Акселератор креативних стартапів: як в Івано-Франківську підтримують розвиток жіночого підприємництва (ФОТО)

У 2019 році в Івано-Франківську відбулось офіційне відкриття майстерні-студії Акселератора креативних жіночих стартапів, який засновано в межах проєкту «Creative Woman Network: посилення спроможності жінок у креативних індустріях Івано-Франківська».

Проєкт реалізовувала впродовж року Туристична Асоціація Івано-Франківщини спільно з ГО «Агентство з розвитку приватної ініціативи». Утілення ініціативи відбулося за підтримки Фонду сприяння розвитку малих і середніх підприємств проєкту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проєкт ПРОМІС).

Акселератор є центром підтримки жіночого підприємництва, де за допомогою спеціалізованих навчальних курсів і програм менторства жінки розвивають свою спроможність успішно вести бізнес. До участі в першій програмі акселерації організатори дібрали 10 жіночих стартапів. Координаторка проекту Лада Маланій розповіла, що до добору учасниць було залучено спеціальну раду, до складу якої ввійшли успішні франківчани, що працюють у креативній галузі, представники влади та інші особи, зацікавлені у становленні й розвитку жіночого підприємництва в місті.

«На старті це був справжній експеримент: дізнатись, чи франківчанки взагалі зацікавлені в участі в такій програмі. Після того, як ми отримали близько 25 заявок, стало очевидним, що запит є. Основними критеріями добору стали мотивація підприємниць та їхня готовність офіційно вести підприємницьку діяльність. Під час утілення програми ми переконались, що дійсно кожна з відібраних учасниць прагнула грамотно розширити та вдосконалити свою справу», — поділилася Лада Маланій.

Упродовж кількох місяців для учасниць програми було проведено різноманітні навчальні тренінги на такі теми: дизайн продукту, основи бухгалтерії, підприємництва та бізнес-планування, цифровий маркетинг, SMM, подолання особистісних бар’єрів перед зростанням бізнесу. Організатори зазначили, що після завершення були вражені, наскільки сильно учасниці змінились: чітко усвідомили потреби своїх бізнесів, поглянули на свої стартапи під новим кутом зору, визначили виразні вектори руху.

Одна з учасниць проєкту — Лариса Конник, власниця Станіславської миловарні, — уже третій рік продає натуральні засоби для догляду за тілом, виготовлені на основі рослинних олій, трав і різних видів борошна. Упродовж 2019 року продажі в миловарні зросли орієнтовно на 60 %, зокрема, завдяки ребрендингу та імплементації знань, отриманих власницею на програмі Акселератора. Підприємниця підкреслила, що добір тренерів і менторів був дуже ретельним, тож була можливість перейняти справді цінний практичний досвід. Лариса поділилася враженнями про дводенний тренінг «Дизайн продукту», який провів співзасновник компанії HochuRayu Віталій Кирилів.

«Віталій не говорив якимись загальними фразами — він детально вивчив діяльність кожної учасниці, прицільно проаналізував наші бізнес-профілі в соцмережах. Можу сказати, що він виступив для нас у ролі психолога. Стосовно моєї миловарні Віталій допоміг розібратися із суттю мого бренда та дав неймовірно влучні поради щодо дизайну. Наприклад, порадив використовувати лише чисті кольори, сповідувати лаконічність і мінімалізм. Він зумів оформити в слова те, що я й сама давно відчувала. Новий дизайн розробила для мене інша учасниця програми — Тетяна Черкашина. Теперішнє дизайн-рішення мені дуже близьке, повністю співзвучне як зі мною, так і з концепцією бізнесу», — переконана Лариса Конник.

Інша учасниця проєкту, Ірина Дарвай, є співзасновницею наукового містечка «Нова Енергія», яке вже три роки успішно функціонує на території Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. «Нова Енергія» — це освітній простір, де інтелектуально та креативно розвивають дітей віком від 4 років, популяризуючи науку в ігровій формі. У містечку працює інтерактивний науковий музей, відбуваються наукові шоу, проводяться навчальні курси та STEM-табори. За час свого існування містечко прийняло понад 50 тисяч осіб. Ірина зазначила, що основна частина відвідувачів з’явилася саме впродовж 2019 року.

«В Акселератор я прийшла зі стартапом школи Academia Nova, яка функціонує при науковому містечку. Ідею її створення підказали наші відвідувачі, які активно цікавились, чи є в нас навчальні курси для дітей. Так у нас з’явилися чотири освітні напрями: IT, природничі науки, 3D-технології, архітектура й дизайн. Крім цього, проводимо тренінги з енергозбереження для дорослих, а в перспективі хочемо розширити цільову аудиторію, залучаючи пенсіонерів. На початку моєї участі у програмі наукове містечко вже досягло певного рівня, ми з командою хотіли розвивати його далі, але водночас відчували нестачу знань. Завдяки Акселератору вдалося здобути безцінну інформацію щодо побудови команди, упорядкування фінансів, бізнес-планування. Віталій Кирилів, розповідаючи про дизайн продукту, уміло задав нам вектор руху, якого справно дотримуємось. Зізнаюсь, що його тренінг був для мене як «сніг на голову», бо чомусь зовсім не очікувала критики. Але він зумів дати важливе усвідомлення того, що треба шукати баланс між соціальною складовою проекту та його ринковою цінністю», — розповіла Ірина Дарвай.

Частиною навчального процесу була програма менторства, яка допомогла учасницям налагодити партнерства з жінками, які вже є лідерками у відповідних сферах. Кожна отримала наставницю, переважно власницю подібного бізнесу, з якою могла: проговорити всі невирішені питання своєї справи, поділитися планами, перейняти досвід, за бажанням пройти стажування. Лада Маланій каже, що програма менторства перевершила всі очікування як організаторів, так і учасниць.

«Моєю менторкою була Альона Калібаба, яка також проводила нам один із тренінгів. Навчала, як представляти себе перед інвестором, грамотно розставляти акценти у презентації, як тримати себе під час переговорів. Від спілкування з нею я отримала безліч інсайтів, які ми з командою активно впроваджуємо. З Альоною домовилися про зустріч у Києві, і впевнена, що наша співпраця лише починається», — додала Ірина Дарвай.

29 листопада 2019 року на території центру Promprylad.Renovation відбувся фінальний захід проєкту — Accelerator Startup Demo Day, де учасниці презентували свої стартапи. За допомогою спеціального обладнання майстерні-студії Акселератора, придбаного завдяки Проекту ПРОМІС, кожна підприємниця змогла підготувати брендований презентаційний набір: горнятка, сумки, футболки, коробки, магніти тощо. Ірина Дарвай поділилася своїм успіхом, адже саме її презентація сподобалася потенційному інвестору.

«Я направду взяла з проекту максимум! На Startup Demo Day моїм стартапом зацікавився інвестор, висловивши готовність інвестувати кошти. Зараз ми з колегами ведемо ґрунтовну підготовку до переговорів, щоб показати повноцінний бізнес-план і продовжити діалог», — поділилася Ірина.

Підсумовуючи ключові здобутки учасниць проєкту, Лада Маланій підкреслила, що дівчата відчутно посилили свої презентаційні навички, буквально за пів року стали більш компетентними та впевненими в собі, навчились кооперуватись і діяти разом. За час акселераційної програми вісім учасниць спільно розробляли нові лінії товарів, використовуючи досвід одна одної, підсилюючи власні бренди. Наприклад, Ірина Дарвай залучила до співпраці ілюстраторку Мілену Вітровську: вона намалювала фізика Ніколу Теслу, якому присвячене одне із шоу в науковому містечку, і з її рисунком випустили блокноти. Також більшість жінок стали клієнтками одна одної. Ірина Дарвай вважає, що одним із найбільш істотних здобутків для неї стало вивчення фінансової грамотності у веденні бізнесу.

«Ми з командою врешті підсумували все, що було зроблено за три роки. Почали більш скрупульозно рахувати собівартість наших послуг, розглянули слабкі сторони. По-друге, почали змінювати підходи до роботи в межах команди, яка зараз налічує близько 30 осіб. Я зрозуміла, що люди — наш цінний капітал, вони хочуть розвиватись і їм треба в цьому сприяти. По-третє, ми почали звертати більше уваги на рекламну продукцію та покращуємо якість комунікації в соцмережах», — вважає Ірина Дарвай. 

Підтримуючи такі ініціативи, Проєкт ПРОМІС активно сприяє участі жінок у місцевому економічному розвитку, підсилює їхні позиції в суспільстві, відкриває нові можливості для реалізації підприємницьких ідей. Участь в Акселераторі дала змогу франківчанкам побудувати міцне жіноче партнерство, спільноту взаємної підтримки та поваги. Кожен такий проєкт у поєднанні з іншими генерує масштабну синергію та в перспективі кількох років породжує колосальні зміни. За сприяння Проєкту ПРОМІС схожі ініціативи, які трансформують роль жінок у різних сферах і покращують економіку держави загалом, утілюють і в інших регіонах України.

Фотогалерея


08.07.2020 1153
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

955
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1963
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2832
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3467
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3676
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6856 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3860

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5673

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6807 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7629
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2464
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4729
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5117
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

484
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

948
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1818
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3402
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

922
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1790
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3696
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3911 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5455