Андрій Романчук: Необхідно провести амністію нетрудових доходів

 

img

фото:gk-press.if.ua
 

 

Боротьба з корупцією в Україні - одне з першочергових завдань, які декларує нова влада.

 

Для  искоренения взяточничества предлагается масса способов - от контроля за расходами госчиновников до финансовой амнистии с последующим жестким мониторгингом доходов должностных лиц. О возможных эффективных путях борьбы с коррупцией в интервью изданию "Деловая Столица" рассказал Андрей Романчук, управляющий партнер юридической фирмы Moris Group, принимающей участие в разработке пакета антикоррупционного законодательства.

 

- Какой должна быть, по вашему мнению, антикоррупционная политика государства?

- Бороться с коррупцией можно только комплексом мер, которые должны быть внедрены одновременно. Например, ограничение обращения наличных средств. Как правило, нетрудовые доходы получают в наличной форме. Конечно, можно вспомнить о взяточничестве в особо крупных размерах, об оффшорах и счетах за границей, но если речь идет о массовом сегменте - это все же наличные. Поэтому порог по безналичным расчетам нужно снизить с нынешних 150 тыс.  до 10-15 тыс. грн.

 

- Сам по себе отказ от наличных вряд ли позволит побороть коррупцию. Какие еще шаги будут фигурировать в проекте стратегии?

- Необходимо ввести презумпцию вины. Если есть подозрение, что человек получил деньги незаконно, он должен будет доказать обратное. Этот пункт очень спорный, но без него двигаться дальше нельзя. Эта мера в первую очередь должна распространяться на тех, кто совершает дорогие покупки и не может объяснить происхождение доходов. Санкции могут быть совершенно разные - от штрафа до конфискации имущества и уголовного преследования. Я не вижу ничего плохого в том, чтобы все граждане, а не только чиновники, декларировали свои доходы и расходы.

 

- Государственная служба финансового мониторинга и сейчас следит за чистотой происхождения средств. Вы считаете этот механизм неэффективным?

- Госфинмониторинг не имеет права применять какие-либо санкции. Сегодня в Украине действует презумпция невиновности в этом вопросе. И если у госорганов возникают сомнения в происхождении вашего капитала, то именно они должны обосновать свои обвинения. Но в 98% случаев доказать факт взяточничества невозможно. Нельзя и сразу применять санкции. Именно по этой причине еще одной мерой должна стать финансовая амнистия. Похожий механизм в свое время применялся, например, в Бельгии и Ирландии. В Украине речь может идти о трех видах амнистии: налоговой, амнистии капитала и легализации нетрудовых доходов. Главной для нас является амнистия нетрудовых доходов. Я более чем уверен, что у большинства госслужащих есть средства, полученные в виде не совсем законных доходов. Эти деньги должны вернуться в экономику. Легализовать средства обязаны все украинцы. Но особое внимание нужно уделять тем, кто находился на госслужбе более полугода. С легализированных средств необходимо уплатить налог. Размер ставки может быть и 30, и 50% в зависимости от суммы. По моим оценкам, таким образом в банковскую систему можно вернуть порядка $5 млрд, из которых около $1 млрд поступит в бюджет. 

 

- Когда в Украине может появиться антикоррупционное законодательство?

- Думаю, максимум с 1 января 2015 года в Украине нужно сделать три вещи - ограничить оборот наличных, ввести презумпцию вины и провести амнистию нетрудовых доходов. На втором этапе следует запретить чиновникам бесплатно пользоваться чужим имуществом: квартирами, домами, дачами, автомобилями. Эта мера лишит их возможности регистрировать имущество на подставных лиц. Отчасти данную проблему мог бы решить налог на роскошь, о котором много говорилось, но эффект будет только в комплексе. Кроме того, мои коллеги предлагают запретить топ-менеджерам и владельцам бизнеса занимать руководящие должности в государстве, под запретом будет и обратный процесс. Хотя мне кажется, что топ-менеджеры, особенно те, кто управлял крупным бизнесом, были бы очень полезны в управленческой структуре. 

 

-  Что делать с теми, кто не захочет добровольно легализировать свои сбережения? Ведь существует риск того, что экс-чиновники просто вывезут свои средства за границу.

- Вывезти средства можно. Намного сложнее ими потом воспользоваться. Например, можно перевести средства на Бали или в Панаму - так называемые «черные» оффшоры, но что там с ними делать? Если впоследствии попытаться завести эти деньги в цивилизованные страны, привычные для украинского бизнеса - Швейцарию, Кипр, Нидерланды, они сразу попадут под контроль. Сейчас банковская тайна приобрела совершенно другой смысл. Даже если чиновники станут открывать счета на подставных лиц, то воспользоваться ими будет невозможно. Поэтому рано или поздно сбережения придется раскрыть.

 

-  Опыт других стран вы изучали?

- Безусловно. Но прецедента, который мы могли бы полностью использовать, нет. В каждой из стран были свои особенности, соответственно, решались свои конкретные  проблемы. Например, в Израиле в свое время шла борьба с анонимными банковскими счетами. В Грузии к вопросу амнистии подошли очень жестко, пообещав, что никаких санкций и преследований не будет. И хотя очень немного граждан задекларировали свои доходы, коррупцию в Грузии все-таки удалось искоренить.


10.04.2014 789 6
Коментарі (6)

бб 2014.04.10, 14:39
Если нельзя побороть-то нужно возглавить,то что в нас и делаєтся.
Василь 2014.04.11, 10:16
1 ший злодій ще один герой майдану 2004 року Всі схеми знає !!!!!
До Василя. 2014.04.11, 11:45
Не треба розкидатися словами. Той факт, що людина мала відношення до майдану 2004, ще зовсім не означає, що вона злодій. А то таке враження, що Україну можуть врятувати тільки учасники майдану 2014. А що будеш казати, коли і вони почнуть красти? Україну врятують не люди в балаклавах і з автоматами, а ті хто вміє думати і знає, що робити. А Романчука я знаю особисто. Дуже розумна людина і не треба навішувати ярлики.
Тізер 2014.04.11, 13:35
Цікаві ідеї, Андрієві респект. Я теж знаю його особисто. І до речі, щодо Майдану-2014 - він також і його учасник, як і багато працівників компанії. При чому ці хлопці не лише на віча і концерти ходили. А те, що не виставляється і не хвалиться цим - взагалі величезний респект. Бо тут якось надто багато героїв і люстраторів розвелося, які з франківської сцени покричали трохи, похороводили, а до Києва якось не встигли. Зате в коментах героїчно сруть.
удар 2014.04.11, 19:27
не амністію. зробити а конфіскацйю.тоді почати з нового листа...
оксана 2014.04.13, 21:17
Що стосується корупції, то панові Романчуку А. і його "команді" перш за все необхідно почати із своєї "правничої діяльності". І це не секрет для усіх правників Івано-Франківська, та клієнтів ТОВ "Моріс Груп".
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6878 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466