Як в СРСР "звіздили" немовлят (фото)

 

На Водохреща журналісти Еспресо.TV пропонують згадати "дивакуватий" радянський обряд "звіздіння", який мав повністю викорінити "хрещення"

Еспресо.TV розпочинає серію публікацій про штучні  "традиції та обряди" Союзу, які сьогодні викликають як мінімум здивування. Адже за радянських часів існувало чимало обрядів, які були нав’язані партією згори і мали повністю стерти всі релігійні звичаї. 

Скасування радянською владою релігійних свят було початком широкомасштабної кампанії більшовиків проти церкви. Раніше релігія проникала практично в усі сфери людського життя, і комуністична ідеологія повинна була зайняти її місце за будь-яких умов. При цьому комуністи пішли типовим релігійним шляхом. Як і перші християнські єпископи, які для поширення нової віри не забороняли більшість традиційних язичницких обрядів, а "переорієнтовували" їх в християнське русло, наповнюючи новим сенсом, комуністи 20-х вирішили замінити таїнство хрещення новим комуністичним ритуалом таким же по суті, але з іншою назвою і підтекстом. Нове "хрещення" отримало назву "звіздіння" або "октябрини". 

Сам обряд, який зараз викликає посмішку, з'явився у Союзі в 1920-х роках.  Відомо, що це "таїнство" мало  відбуватися у Палаці культури. Все починалося з урочистої ходи батьків зі своїм чадом килимовою доріжкою. Природно, що під час такого заходу, мали обов'язково бути присутніми депутати райради, передовики виробництва, профорги, комсорги і т. д. 

Спочатку батьки повинні були піднести дитину до священного вогню . Це мало велике значення. Адже, якщо хрестили водою, то під час "звіздіння" дитину "освячувала" інша стихія – вогонь. Протягом цього "таїнства" також мав гучно лунати "Інтернаціонал". 

Згодом працівниця совкульта мала взяти немовля і розповісти йому про його вище призначення: служити справі комунізму, партії. Після цього до обряду долучалися жінки з ансамблю народної музики. Вони мали заспівати щось народно-урочисте, а потім дитині вішали на шию чи причіпляли до пелюшок зірку. Звісно, малечу після цього обряду відразу записували до Комсомолу. Так було в 20-ті роки минулого століття. Пізніше придумали додаткові стадії - жовтенята та піонери.

Відомо, що під час "звіздінь", як і на хрестинах, батьки малюка і сам винуватець торжества отримували небачені подарунки. Наприклад, відомо, що у 20-х роках на одному з подібних заходів на заводі ім. Карла Маркса діткам піднесли ковдри і кілька метрів тканини.

Ще одним незмінним атрибутом "хрестин" в радянському стилі були імена малюків, витримані в новому ідеологічному варіанті. Хлопчиків батьки називали Володимирами - на честь вождя пролетаріату, а дівчатам діставалося ім'я його вірної бойової подруги - Надії. А ось діткам, чиї батьки особливо захопилися комуністичною вірою, доводилося набагато гірше. У 20-30-х роках надзвичайно популярними були наступні імена: Ленін, Январіна, Октябрина, Владлен, Евіл (епоха Володимира Ілліча Леніна), Кім (Комуністичний інтернаціонал молоді), Орелітос (Октябрьская революция, электрификация, труд – основа социализма).   

Звісно, з часом "звіздіння"  зазнало трансформації.  Так, з дорослішанням комуністичного руху, дітей почали долучали до "радянського хрещення" у більш "зрілому" віці, тобто починаючи з 7-ми років. 

Цікаво, що ті дітлахи, які не хотіли, щоб на них цей обряд справляв якусь силу, спеціально схрещували за спиною два пальці. Вони вірили у те, що хрест, створений за допомогою пальців, захищав їх від "радянського хрещення".

Ті ж дітлахи, які свято вірили ідеалам партії, ще тривалий час перебували у стані ейфорії, ділячись один з одним спогадами про пережиті щасливі миті.

 

Цікаво, що тих поодиноких радянських школярів, яких батьки після "озвіздіння" хрестили, однокласники висміювали та, м’яко кажучи, недолюблювали.

Тим не менше зараз про це "радянське таїнство" більшість українців вже й не пам'ятає, а його неприродне нав’язування виглядає комічним та викликає гірку посмішку.

 

Кароліна Тимків


19.01.2015 1293 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6877 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466