента Януковича з проханням про зміну вироку в частині терміну тюремного ув'язнення. Як ми вже цитували А.Квасневського, йдеться про зменшення терміну з семи до двох років, які Ю.Тимошенко вже відсиділа. 

По суті, за такою самою схемою був помилуваний і Ю.Луценко: йому скоротили строк тюремного ув'язнення, зберігши обмеження в громадянських правах і необхідність компенсації заподіяних збитків (цю суму виплатили його соратники). Про схожість механізму помилування Луценка та запропонованого варіанту для Тимошенко говорив на прес-конференції в Брюсселі після звіту спостережної місії й президент Європарламенту М.Шульц: "Це був аналогічний лист (на ім'я Януковича. — Ред.), з аналогічною законодавчою та політичною основою, яку ми використали, щоб позитивно вирішити так звану "справу Луценка". Є можливість повернутися до досягнутого нами півроку тому й використати аналогічний інструмент, щоб досягти результату і у "справі Тимошенко". 

Отож, загалом, як бачимо, не таким уже й "непорозумінням" була інформація М.Сівеца, адже виходить, що у разі часткового помилування Ю.Тимошенко залишається обмеженою в правах (у т.ч. не може брати участь у президентських виборах) ще три роки, і їй необхідно відшкодувати "збитки державі" на суму приблизно 200 млн дол. До речі, як вважають деякі експерти, 11 млн громадян України, що проголосували свого часу за Ю.Тимошенко на президентських виборах, а також її соратники-бізнесмени, напевно, могли б подужати цю суму, аби зняти ЮВТ із дуже зручного для влади гачка, за який її можна буде міцно тримати та смикати у потрібні моменти впродовж усього часу існування цього "боргу перед державою". Хоча Віктор Федорович переконаний: для збору такої суми Тимошенко не потрібна "толока". 

Утім, не можна виключати, що ще до 2015 р. ЄСПЛ прийме рішення, яке визнає незаконність вироку, винесеного ЮВТ у "газовій справі". І це одна з причин, чому В.Янукович не бажає закривати інші кримінальні справи, що стоять у низькому старті.

Тому залишається все те ж запитання: де межа компромісу для кожної зі сторін? І що коли цієї межі вже досягнуто? Що буде, коли Янукович категорично відмовиться помилувати Тимошенко й наполягатиме на прийнятті закону, який передбачатиме повернення екс-прем'єра з "Шаріте" в Качанівську колонію, а Тимошенко, розуміючи, що коли не стане вільною тепер, то "век воли не видать", — пошле всіх до біса, включно з Януковичем, Коксом, Квасневським і Європою, разом узятими? 

Сьогодні кожен із трьох учасників цієї гостросюжетної драми продовжує свою гру, і неможливо зрозуміти, де блеф на межі фолу, а де реальні наміри. Саме тому всі джерела DT.UA воліють зберігати анонімність: хтось боїться зашкодити, хтось — узяти на себе відповідальність. На Банковій панує впевненість, що Угоду підпишуть і без Тимошенко. В опозиції — то готові святкувати перемогу і зустрічати з квітами Юлю на волі, то впадають у відчай. А представники Євросоюзу продовжують стверджувати, що спочатку — рішення у "справі Тимошенко", і лише потім — підписання Угоди. 

У цій грі три її учасники часто забувають про четвертого — про Україну, а граються ж її долею. Долею 45-мільйонної країни, понад 50% населення якої не просто прагне підписання Угоди про асоціацію, а хоче бачити Україну членом Європейського Союзу. І якщо ці троє заграються, то головний приз отримає п'ятий гравець. Він уже просто згоряє від нетерплячки...

Тетяна Силіна,

DT.UA


23.10.2013 Тетяна Силіна 646 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466