Активісти заявляють про зловживання у Карпатському природному парку та Національному парку «Гуцульщина» і вимагають люстрації їхнього керівництва (фото+відео)

 

 

Збережемо Карпати для нащадків… Втім, схоже, це не про нас. На Прикарпатті назріває скандал у природних заповідниках. А вся проблема у тому, що за багато років люди так і не навчилися цінувати те, що дає природа і розпоряджатися ним совісно, а не з особистою вигодою.

 

Нещодавно громадські активісти, представники «Правого сектора», Самооборони, та громадської організації «Коломия-центр» навідались до Карпатського природного парку та Національного парку «Гуцульщина».

 

Відтак, зібрали в Івано-Франківську прес-конференцію, щоб пояснити мету свого візиту.

 

 

Активісти вимагають люстрації керівників даних природних парків і розповідають про факти численних зловживань і махінацій з їхньої сторони.

 

Кажуть, що коли приходили самі, то говорити з ними посадовці від парків відмовлялися. Мовляв, хто ви такі, прийдіть з громадою і тоді поговоримо. Однак, коли до директорів парків прийшли сотні людей, то тих не виявилося на робочому місці.

 

"Ми вирушили на розмову до директора національного парку "Гуцульщина" Василя Пророчука та директора Карпатського національного парку Володимира Слободяна. Перше поїхали у Косів. З нами було понад 200 представників громади, але керівника на місці не було. Потім вирушили у Яремче. Там директора теж не застали, хоча бачили його автомобіль. Спілкувалися із заступниками", - розповів представник громадської організації «Коломия-центр» Роман Кутейніков і додав, що зустрічали їх ніби рейдерів, які їдуть "віджимати парк".

 

Вже опісля, як розповідає інший активіст Михайло Бойчук, більш відомий як «Хімік» директор НПП «Гуцульщина» на контакт таки вийшов, після чого активісти дізналися. що на них написано заяви про все теж рейдерське захоплення.

 

До відвідин парків активістів змусили численні питання, які назбиралися у мешканців гірських регіонів Прикарпаття до їхнього керівництва. Зокрема, щодо незаконного відчуження і продажу земель, незаконної вирубки лісу, корупційних діянь.

 

«Знаю точно, що з 2000 по 2015 рік там (землі Карпатського НПП – авт.) є безліч рішень про повернення відчужених земель. Це найбільша проблема, коли нормальні землі з парку передають у село, а звідти інші землі передають у парк. Тобто, нормальні землі відчужуть, передають у село і вже на підставних осіб дерибанять їх. Ви ж прекрасно розумієте, що Яремче – це ласий шмат. По цих землях є рішення про повернення їх, але нічого не зроблено», - зауважив Роман Кутейніков.

 

Кажуть, що назріває у Яремче і ще одна оборудка на мільйони. Наче б то є інформація, поки що правда не до кінця перевірена, що готується відчуження близько 1000 га земель, щоб потім її продати «своїм».

 

Аналогічна ситуація і природному парку «Гуцульщина». Активісти стверджують, що згідно із законодавством природні парки не визначені як землекористувачі, але це не перешкоджає їхньому керівництву почувати себе «царьками у своїх володіннях».

 

"Згідно із указом Президента, яким створювалися парки, від 2002 року керівництво парків повинно було виготовити документи на право користування ділянками, які увійшли до парку. Але цього не зроблено і до сьогодні. Тому, де-юре такого землекористувача як національний природний парк немає. Але це вигідно дирекції національно парку у плані дерибану землі. Йому передали ліс в охорону, але землі він немає. І юридично це доказати не можна. Громадськості стали відомі кричущі факти. Замість того, щоб дирекція парку займалася охороною, відтворенням і збереженням, вони почали відчужувати землю. Скажімо, у 2007 році Шешорській сільській раді парк передав 4,2 га землі. Пізніше на ці ділянки на підставних осіб були виготовлені земельні акти. Про це стало відомо прокуратурі, яка звернулася до суду із вимогою визнати ці акти незаконними і скасувати реєстрацію. У 2012 році реєстрацію таки скасували, але до покарання керівництва парку не дійшло. Постраждав землеупорядник сільської ради", - наводить приклад по парку "Гуцульщина" депутат Пістинської сільської ради, помічник депутата Івано-Франківської облради Петро Пліхтяк.

 

У 2013 році керівництво парку вирішило заробити ще й на дітях. Розпорядженням КМУ НПП «Гуцульщина» було виділено 116 га. землі на території Косівського району начебто для забезпечення потребі функціонування природного парку. Згодом громада дізналася, що ці землі знаходяться на території Пістинської сільської ради.

 

«Уся мова йшла ніби то про те, що ці землі підуть під розбудову комплексу Містечка Святого Миколая. Коли ми побачили документацію, то там жодного слова про маєток Святого Миколая немає. Так само як немає межівника сільської ради», - зазначають активісти.

 

Про незаконну вирубку лісу вже навіть і не згадують. Величезні площі за власним бажанням «перепрофільовують» на санітарні рубки, а на тих, хто пробує чинити якийсь спротив – жителів, активістів, депутатський корпус, - чиниться тиск.

 

А згідно чергового Проекту організації території національного природного парку «Гуцульщина», в якому зазначили новий розподіл територій, у парку недорахували ще й 25 га. землі. Куди вона поділася активісти поки що не знають.

 

За їхніми словами, громада знає далеко не усі факти зловживань у парках. Відтак, є у людей і інша – більш банальна проблема – при визначенні території парків не було враховано думки громади. Відтак, заповідна зона парків проходить через населені пункти, що обмежує життєдіяльність людей, які фактично живуть із того, що дає природа.

 

Коли створювали національний парк йшла мова про 3,5 тис. га. У процесі виготовлення документації площа, за словами активістів, збільшилася до 32 тис. га. фактично заповідник тепер займає 73% усього лісового фонду території Косівського району.

 

«Ідея створення природних парків дуже хороша, адже ми рухаємося до Європи, де один із критеріїв - це збільшення природозаповідного фонду, для того щоб зберігати унікальні місця і прмножувати їх. Такою була і ідея створення Національного природного парку "Гуцульщина". Але від самого початку почали виникати конфліктні ситуації, бо не була врахована думка громадськості, - розповідає Петро Пліхтяк - Це резервація місцевого населення. Косівський район – це унікальний район. Тут споконвіків розвивалися народні промисли. Якраз жителі виживають за рахунок обробки деревини, шкіри. Тут традиції передаються з покоління у покоління. Але це не було враховано і згідно указу Президента від 2002 року у площу заповідника ввійшли землі колишніх колгоспних лісів – фактично людські землі, де люди здійснюють господарську діяльність, розводять худобу. А тепер тут є обмеження. Зони визначили там. Де люди мають свої угіддя. А згідно закону взагалі прохід і проїзд заборонено».

 

Громади масово почали звертатися, щоб упорядкувати межі парку, але усе безрезультатно. Натомість були випадки, коли людей штрафували за те, що переганяли овець через ліс, що належить до території парку.

 

Відтак, коли вже остаточно накипіло, представники громадських організацій пішли із зверненням до голови Івано-Франківської облдержадміністрації Олега Гончарука. У нього просять допомогти вирішити дані питання і змінити керівництво парків, яке є представниками колишнього режиму. Люди переконані, що потрібно реально міняти владу на компетентних людей, а не на пристосуванців, які прикриваються Майданом і подіями на сході. На разі ж змін в жодних сферах люди не бачать.

 

Також обіцяють передати усі задокументовані факти порушень у прокуратуру та СБУ для вивчення. Попередня розмова із керівництвом профільних служб Косівського району у активістів уже відбулася.

 

 "Про мольфарське керівництво Карпатським НПП вказаного чиновника ходять цілі легенди, починаючи з організації та приховування незаконних рубок дерев на території парку, закінчуючи дерибаном та незаконними передачами земель природно заповідного фонду Карпатського НПП... Громадські організації прийшли до висновку, що на сьогоднішній день виникла необхідність негайно вжити заходів щодо збереження та відновлення природи Карпатського краю в особі Карпатського НПП та просимо вас вжити заходів до негайної зміни директора Слободяна В. Я. на спеціаліста, патріота, який буде берегти зі всіх сил природу та традиції нашого краю, а не сприяти її знищенню", - йдеться у одному із звернень.

 

 

 

"Це люди, які працювали за попередніх режимів. Ось у Косові Василь Пророчук вже 13 років обіймає посаду, хоча кожного року вона повинна переобиратися. У Яремче Володимир Слободян керує 1,5 року, але до того він був замішаний у багатьох оборудках", - зазначають представники громадськості.

 

Активісти також просять усіх не бути байдужими і, якщо комусь відомі подібні випадки або загалом є інформація про зловживання зі сторони і інших чиновників звертатися до них. Обіцяють допомогти.

 

 Відео: 3 студія

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Активісти хочуть люструвати керівників Карпатського природного парку та Національного парку «Гуцульщина» (фото)


23.01.2015 1162 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

975
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1989
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2865
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3497
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3694
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6887 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3877

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5691

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6832 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7645
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2482
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4748
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5132
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

504
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

965
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1834
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3417
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

940
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1808
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3715
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3939 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5471