Як вірус Ебола може потрапити на Прикарпаття

 

/data/blog/57685/27edc94cab4988a6870161d4e37ebe0a.jpg

 

Протягом останніх декількох тижнів ЗМІ почали поширювати інформацію про новий вірус, котрий може потрапити і в Україну. Мова йде про вірус Ебола. Минулотижнева інформація про хворого у Румунії не підтвердилася, натомість відомо, що в Іспанії від цієї недуги не змогли врятувати священика, котрий перебував із місією в зоні зараження вірусом.

Це перший випадок потрапляння хвороби на європейський континент.

Наскільки загрозливою для нас є ця «нова» болячка, що вона приховує і чи варто її боятися? Лікарі-епідеміологи застерігають, що вірус може потрапити в Україну, але шанси дуже мізерні. У суспільстві вже почали ширитися думки, що, мовляв, хтось вирішив налякати людство новими болячками і тим самим відвернути увагу від чогось більш важливого. Натомість епідеміологи не вбачають тут ніякої політики і зацікавлення у штучному поширенні вірусу. Існує дуже мала імовірність того, що на територію України може потрапити вірус Ебола, котрий спричинив летальні випадки у країнах африканського континенту. Медики не готові стовідсотково відкидати цей факт, але одночасно заспокоюють, мовляв, політикою тут не пахне.

«Я навіть не хочу говорити про те, що у поширенні вірусу задіяні якісь політичні інтереси. Спалахи цієї хвороби на африканському континенті трапляються щороку з різною інтенсивністю», – зауважує позаштатний епідеміолог Департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської облдержадміністрації Марія Бойко.

За її словами, Африка – це невивчений континент, а тому лікар не береться говорити про політичний піар на поширенні вірусу Ебола, тим більше, що у світі ледь не щороку реєструються випадки і інших схожих захворювань. Але ті віруси не отримують такого розголосу через меншу кількість летальних випадків.

«Нам потрібно зрозуміти, що у світі є такі речі, про котрі ми раніше не знали, бо не мали того рівня діагностики. Тепер світова медицина розшифровує ті речі, з котрими колись була безсилою. Це свідчить про кращий рівень медицини», – наголошує пані Бойко.

Захворювання геморагічною гарячкою характерні для африканського континенту і це лікарі пов’язують із своєрідним середовищем – кліматичні умови та наближеність корінного населення Африки до джунглів та приматів зокрема. Це є той момент, коли відбувається контакт із абсолютно живою і не зовсім звіданою живою природою.

Лікар стверджує, що сьогодні захворювання мають здатність поширюватися зі швидкістю літака. Важливу роль у цьому плані відіграє туризм та бізнесові зв’язки, а тому, на переконання медиків, саме таким чином хвороба може потрапити в будь-яку країну світу. Марія Бойко каже, що Україна обмежена у бізнесових та туристичних зв’язках із країнами Африки, а тому це є одним із позитивних факторів.

Таким чином, на переконання епідеміолога, ця хвороба має найменший шанс прибути до нас. Хоча і стовідсотково заперечувати імовірність потрапляння хвороби в Україну не можна. Тут, очевидно, треба залучати фахівців із туристичної галузі, адже останніми роками серед українців дуже популярними стали відвідування екзотичних куточків світу. Наразі складно відслідкувати контакти туристів із можливими осередками зараження.

Єдиним коридором, через котрий вірус міг би потрапити на територію області чи міста, називають аеропорт. Але і тут медики заспокоюють, мовляв, якщо говорити про Прикарпаття, то наш аеропорт більше обслуговує рейси внутрішнього сполучення. Втім, на теорії епідеміологи та інфекціоністи знають, яким чином слід діяти.

«Сьогодні є багато міжнародних повідомлень та рекомендацій щодо поводження із вірусом Ебола. Найперше запроваджено обмежене відвідування тих країн, у котрих спостерігається спалах хвороби. Система захисних заходів розпочинається із літаків. Бортпровідники мають спостерігати за пасажирами із підозрілими симптомами. Якщо є найменша підозра, то літак зустрічає медперсонал, котрий відразу ізолює підозрюваного», – розповідає Марія Бойко.

Система виявлення і подальшого спостереження за потенційними пацієнтами теоретично змодельована, усі знають, як слід чинити у схожих випадках. А інфекційна лікарня оснащена боксами із обмеженим входом.

«Для гарячки Ебола мусить відбутися прямий контакт з джерелом інфекції – при догляді за хворими тваринами чи хворою людиною. Крім високої температури, ураження печінки, селезінки, спостерігаються ще й різного роду кровотечі. Захворювання можливе при прямих тісних дотиках», – зауважує епідеміолог.

При цій хворобі передбачається окремий догляд за хворими у спеціальних засобах захисту. Одноразові інструменти після використання обов’язково підлягають знищенню. Натомість в Африці немає належного рівня медицини, а хворі контактують із родичами, котрі за ними доглядають. Саме тому так стрімко зростає смертність внаслідок цієї недуги. Інші геморагічні гарячки не мають такого рівня смертності, тому інформація не викликає такого ажіотажу у ЗМІ, хоча спалахи фіксуються ледь не щороку.

На жаль, поширення гарячки Ебола відбувається тільки тому, що на даний час у світі не існує лікування та вакцини проти цієї хвороби. «Сьогодні ефективного лікування гарячки Ебола нема, вакцина також на стадії експериментальних розробок. Всесвітньою організацією охорони здоров'я рекомендовано певні медикаменти для лікування цієї хвороби, але дуже важко говорити про те, як будуть діяти запропоновані ліки. Будемо сподіватися, що цей спалах буде локалізовано», – заспокоює пані Марія.

Аналогічних ситуацій із іншими «привезеними» хворобами медики не пригадують. Епідеміолог пригадує, що скоріше Україна була для Європи джерелом епідемії кору. «Епідемія 1998-го, 2006-го і 2012-го років свідчить про те, що наш кір поширився на Європу», – зауважує лікар. Зрештою, медики наголошують, що такі хвороби, як вітряна віспа чи кір дуже швидко поширюються і цілком імовірно можуть мігрувати навіть через кордон. Також фіксуються поодинокі випадки, коли на територію України потрапляють інші захворювання. Але панікувати не варто, зауважують медики, адже це поодинокі випадки, котрі не поширюються. Декілька років тому таким чином в Україну потрапила холера із Індії.

ДЛЯ ДОВІДКИ
Хвороба, яку спричинює вірус Ебола (гарячка Ебола, геморагічна гарячка Ебола) — гостра вірусна висококонтагіозна природно-осередкова хвороба, яка характеризується тяжким перебігом, високою летальністю, вираженою інтоксикацією, зневодненням, ураженням кровоносних судин багатьох органів з розвитком тяжкого геморагічного синдрому.

Вона входить до переліку хвороб, які здатні серйозно впливати на здоров'я населення і можуть швидко поширюватися в міжнародних масштабах. Крім того, гарячка увійшла до переліку подій, які можуть складати надзвичайну ситуацію в галузі охорони здоров'я.

Уперше спалахи гарячки Ебола було зареєстровано у 1976 р. у сільських місцевостях на півдні Судану та півночі Заїру. На сьогодні фіксують найтяжчу за весь період спостережень за цією хворобою епідемію в Західній Африці (Гвінея, Сьєрра-Леоне, Ліберія, Нігерія). Станом на 15 серпня 2014 року з початку березня ц.р. зареєстровано вже 1848 випадків хвороби, зокрема 1013 смертей, і епідемія поки що не має тенденції до вщухання.

 

ЗК


21.08.2014 1261 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

923
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1912
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2783
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3410
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3645
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6804 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3828

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5640

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6754 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7601
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2430
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4693
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5088
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

448
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

916
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1784
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3371
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

891
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1752
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3662
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3855 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5418