Форт Амер - популярна пам'ятка архітектури у місті Джайпур
Щонайменше 11 людей загинули внаслідок удару блискавки в популярному туристичному куточку в місті Джайпур, в північному штаті Індія, штат Раджастхан, у неділю ввечері.
Блискавка вдарила в форт Амер на околиці міста, за словами Шанкара Лал Сайні, старшого чиновника з питань ліквідації наслідків стихійних лих у Джайпурі.
"Там була вежа. Коли вдарила блискавка, стіна вежі обвалилася та поховала під собою багато людей. Оскільки форт знаходиться на пагорбі, коли стався обвал, деякі люди також впали у прірву", - пояснив Сайні.
Зазначається, що у момент удару близько 27 осіб перебували на сторожовій вежі популярного туристичного об’єкта - форту Амер. Люди робили селфі під дощем.
Інцидент стався о 18.30 год у неділю, за повідомленням Саїні, співробітники поліції та сил цивільного захисту проводили рятувальні роботи до 7 ранку у понеділок.
Коли вдарила блискавка, дехто з них стрибнув з вежі. Більшість загиблих - молодь.
Серед 11 тіл, які вдалося витягнути з під завалів, були жінки та діти. Жертви були оголошені мертвими після прибуття до міської лікарні Савай Ман Сінгх.
Ще 11 людей врятовано і вони перебувають у стабільному стані, сказав Сайні. Загалом, серед врятованих є як місцеві жителі, так і туристи, додав він.
"Оскільки це горбиста місцевість, і там багато дерев, рятувальні бригади шукали до ранку на випадок, якщо хтось залишився, але зараз усі люди враховані", - сказав Сайні.
За словами головного міністра Ашока Гелота, внаслідок удару блискавки в інших районах Раджастана також загинули кілька людей. Він попросив чиновників надати негайну допомогу сім'ям загиблих.
Влада штату призначила сім’ям загиблих компенсацію у розмірі 6,7 тис доларів.
"Багато людей втратили життя через блискавку в деяких районах Раджастану. Це дуже прикра подія. Я висловлюю глибоке співчуття сім'ям загиблих: прем'єр-міністр @narendramodi", - повідомив прем'єр-міністр у своєму Twitter в понеділок вранці.
Смерть від удару блискавки часто трапляється в Індії та регіонах Південної Азії у травні та червні кожного року.
Блискавки в Індії щороку вбивають в середньому 2 000 людей. З червня по вересень в країні триває сезон мусонів, під час якого випадають зливи з грозами.
Місцеві посадовці стверджують, що смертельні удари блискавок частіше трапляються у районах, де менше дерев.
За даними Індійського національного бюро кримінальних справ, у 2017 році зареєстрували 2885 смертей, які спричинені блискавкою, та 2357 смертей у 2018 році. У червні 2020 року щонайменше 107 людей загинули від удару блискавки в штатах Уттар-Прадеш та Біхар лише за два дні.
У департаменті метеорології країни кажуть, що кількість смертельних випадків збільшилася вдвічі з 1960-х років, зокрема, через зміни клімату. Так, частіше блискавки трапляються у районах, де мало дерев, що робить людей вразливими до ударів.
за матеріалами BBC
10 ПРАВИЛ ПОВЕДІНКИ ПІД ЧАС ГРОЗИ
Майже на всій території України найближчим часом прогнозують зливи. Центр громадського здоров’я МОЗ України нагадує правила поведінки під час грози.
- Під час грози, якщо ви перебуваєте вдома, зачиніть всі вікна та двері, у приміщенні не повинно бути протягу: притягує кульову блискавку.
- Найкраще ховатись в автомобілі або в будинку із громовідводом. Автомобіль ні в якому разі не можна паркувати під деревами або високими конструкціями, потрібно зачинити вікна авто, бажано опустити/зняти антену, зупинитися і перечекати негоду.
- Не можна ховатися від зливи під деревом: воно притягує блискавки. Крім того, є небезпека падіння важких гілок, які можуть зламатись під натиском вітру.
- Уникайте металевих парканів, стін, біля яких ростуть дерева, вуличних ліхтарів, металевих веж, опор електропередач.
- Якщо ви опинилися в лісі, не ховайтеся від грози на підвищенні. Тримайтеся місця, де низькі дерева. Ні в якому разі не бігайте. Дуб, тополя, сосна та ялина найбільш проводять розряд електрики, найменше – верба, клен та кущі.
- Якщо ви опинилися в полі, знайдіть заглиблення в землі. Бажано, щоб місце було сухим, адже волога земля сильніше проводить електрику. Не лягайте, краще присісти, щоб мати якомога менше площі прилягання до землі.
- Якщо у вас із собою є парасолька, ні в якому разі не розкривайте її, адже металеві прути притягують розряди.
- Всі електричні прилади є своєрідними приймачами для блискавок. Тому ні в якому разі не користуйтеся ними під час грози, краще їх вимкнути з мережі.
- Не можна купатися у водоймах під час грози. Якщо ви на човні й бачите, що наближається негода, намагайтеся якнайшвидше дістатись до берега.
- Не телефонуйте з мобільного телефону, навіть якщо страшно і хочеться підтримки близьких. Пам’ятайте, що єдиний правильний вчинок – негайно вимкнути телефон, адже є велика загроза влучання блискавки.