Аналіз: через що найбільше забруднюється повітря в Івано-Франківську

Фахівці проєкту з вимірювання показників якості повітря  Eco-City розповіли про проблематику забруднення повітря в нашому регіоні. Опираючись на дані зі станцій громадського моніторингу якості повітря, які з листопада 2018 року слідкують за якістю повітря в нашому місті та області.


БуТЕС

На Прикарпатті розташоване третє по забрудненню повітря в Україні підприємство Бурштинська ТЕС. Димовий шлейф від даного підприємства тягнеться від десятків до сотень кілометрів, все залежить від метеорологічних умов. І ніхто не знає куди занесе це забруднення. Проаналізувати це буде можливо, встановивши прилади по визначенню сили та напрямку вітру від джерела забруднення, а більша кількість станцій громадського моніторингу якості повітря дасть змогу зафіксувати перевищення фонового забруднення через забруднення, яке принесло вітром.

Найбільше від БуТЕС потерпають мешканці, які проживають в безпосередній близькості до виробництва. В туманну, безвітряну погоду, коли густина повітря збільшується із-за насиченням його краплинами води, викиди з БуТЕС не можуть піднятись у верхні шари атмосфери і перенестись далеко повітряними масами. Це все забруднення концентровано осідає в зоні 10-15 км, тоді люди візуально спостерігають золу після відходу туману. Встановлення нових електрофільтрів допоможе зменшити кількість викидів забруднюючих речовин в повітря від БуТЕС.

Також літом не достатньо зволожуються золовідвали БуТЕС, це призводить до їхнього пиління на села, розташовані в безпосередній близькості. Такі пиління ми фіксуємо за допомогою станцій громадського моніторингу перевищенням більших фракцій пилу PM10, а аналіз напрямку вітру та супутникові знімки зволоження поверхні землі довели те, що пиління є наслідком не зволоженого золовідвалу, який пилить на села. Тільки комплексні аналізи даних, дають змогу визначити природу забруднення. А застерегти від повторення такого пиління допоможе достатнє зволоження золовідвалу в суху та вітряну погоду.

Івано-Франківськ

Є декілька чинників забруднення повітря в місті Івано-Франківськ. Основним, який збільшує забруднення в рази - несприятливі метеорологічні умови. Безвітряна погода, туман, який переходить у смог - це все сприяє накопиченню забруднення в місті. Івано-Франківськ розташований в низовині, його оточують пагорби. Наш аналіз даних показує, що при швидкості вітру до 2 м/с забруднення не видувається з міста, а накопичується в ньому. Тільки зі збільшенням вітру більше ніж на 2 м/с або з дощем, чи снігом відбувається очищення повітря в місті.

Опалювальний сезон

Левову частку забруднення в Івано-Франківську ми моніторимо під час опалювального сезону. З настанням холодів котельні переходять в турборежим і спалюють велику кількість палива. Найбільше забруднюють котельні на твердому паливі, менше - газові. Мешканці тих районів, де розташовані твердопаливні котельні, найбільше скаржаться на запахи в повітрі, звичайно наші станції фіксують збільшення забруднення в цих районах. Тому перш, ніж переходити на альтернативні види палива, потрібно оцінювати вплив на екологічну ситуацію при їх спалюванні, особливо коли така котельня посеред багатоповерхівок.

В місті та на його околицях є багато будинків приватного сектору, тому твердопаливні котли значною мірою забруднюють повітря в Івано-Франківську. Особливо це відчутно в гірських районах області, де немає інших джерел забруднення, окрім твердопаливних котлів, а концентрації PM 2.5 в Верховині чи Яремче часом більші ніж в Івано-Франківську. Зменшити забруднення від твердопаливних котлів допоможе перехід населення на комплексне електричне опалення помешкання електрокотлом з теплоємкістю, нічний тариф та звичайно зменшення ціни на додаткові кіловати. Інверторні технології сучасних кондиціонерів також можуть замінити повноцінне опалення помешкання.

Залізничний транспорт

Неелектрифікований залізничний вокзал, розташований в центрі міста, є найбільш забрудненим районом взимку. Застарілі дизельні тепловози, вагони, які опалюються вугіллям в зимовий період, надають повітрю в Івано-Франківську присмаку паленого вугілля і це все у 21 столітті. В Європі від опалення вагонів вугіллям вже давно відмовились, а у нас - ні. Ми до цього часу труїмо вугільним димом пасажирів залізниці, провідників поїздів, мешканців, які проживають близько до залізничних вокзалів. Потрібно відмовитись від опалення вагонів вугіллям.

Автомобільний транспорт

Цей тип забруднення ми вивчаємо не так давно за допомогою наших сенсорів, які моніторять формальдегід, чадний газ, діоксид азоту та аміак. Коли у місті велика кількість транспортних заторів, ми чітко спостерігаємо зростання концентрації формальдегіду, чадного газу та аміаку, зменшувалася концентрація діоксиду азоту. Забруднення спостерігали до пізнього вечора, коли вже не було такого руху автомобілів.

Безпосередньо на дорогах концентрації цих шкідливих газів перевищували допустимі показники у декілька разів у порівнянні з середніми показниками концентрації по місту. Це свідчить, що автомобілісти, пасажири, пішоходи, всі, хто перебувають в безпосередній близькості до руху автотранспорту зазнають найбільш шкідливого впливу від цих газів. Молекули газів мають розмір до 1 нанометру, а це у 2500 разів менше найшкідливішої частки пилу PM2.5. Проникність шкідливих газів досить висока через їх малий розмір, ще більша, ніж у дрібнодисперсного пилу, а небезпечні концентрації можуть без перешкод поширюватись з вулиць у наші оселі.

Наукові дослідження довели, що найбільше забруднюють автомобілі з дизельними двигунами, менше бензинові, ще менше на газі. Зовсім не забруднюють електромобілі. Контроль автомобільних викидів та перехід на електромобілі суттєво зменшить цей тип забруднення.

Стереотипи

Так, стереотипи також забруднюють повітря в нашій області. Тільки чого варте спалювання трави та листя весною та восени. Ми тоді фіксуємо піки забруднення. Воно має масовий характер по всій Україні та в нашому регіоні зокрема. Під час цього марного спалення, в повітря потрапляють мільйони тонн шкідливих речовин, які тим чи іншим чином вбивають нас поволі. Щоб запобігти такому забрудненню потрібно просто викопати компостну яму та скидати в неї листя, траву. А через зиму вже можна використовувати вміст з цієї ями, як добриво.

Без їжі людина може прожити до 70 днів, без води до 8 днів, без повітря до 10 хв. Кожен з нас, тим чи іншим чином, впливає на якість повітря, яким ми дихаємо. Усвідомлення проблеми - це перший крок до її вирішення.


матеріал підготовлений фахівцями проєкту з вимірювання показників якості повітря  Eco-City


23.01.2020 7371
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

919
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1906
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2774
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3404
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3638
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6798 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3825

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5636

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6747 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7595
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2425
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4689
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5083
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

444
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

912
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1781
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3365
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

886
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1748
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3658
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3848 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5413