Автобусна реформа. Як зміняться пасажирські перевезення

За даними Департаменту патрульної поліції, минулого року сталося 3043 ДТП за участю громадського транспорту, у результаті яких було травмовано 955 осіб.

Серед найпоширеніших порушень, які зафіксували поліцейські, – незадовільний технічний та санітарний стан машин, відсутність необхідних документів, аптечок і вогнегасників, технічні несправності.

В уряді запевняють, що незабаром така техніка має зникнути з вулиць, адже в Україні запрацювали нові правила конкурсного відбору автобусних перевізників. Як вони позначилися на пасажирах і транспортниках, з’ясували експерти Центру громадського моніторингу та контролю.

Конкурс перевізників

Нові правила набули чинності 17 березня і поширилися на міжміські, приміські, внутрішньорайонні та внутрішньообласні напрямки. Ключові зміни торкнулися системи нарахування балів під час проведення конкурсів серед перевізників. Щоб визначити компанію, яка отримає право обслуговувати маршрут, ввели жорсткіші вимоги до автобусів та їхнього стану. За словами урядовців, якщо раніше вирішальним фактором у визначенні переможців була кількість працівників і машин в автопарку, то тепер найвищі бали нараховують за безпечність транспорту і відсутність порушень. Перевагу також отримали підприємства, які використовують «зелений» транспорт: електробуси, гібриди, а також марки, що працюють на паливі високого екологічного стандарту якості, наприклад Євро-5, Євро-6. Найбільші українські автовиробники позитивно оцінили реформу.

«Нові вимоги стимулюватимуть перевізників переходити на сучасні, комфортабельні автобуси великого та надвеликого класу, які мають кондиціонери, Wi-Fi-зв'язок, пандуси тощо. Це важливий та довгоочікуваний крок для поліпшення безпеки та якості обслуговування пасажирів в Україні», – зауважили в прес-службі автомобільної корпорації «Богдан».

У результаті на ринку повинні залишитись ті компанії, які мають сучасні автобуси або готові вкладати кошти в оновлення автопарку. У цьому разі вони зможуть автоматично продовжити договір на обслуговування маршруту, якщо не порушуватимуть ПДР та пункти попереднього договору. Чиновники впевнені, що нововведення сприятимуть появі нових гравців на ринку, які надаватимуть якісні послуги. Втім, деякі експерти прогнозують, що зміни можуть спричинити суттєвий ріст вартості проїзду у громадському транспорті, а неприбуткові напрямки взагалі ризикують залишитися без перевізників.

«Компанії будуть здійснювати обслуговування високорентабельних маршрутів, вони не будуть працювати на маршрутах з низьким пасажиропотоком», – зауважив спеціаліст з транспортного права, адвокат Олександр Вишневий.

Ще одна глобальна зміна у системі нарахування балів – це курс на доступність транспорту для людей з особливими потребами. Тепер під час конкурсу компанії одержують додаткові бали за низькопідлогові автобуси з пандусами і кріпленнями для інвалідних візків. Кабмін зобов’язав перевізників на міських та приміських напрямках збільшити кількість таких машин до 35% з 2019 року і до 50% – з 2020 року.

«Вперше за останні 10 років ми відходимо від застарілих рудиментів та впроваджуємо норми, які, в першу чергу, спрямовані на покращення безпеки та якості перевезень», – підкреслив міністр інфраструктури Володимир Омелян.

А на міжобласних напрямках запрацював заявницький принцип, тобто вийти на маршрут можуть усі компанії, які відповідають закону України «Про автомобільний транспорт», мають ліцензію та подали заявки. За словами урядовців, вільна конкуренція відсіє ті підприємства, які не можуть забезпечити належний рівень послуг.

«На маршруті може працювати декілька перевізників, тобто якщо на маршрут Київ-Одеса подається два перевізника, то два перевізників і буде їхати. Це дасть право вибору для пасажира й адекватну ціну», – пояснив директор Департаменту стратегічного розвитку дорожнього ринку Мінінфраструктури Віктор Сасін.

Закінчення ери маршруток

Урядовці прогнозують, що завдяки новим правилам у містах збільшиться кількість сучасного муніципального транспорту, натомість кількість маршруток знизиться. Тим паче, що в багатьох регіонах уже почали рухатися в цьому напрямку. Так, нещодавно Львівська міськрада підтримала петицію місцевих мешканців щодо відмови від маршруток. А Вінниця ще з 2012 року взяла курс на розвиток міського електротранспорту – трамваїв і тролейбусів. З того часу кількість маршруток тут зменшилася удвічі, а левову частку перевезень здійснює комунальний транспорт.

«Якщо брати режим маршрутного таксі, то в багатьох містах уже від цього відмовились, і зупинка на вимогу вже не відбувається. Маленький автобус, який часто ходить, – теж неефективний. І ми бачимо, що з’являються нові автобуси із частково низькою підлогою, але містам потрібно ще над цим працювати», – вважає експерт з транспортного планування Дмитро Беспалов.

За оптимістичними прогнозами Міністерства інфраструктури, автобуси середнього, великого та надвеликого класу можуть витіснити маршрутки з доріг вже за 3-5 років. Однак, за словами експерта у сфері транспорту Олександра Кави, успіх справи значною мірою залежатиме від дій та активності місцевих органів влади. Для цього їм потрібно суттєво збільшити та модернізувати рухомий склад автопарків. Кошти на це Україні надають європейські інвестори у рамках проекту «Міський громадський транспорт». Відповідну угоду з Європейським інвестиційним банком ратифікував Президент України Петро Порошенко ще у травні 2017 року. Вона передбачає залучення 200 млн євро для закупівлі нових автобусів, тролейбусів і трамваїв. Ще 200 млн на умовах співфінансування виділяє Європейський банк реконструкції та розвитку.

Низка міст уже скористалася програмою і придбала сучасну техніку. Наприклад, у Києві у квітні нові перевізники із оновленим автопарком з’явилися на 8 маршрутах. Ще на 7 маршрутах невдовзі проведуть конкурс.

 «Перемогли перевізники, у яких є нові машини, які повністю відповідають основним умовам конкурсу та нормам екологічної безпеки «Євро-5», або перевізники, що взяли на себе інвестиційні зобов’язання щодо оновлення рухомого складу», – зауважив директор департаменту транспортної інфраструктури КМДА Сергій Симонов.

Протягом травня конкурси серед перевізників планує провести Івано-Франківськ, Львів,  Олександрія тощо. Урядовці кажуть, що жорсткіші правила автобусних перевезень – це лише перший етап реформування галузі. На черзі – розробка та ухвалення нового закону «Про автомобільний транспорт», адаптація системи автостанцій до потреб громадян та створення загальнодоступного реєстру мережі автобусних сполучень по всій Україні.

Матеріал Центру громадського моніторингу та контролю


04.06.2018 3557
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1978
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466