Ярослав Грицак: Вся наша еліта - провінційна

 

 

Днями до Івано-Франківська в ролі топ-спікера у публічній дискусії «Що об'єднає українців?» завітав знаний публіцист, історик, професор Українського католицького університету Ярослав Грицак. Пропонуємо найцікавіші, на нашу думку, фрагменти з виступу професора.

 

- Що об'єднає українців? Я думаю, що Україна вже об'єднана. По-перше, вона існує вже понад двадцять років, і сам факт її існування означає, що є речі, навколо яких українці вже об'єдналися. Починаючи з 1991 року, в щорічних опитуваннях центру Разумкова українці стверджують, що проголосували б за незалежність знову. Отже, в цьому питанні є консенсус, і це не підлягає обговоренню. Як показує соціологія, більшість українців є патріотами і навіть готові йти воювати за країну у випадку, не дай Боже, війни.

 

Але при цьому очевидно, що Україну не об'єднає історія і мова. Ми ще дуже довго будемо жити в режимі, коли історія і мова нас будуть роз'єднувати. Я не кажу, що повністю. Бо в Україні протягом останніх років сформувалися острівці згоди щодо історичної пам'яті. Першим таким острівцем є згода довкола фігури Михайла Грушевського. Ще в кінці 80-их навіть згадка про нього була заборонена, не те що його твори. Подивіться: минуло 20 років, і Грушевський в ролі «батька Української держави» присутній на портретах в кабінетах високих чиновників від Луганська до Львова. Інший приклад: сформувався консенсус щодо Голоду. І це результат політики Ющенка. Українці здебільшого згодилися, що, по-перше, Голод був, по-друге, він був спровокований Кремлем, і, по-третє, Голод був геноцидом. І навіть Донбас, як показують останні соціологічні дослідження, починає приймати цей погляд.

 

 

Щодо мови, то я радше погоджуся з Євгеном Глібовицьким, який каже, що Україна легше стане тримовною, ніж одномовною. Це означає, що українці мають активно освоювати англійську - третю мову, і на це є суспільний запит. Усі дослідження свідчать: коли батьків питають, яку другу мову, крім української, їхня дитина мала б вивчати у школі, 98% відповідають - англійську. Не російську! Бо розуміють, що англійська - це мова професії й успіху. Крім того, вивчення англійської вирвало б Україну з «руського міра». В Грузії Саакашвілі вивчення англійської зробив державною програмою. Якби в нас був інший міністр освіти і спробував робити подібне, нема сумніву, що він отримав би підтримку суспільства.

 

Щодо історії, не треба ілюзій: нинішнє покоління не готове шукати розв'язання цих питань. Краще про них взагалі тимчасово забути.

 

Що ще об'єднує сьогодні українців, то це несприйняття режиму Януковича. Рівень непопулярності цього режиму вже зашкалює. І рівень революційних настроїв в усіх регіонах сьогодні навіть вищий, ніж в 2004 році. Звісно, це не означає, що народ вже завтра вийде на вулиці.

 

- Мова й історія - не найголовніше. Ці речі можна відкласти. Є різні способи дати з ними раду. Перший - іспанський. Після громадянської війни іспанці в 1975 році вирішили: була кривда з обох сторін, і якщо з'ясовувати, хто був правий, а хто ні, знову почнеться громадянська війна, принаймні холодна. І вони прийняли на державному рівні Пакт про амнезію: історію заборонили використовувати як аргумент в політичній дискусії на 30 років. За цей час Іспанія стала іншою країною. В Україні такий варіант малоймовірний: у нас нема моральних арбітрів, які можуть гарантувати дотримання такого Пакту, і в нас є сусід на Півночі, який ніколи не дасть згаснути нашим суперечкам.

 

Нам більше підходить англо-саксонський варіант. Це коли в Лондоні на відстані кількадесят метрів один від одного стоять пам'ятники Карлу І і Кромвелю, який його стратив. І обидва вважаються героями англійської історії. В українському варіанті це б означало, що і Бандера, і Ватутін є українськими героями. Комусь може не подобатися Бандера, комусь Ватутін, але ми не маємо права їх проганяти з історії. Та при цьому ми повинні прийняти, що Ватутін не є ідеальним героєм, за ним тягнеться дуже довга смуга злочинів, як і за Кромвелем, до речі. З іншого боку, ми повинні розуміти, що й УПА не воювала в білих рукавичках. Тобто гордість - так, але й відповідальність.

 

- В Україні не голосують за когось. В Україні переважно голосують проти когось. І Помаранчева революція також не виняток. Але думаю, хтось таки знайдеться, хто зможе акумулювати на себе цей протестний потенціал. Просто боюся, що зміна лідера чи уряду мало що взагалі дасть. Після 2004 року кожен новий уряд був гіршим за попередній. І нам треба переламати цю тенденцію. Тому головне питання не те, хто буде лідером, а що він зможе реально запропонувати суспільству, чи буде в лідера і його команди адекватний пакет реформ?

 

Для принципових змін нам потрібна вмотивована еліта, така, як у Німеччині часів Аденауера, як в Польщі Бальцеровича, як в Грузії Саакашвілі. У 2004 році ця еліта не з'явилася. Думаю, вони просто не знали, що робити.

 

Вся наша еліта - і колишня, і теперішня - провінційна. Причини - ще в Радянському Союзі, коли Україна була державою розміру Франції, але за значенням - Албанією. Україна не мала свого голосу, її еліта нічого серйозного не вирішувала. Ця традиція досі дається взнаки. Бо більшість нашої еліти - або вихідці з радянської, або їхні діти. І їй завжди бракує широкої візії, вона залишається провінційною. Зверніть увагу на грузинську еліту - вони усі мають західні дипломи. Вони бачили, як виглядає нормальне життя, їм нічого не треба видумувати, вигадувати велосипед.

 

Тому якщо просто поміняти одного лідера на іншого, це нічого не дасть. Потрібна еліта нової якості.

 

- Головна зміна, яка потрібна, - зміна цінностей. Від цінностей закритого суспільства - на цінності відкритого суспільства. В закритому суспільстві головною цінністю людини є особиста безпека. І в Україні саме так. Це означає страх змін. Тому в нас частіше обирають старого злодія, а не нового демократа. Цінність безпеки означає, що ми всі любимо аплодувати критиці регіоналів на шоу Шустера, але не готові вийти на вулицю і брати відповідальність за ситуацію в країні.

 

У відкритому суспільстві головна цінність - самореалізація. Це коли ти думаєш не про те, чи тебе завтра звільнять з роботи чи арештують, а про те, як себе реалізувати, як здобути добру освіту, втілити свої задуми... Якщо ви дбаєте про безпеку, ви думаєте тільки про виживання, тільки про короткі цілі, а не про стратегію. Революції ж стаються, коли ситуація змінюється потроху на краще. Першим передбачив революцію в Україні соціолог Євген Головаха, коли зауважив у 2003 році, що в українців починають з'являтися заощадження, вони почали планувати на довше. Головаха сказав тоді: чекайте політичних змін. Ті самі процеси сьогодні відбуваються в Росії, в арабських країнах, в США з рухом Occupy Wall Street. Деякі з цих рухів і революцій наступають на граблі, але повсюди люди вимагають життя в гідності. Гідність - це цінність.

 

- Сьогодні більшість молодих українців хочуть мати успіх, не докладаючи зусиль. Це нове явище. Старше покоління все-таки розуміє, що успіху без ціни не буває. А молоді хочуть, скажімо, виграти шоу «Україна має таланти» чи ще якийсь майданс. Просто це покоління не має скристалізованої групи, яка б задала йому тон і голос. Тому тон задає телебачення зі своїми попсовими зірками.

 

- Ми живемо в час постідеологічний. Прості розв'язки - ліві, праві - вже непереконливі і неефективні. Вага політичної відповідальності сьогодні переходить з рівня партій на рівень громадянських рухів. Коли держава чи партії не виконують певні функції, ці функції має перейняти громадянське суспільство.

 

- Є таке поняття - захист від дурня (idiot proof). Як в якісної техніки. Польща вже стала країною, в якої є захист від ідіота. Там навіть якщо до влади прийде дурень, він вже не зможе сильно зашкодити. А Україна ще не має захисту від дурня. Ми повинні запустити механізм, щоб стати такою країною.

 

Що робити? Для початку міняти владу. На виборах. Принаймні не програти їх. І готуватися до президентських виборів 2015 року.

 

Галицький кореспондент

 


20.03.2012 886 2
Коментарі (2)

НИК 2012.03.20, 19:09
ЄШКІЛЄВ ВЕДЕ ДЛЯ ЧИТАЧІВ "НЕВТІШНІ НОВИНИ". А ГРИЦАК ЇХ ВПРИТУЛ НЕ ЧИТАЄ. А КЛИЧЕ НАС У СВІТЛЕ ДОЛЯРОВЕ МАЙБУТНЕ. А В СВІТІ ЯК РАЗ ПРИХОДИТ ЧЄС ІДЕОЛОГІЙ: ІНТЕР-СОЦ вс НАЦ-СОЦ. НА ДУРАКА Г. НЕ ПОДІБНИЙ. ЗНАЧИТ: ГРИЦАК, ВОЗЬНЯК, ПАВЛІВ І компані, КОЗЛИ-АҐЕНТИ, ЩО ВЕДУТ НАС НА УБІЙ. А ЄШКІЛЬ, УЖЕ І ПОКИ-ЩО, ПАСТИР ДОБРИЙ, ВИДНО ЇМУ СПРАВДІ ЖЄЛЬ, ЩО В НАС ПРОВОДУ МАЙЖЕ НЕМА, І ВІН ПОЛІПШУЄ СОБІ КАРМУ.
роман_харків 2012.03.21, 10:23
Як на мене Грицак нас нікуди не веде. він просто пропонує погляд і, як на мене, ніж так звані ідеологічні партії, які не дають жодних нових ідей крім того, що вже пропонувалося ще 19 ст.
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

920
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1907
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2777
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3406
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3640
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6799 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3826

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5638

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6749 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7596
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2427
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4691
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5084
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

445
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

913
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1782
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3367
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

887
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1749
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3659
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3852 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5415