Без базару

 

/data/blog/94680/16314333ca0586fda8d585d35204407a.jpg

 

Чи торгуватиме «п’ятачок» у історичному центрі Івано-Франківська?

 

Найцентральніший базар Івано-Франківська – ТОВ «Траян», у народі «п’ятачок», став першою «мішенню» підписантів електронних петицій до міської влади, що зібрала необхідну для розгляду у високих кабінетах кількість голосів – 250. Ростислав М. – автор петиції – запропонував «перенести існуючий ринок за межі міста та облаштувати на його місці зелену зону», прикріпивши навіть відповідний зразок проекту скверу. «За» ініціативу підписалися 365 франківців.



Підписанти самі, певно, не здогадуються, що їхній почин цілком співпадає із генеральним планом. І згідно з містобудівним «законом» на місці ринку мали б бути обладнані пішохідні зони, зелені насадження та громадські заклади. «ДІПРОМІСТО» навіть розробило робочу документацію на будівництво у вказаному місці багатофункціонального громадського центру. Але влада міста в особі ще колишнього першого заступника міського голови Зіновія Фітеля в офіційній відповіді на петицію резюмувала: «На підставі рішення Господарського суду Івано-Франківської області в 2008 році товариство з обмеженою відповідальністю викупило у власність земельну ділянку в межах вул. Дністровської-Базарної-Шеремети-Станіславської-Галицької площею 1.1915 га для обслуговування торгового комплексу».

 

До реалізації задуму з громадським центром, – констатують чиновники, – так і не дійшло.  Коригований генплан на місці «п’ятачка» теж передбачив зелені зони, але він ще не затверджений...

 

Протестний Vox populi вкотре підняв давно назрілу і відому міським чиновникам  проблему, необхідність вирішення якої визнають усі, окрім самих працівників прилавка. То чому ж справа (тобто, власне, базар) як стояла, так і стоїть на місці? «ЗК» намагався з’ясувати.

 

Купувати красиво

Тема переселення базарів з центру Івано-Франківська не нова. «ЗК» востаннє писав про це на початку 2014 року. Інтонації відтоді не змінилися: базарне юрмовисько зашморгнуло центр міста. Через це тут і транспортне перевантаження, і антисанітарія, і зруйноване історичне середовище. Адже два з чотирьох центральних ринків – в історичному центрі Івано-Франківська. А «п’ятачок» – ще й поблизу Палацу Потоцьких, потенційної туристичної приманки.

 

Але жодні «вітри перемін» не в силі здути торгові ряди з історичного центру. Директор департаменту містобудування та архітектури Івано-Франківська Володимир Гайдар (він написав заяву на звільнення цього вівторка) каже, обома руками за петиції щодо виселення базарів на гальорку і сам готовий під ними підписатися.

 

«Питання стоїть уже давно, – каже Володимир Гайдар. – В коригованому генплані на території ринку «Траян» передбачено дві зелені зони, збережено колишній круглий «м’ясний» павільйон, торговий павільйон, який можна буде обладнати під продаж, приміром, сувенірів. Решта території має бути використано як зелені прогулянкові зони».

 

Нинішні торгові площі з центру пропонують перенести у двох напрямках: або на територію поблизу ТЦ «Бізон», у напрямку виїзду з Івано-Франківська на Клузів, або в село Угорники. Там, за словами Володимира Гайдара, має бути обладнано якісно нові, «цивілізовані» ринки. Це ж стосується і торгового павільйону, що має бути споруджений на місці «Траяна». Він узагалі повинен, згідно з архітекторським задумом, стати акцентом тамтешньої території та ще однією родзинкою для туристів.

 

Базарний люд, зрозуміло, проти переселення. Переїзд на новий ринок для підприємців несе об’єктивні та суб’єктивні ризики. Перший – непевність того, чи прийде туди покупець. Яскравий приклад, Новгородський ринок, який не вдалося розкрутити, хоч той також у самісінькому центрі, зараз там всуціль секонд-хенд. Які вже тут Угорники? Другий ризик – за нове торгове місце, імовірно, доведеться платити вищу орендну плату. Третій – момент неформальних відносин між покупцем і продавцем на ринку. Кожен  базарний аксакал має свою, напрацьовану клієнтську базу та, зрештою, репутацію на «намоленому» місці. Передислокація автоматично означає втрату постійних клієнтів, а, отже, збитки. Тому тутешнім підприємцям затишніше за старим, хай і без побутових зручностей, прилавком, ніж під дахом нового, з усіх боків кращого павільйону.

 

Приватна власність…

Але головна причина того, чому усі красиво зверстані проекти архітекторських задумів можуть так і лишитися на папері, полягає у тому, що ринок «Траян» знаходиться на приватній території. Власник базару Сергій Васковець у 2008 році (якраз тоді він був депутатом Івано-Франківської міської ради) отримав землю під «п’ятачком». До того й після того торгівля на цьому ринку здійснюється без забезпечення належних побутових умов. Дах у базару має бути не лише «понятійний», а й хоча б дерев’яний…

 

Але все це потребує коштів. Очевидно, власник вважає: для чого їх витрачати, якщо торгівля «йде» і так? Змусити його «реформувати» базар у торговий павільйон, за словами Володимира Гайдара, можна буде лише після затвердження коригованого генерального плану міста.

 

«У будь-якому випадку власник повинен звернутися до влади за отриманням містобудівної документації. І на тому етапі йому можна буде чітко продиктувати, що там може бути, а що  у жодному разі ні», – каже Володимир Гайдар. Інакше власник не отримає дозволу на роботу.

 

А поки що господар «Траяну» Сергій Васковець налаштований категорично: «Як хто-небудь – чи ті, хто пише ці петиції, чи навіть влада міста – може вирішувати, що я маю робити на своїй приватній території?», – різко прокоментував підприємець ідею перенесення свого базару на околицю. Сприймати таку ідею всерйоз, на його думку, просто смішно: «А якщо завтра подадуть петицію про те, щоб у мене в квартирі організувати хоспіс, то що, по-вашому, я і це маю зробити?», – зіронізував журналісту  «ЗК» Сергій  Васковець. Схоже на те, що начерки переселення базарів у генплані міста позначають не лише нові місця торгівлі, а й контури майбутньої «битви» за центр міста...

 

Як би там не було, а нині на місці майбутніх ринків в Угорниках та у напрямку Клузова не стримить жоден кілок. Та й чи стримітиме? Адже депутати міськради від ВО «Свобода» у попередній каденції були категорично проти затвердження і навіть винесення на обговорення нової редакції генплану міста. Мовляв, поспішати не треба, необхідно провести слухання. Останні, у Крихівцях, відбулися кілька тижнів тому. Тож найближчим часом питання можна буде виносити на обговорення у профільній комісії, кажуть у департаменті архітектури і містобудування.

 

Оксана ГЛУШКЕВИЧ
Фото Тараса ЯКОВИНА, ЗК


Коментарі (3)

Lora Koko 2015.12.26, 00:20
Які ж ви все таки скотиняки все продовжуєте робити тільки для себе неможете влізтися в шкіру вже незнаєте як відмивати вже до цього взались аби тут відмити тисячі. Вас совість ще не замучила дбати лишень за себе коли ви вже наїстесь цими грошима все мало і мало. Про людей подумали який хрен буде їхати а угорники чи на клузів за якоюсь дрібницею. стоїть вже один новгородський то ви його неможете запустити то ще вам там треба так щоб стояв пустий. Може взагалі перенесіть в калуш. Робити треба шоб людям було зручно а не вам
Roman Roman 2016.02.09, 03:25
ПІДТРИМУЮ А КОЛИ ЩОСЬ ПОТРІБНО ПРОДУКТОВИЙ РЕЧОВИЙ ПОРЯ А НЕ ЇЗДИТИ НЕЗНАТИ КУДИ НА ВОВЧИНЕЦЬКІЙ ВЖЕ ОДИН СТОЇТЬ ПОРОЖНІЙ НА ОБЇЗНІЙ ПОРОЖНІЙ.
Roman Roman 2016.02.09, 03:26
А ЯК ХОЧИТЕ ДУЖЕ НАСАДЖУВАТИ КУДА ДІЛИ ТЕРИТЛРІЮ ВІЙСЬКОВОГО ГОСПІТАЛЯ
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466