Найкращий гравець чемпіонату України 2013 року, баскетболіст івано-франківської «Говерли» Дмитро ЛИПОВЦЕВ не лише вміло володіє м’ячем на майданчику, а й є завзятим віртуозом на кухні.
Життя професійного гравця - це постійні переїзди, нові міста, квартири, партнери по команді. Часто баскетболістам випадає самим піклуватися про власне харчування. Хтось надає перевагу харчуванню в різноманітних закладах або замовляє готову їжу додому. А хтось, як-от форвард івано-франківської «Говерли», бронзовий призер чемпіонату світу ФІБА 3х3, один з найкращих стрітболістів України Дмитро Липовцев, перетворює процес приготування їжі з щоденної необхідності в цікаве хобі.
Дмитро з радістю відповів на запитання сайту Streetball.in.ua, що стосуються його захоплення.
- Дмитре, розкажи, коли ти почав захоплюватися приготуванням їжі?
Як тільки довелося самому жити. В 2004-му поїхав грати до Москви, от там і почав. Завжди любив смачно поїсти. А пельмені і курка-гриль рано чи пізно набридають. Купив книгу з рецептами, і пішло-поїхало...
- Кулінарні книжки ти освоював сам? Чи були «вчителі»?
Освоював сам. Ніхто не допомагав. Сам готував, сам їв.
- Скільки за цей час ти змінив команд? І чи змінювалися пріоритети в їжі, залежно від місця перебування?
Було всього п'ять команд, остання якраз івано-франківська «Говерла». Уподобання в цілому не змінювалися, я завжди найбільше любив італійську і грузинську кухні. Які саме страви? Італія для мене - це паста, піца і сир. Кавказ - це м'ясо з усілякими спеціями.
- Наскільки це все сумісне з поняттям «режим» для професійного баскетболіста?
Дуже важко сумісне (посміхається). Оскільки здебільшого смачна їжа не надто корисна. Ну, а корисна і смачна їжа не завжди по кишені. Тобто доводиться часто балансувати між тим, що любиш, і тим, що корисне. Іноді, правда, зриваюся і їм, що захочу. Зрештою, ми для себе живемо. Та й я не професійний бодібілдер, можна і розслабитися (сміється).
- Чи є у тебе якісь страви або продукти, які ти не їси з певних причин?
Я так давно не їв смаженої картоплі... А так любив її в дитинстві. Намагаюся все ж відмовлятися від дуже шкідливої їжі. Те саме стосується і фаст-фуду. Він йде в хід тільки в крайньому разі. І то без особливого ентузіазму.
- А що повинен їсти баскетболіст, щоб бути у формі? Можеш дати якісь рекомендації?
Ой, про це можна говорити дуже довго. Зрозуміло, їжа повинна бути здоровою. Це передбачає відмову від дуже багатьох звичних для наших людей продуктів. На перший погляд, правильне харчування - це складно і несмачно. Але насправді - зовсім ні. Банальні ранкові «чотири яйця і вівсянка» можна перетворити на омлет з беконом і кашу з медом та ягодами. Взагалі, на сніданок можна собі дозволити практично все. Навіть тортик або тістечко. Тому я люблю сніданки. Але чим ближче вечір, тим менше повинно бути споживання вуглеводів і більше білка. На мою думку, ідеальна вечеря - це червона риба з овочами. А взагалі, на цю тему є дуже багато літератури, і харчування можна підібрати залежно від цілей спортсмена. Зараз я всіляко намагаюся наростити суху м'язову масу. Але це страшенно важко зробити. Адже нам, баскетболістам, не можна йти «на масу», як це роблять бодібілдери. Ми не можемо просто жиріти і «ліпити» потім своє тіло. Тому доводиться бути дуже обережним та терплячим. Плюс божевільні аеробні навантаження і акцент на баскетбол (а не на тренажерний зал) посеред сезону теж не сприяють нарощуванню м'язової маси.
- Що би ти хотів навчитися готувати і спробувати у власному виконанні?
Навіть не знаю. В наш час в інтернеті можна знайти будь-який рецепт і проблеми дістати якісь, навіть рідкісні, рецепти чи інгредієнти не існує. Головне – бажання!
До теми…
П'ять фірмових страв від Дмитра Липовцева
- Для початку - грецький салат. Тут особливо вигадувати не будемо. На перше підійде мною придуманий «курячо-грибний сирно-часниковий суп-пюре». Якось так. Назви я йому ще не підібрав. На друге - спагеті з червоним курячим соусом. І на десерт на вибір: м'ясний пиріг або сирники з протеїном (між іншим, звичайним людям це теж не зашкодить). Але, якщо чесно, я не знаю, яке повинно бути чрево у людини, щоб спробувати все це відразу. Варіанти страв можуть бути різні. Ці на думку спали першими. А взагалі, найкраще харчуватися п'ять-шість разів на день маленькими порціями. І склад страви повинен бути продиктований часом доби і режимом дня.
Розмовляв Марко БАБИК, ГК
фото зі сторінка Дмитра у ВК