Яких передвиборчих меседжів від політиків слід очікувати прикарпатцям


Цьогорічні парламентські вибори принесуть українцям очікувану хвилю політичної риторики й чергову порцію обіцянок порятунку від усіх земних бід.

 

І, якщо, постійний відданий електорат з року в рік голосує за своїх й напередодні виборів міняє точку зору доволі рідко, то є таке поняття як протестний електорат – ті, що не підтримують жодну політичну силу, шукаючи альтернатив і, як правило, або голосують проти всіх, або ж визначаються в останній момент.

 

Саме заволодіння їхньою прихильністю, головним чином, і направлена робота політтехнологів.

 

Гучним, багатослівним передвиборчим обіцянкам політиків, пересічні українці мали б вже давно перестати вірити. З кожним роком кількість протестного електорату зростає.

 

Принаймні, за даними моніторингу громадської думки, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг» вона становить 13,9% .

 

А тому кожна виборча кампанія змушує бажаючих спробувати ласого депутатського пирога добре продумувати передвиборчу риторику, щоб «купити» ситуативну симпатію виборців.

 

На загальнодержавному рівні головними темами, якими напередодні виборів спекулюють політики є, в першу чергу, мовне, газове питання, вектори зовнішньополітичного розвитку, окремі історичні дати й постаті.

 

Дані ідеологічні маркери, свого часу, дуже вдало були підкріплені протиставленням «свій - чужий», який після осінніх подій 2004 року перетворився на поділ громадян на прихильників «помаранчевих» і «біло-блакитних».

 

Саме в цьому контексті були побудовані всі наступні виборчі кампанії.

 

Проте, цьогорічна виборча кампанія, повинна відрізнятися від попередніх.

 

По-перше, тому, що останні суспільно-політичні події в країні засвідчують прагматизацію мислення українців. Тепер першочерговими повинні стати питання реальних економічних зрушень, аніж аморфні балачки про національну іде, патріотизм й месіонерство. Але й без цього не обійдеться.

 

А по-друге, запровадження мажоритарної частини виборів змушує політиків-мажоритарщиків на рівні окремих регіонів піднімати специфічні поточні питання життя мешканців саме того регіону й округу, в якому кандидат має намір бути у виграші.

 

І Прикарпаття в цьому випадку не є виключенням.

 

Прикарпаття й Галичина загалом – є доволі специфічним краєм, в якому якраз чітко простежується позиціонування по матриці «свій-чужий», і в якому питання історичної пам’яті є доволі загостреними. А тому в цьому контексті кожен кандидат повинен обачно вибудовувати свою роботу з виборцями.

 

Початковими критеріями для кандидатів, вже традиційно, будуть партійна приналежність (якщо така є), займана керівна посада й рівень «розкрути» кандидата в окрузі. Саме тому політики, що мають амбіції на місце у парламенті, завчасно під різними приводами, починають популяризувати себе в середовищі потенційних виборців.

 

Загалом же усі передвиборчі меседжі, як очікують на прикарпатців, можна умовно поділити на певні групи.


По-перше, це передвиборчі лозунги націонал-демократичних опозиційних сил.  Вони, звичайно ж прогнозовано, спробують зіграти роль пригнічених існуючим режимом Януковича. Не обійдеться без хвилі популістської риторики й протиставлення існуючій системі.

 

Тут в хід піде увесь арсенал засобів: від апеляцій до переслідування режимом колишніх опозиціонерів й судовими процесами над лідерами опозиції, до зовнішньої політики – відступу від євроатлантичних перспектив України, пригадають антинаціональні Харківські угоди й газові перемовини. Щодо соціальної політики, то тут закидатимуть антиукраїнською політикою в сфері освіти, інфляційними процесами, антинародним податковим кодексом й зубожінням значної частини громадян на тлі збагачення провладної команди.

 

Натомість пропонуватимуть відновлення справедливості, об’єднання навколо ключових питань й національне відродження.

 

По-друге, нас очікує доволі потужна передвиборча кампанія провладних політичних сил. Вона базуватиметься на підкресленні того, що вже вдалося за останні роки зреалізувати.

 

Головним чином, представники від влади розповідатимуть про показники соціально-економічної ситуації в країні, яких вдалося досягти на фоні загальносвітової економічної кризи й провальних газових угод уряду Юлії Тимошенко (наочно, майже кожна прес-конференція губернатора області не обходиться без нарікань про мільйонні переплати за купівлю блакитного палива в Росії, які лягли на плечі кожного економічно активного українця). Свіжим «козирем» стануть славнозвісні соціальні ініціативи Президента, згідно яких вже з травня жити стане краще, принаймні для деяких соціальних верств. Згадають і про стабілізацію, за їхніми ж словами, зовнішньополітичної кон’юктури. А також нарікатимуть на опозицію, яка дестабілізує ситуацію в країні своїми заявами й діями.

 

Тут як ніколи раніше, у хід піде випробування програмою «Писанкове Прикарпаття», якою так відверто послуговується в області Партія Регіонів.  Пропонуватимуть завершення розпочатої медичної реформи, будівництво дитячих садочків, шкіл й дотації на розвиток села.

 

Не слід забувати й про мажоритарну частину виборчих списків. Для представників обох політичних таборів вона буде схожою із відмінністю тільки в ідеологічному підході до організації. Адже, доволі вагома частина успіху кандидата-мажоритарника, який висуватиметься певною партією, залежить від іміджу його політичної сили. І хочуть вони того чи ні, але в окрузі повинні відстоювати саме партійну лінію.

 

Однак, політична риторика таких кандидатів має бути більш предметною й спрямованою на вирішення конкретних проблем округу.

 

До прикладу, у гірських районах Прикарпаття нагальними будуть питання боротьби з паводками й будівництва доріг, розвитком туризму й рекреації. У рівнинних районах – кандидати пропонуватимуть програми відродження сільського господарства, створення нового виробництва й розширення робочих місць.

 

Усі без винятку торкатимуться й тем культурного розвитку того чи іншого історико-етнографічного регіону, повернення до його автентичності й традицій.


І, по-третє, як альтернативу пропонуватимуть себе виборцям кандидати-самовисуванці. Які, не обов’язково мають за плечима політичне минуле.

 

У них дещо інша ситуація. Їм потрібно, як нікому іншому, самотужки прокладати собі поле для дій в окрузі.

 

Такі кандидати, скоріш за все, опиратимуться на свою попередню діяльність й демонструватимуть успіхи на раніше займаних посадах. Такий підхід, апріорі, повинен допомоги у створенні образу доброго господарника чи вдалого менеджера, який здатен вирішити питання, що виявились не під силу жодному представнику нинішньої владної еліти.

 

Для прикаладу, то й же Олександр Шевченко(директор ТК «Буковель») – доволі невимушено працює над створенням собі образу топ-менеджера, під керівництвом якого за декілька років в Україні розвинувся потужний туристичний комплекс.  Хоча про вибори ще й мови, за його словами, немає.

 

Тому такі гравці привертають увагу населення  завчасно, добрими справами, благодійністю й допомогою у вирішенні конкретних щоденних питань – чи то ремонт школи, розширення бібліотечних фондів , чи то обладнання для мед закладу подарували,  тощо.

 

Ця категорія має, на разі, доволі не погані шанси на успіх. Адже «протестні» виборці прагнуть змін, яких очікують саме від, так званих, нових облич із самовисуванців.

 

Однак, слід розуміти й той факт, що багато із них приховано представлятимуть певну політичну силу й реалізовуватимуть її передвиборчий план, однак у дещо модифікованому вигляді.

 

Передвиборча кампанія обіцяє бути цікавою й насиченою на різноманітні політ технологічні маневри.  А тому пересічному виборцеві доведеться докласти чимало зусиль, щоб розгледіти у цьому шоу справжню альтернативу.

 

Максим Куций, спеціально для "Фіртки"


23.03.2012 Максим Куций 860 2
Коментарі (2)

фахівець 2012.03.23, 15:33
дуже КУЦИЙ аналіз з минулостолітніми темами. Ганьба, що таке друкуєте, шкода, що потратила час на читання
Гість 2012.03.23, 18:49
Народний примітивізм. Не мажоритарна складова, а змішана модель виборчої системи. І питання, які піднімаються кандидатами в депутати є валентні(подібні) або позиційні(відмінні).
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1978
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466