Як попередити та як виявити виникнення інфаркту міокарда

 

 

Останні десятиліття характеризуються неблагоприємною динамікою показників серцево-судинної захворюваності, збільшенням смертності населення, до того ж 90% усієї смертності від серцево-судинних захворювань припадає на ішемічну хворобу серця і судин головного мозку.

 

Тому ішемічну хворобу серця з частими ускладненнями, а саме гострим інфарктом міокарда, називають головним «убивцею» століття.

 

В Україні щороку стається близько 50000 інфарктів міокарда і приблизно 150000 інсультів.

 

Найбільша небезпека при інфаркті міокарда – раптова смерть пацієнта. Адже досить часто інфаркт міокарда виникає вдома, коли людина залишається сама і не має змоги покликати на допомогу.

 

Завідувач кардіологічного відділення центральної міської клінічної лікарні, кандидат медичних наук, доцент кафедри терапії і сімейної медицини інституту післядипломної освіти Івано-Франківського національного медичного університету, міський позаштатний кардіолог Ольга Вербовська розповідає: «Найпершим важливим симптомом гострого інфаркту міокарда є біль. Він, як правило, раптовий, нестерпний, розпираючого, пекучого, здавлюючого характеру, виникає у ділянці грудної клітки, за грудиною, в ділянці серця. Біль хвилеподібний: то наростає, то спадає, рецидивує, повторюється, тощо.

 

Переважно біль віддає в нижню щелепу, в міжлопаткову ділянку, ліве плече, ліву руку, або в обидві руки, до рівня ліктів. Часто біль супроводжується такими симптомами, як виражена загальна слабкість, задишка, прискорене серцебиття, перебої в роботі серця, почуття «страху смерті», головокружіння, запаморочення, інколи – втрата свідомості. У пацієнтів виникає виражена блідість шкірних покривів, виступає холодний піт».

 

Лікар наголошує, що усі ці симптоми виникають на тлі значних психоемоційних чи фізичних навантажень, стресового стану. Пацієнти можуть бути збудженими або загальмованими. Часто біль при інфаркті міокарда супроводжується підвищенням температури тіла, тому пацієнти сприймають ці симптоми як простудне захворювання, лікуються самостійно і не поспішають звернутися до лікаря.

 

Останнім часом все частіше спостерігають безбольові або малосимптомні форми гострого інфаркту міокарда, коли хворий відчуває лише слабкість, задишку, підвищення температури. Часто спостерігаються також абдомінальні форми інфаркту міокарда.

 

«Абдомінальна форма – це коли біль локалізується в ділянці шлунку, супроводжується частими диспепсичними явищами – нудотою, блювотою, часто імітує шлунково-кишкове захворювання, харчове отруєння. Іноді в діагностиці інфаркту міокарда лікарям важко одразу розпізнати хворобу – помилково діагностується  виразка шлунку, гострий холецистит, панкреатит, харчова токсикоінфекція тощо.

 

Такі атипові форми інфаркту міокарда частіше виникають у жінок, чоловіків старшого віку або зовсім молодих, у хворих на цукровий діабет. У жінок інфаркт міокарда перебігає значно важче, ніж у чоловіків і часто має летальні наслідки. Тому знати основні симптоми і причини захворювання – це обов’язок кожної людини, особливо після 50 років, щоб якомога швидше звернутися до лікарів і отримати адекватну кваліфіковану медичну допомогу», – продовжує Ольга Вербовська.

 

Якщо виникають перелічені вище симптоми, не варто шукати знайомих лікарів, консультуватися по телефону і даремно втрачати час. Потрібно негайно викликати швидку допомогу. По телефону диспетчер служби швидкої невідкладної допомоги надасть першу консультацію як поводитись хворому і що прийняти з медикаментів до приїзду бригади медиків. Тим більше у місті Івано-Франківську вже налагоджений процес госпіталізації хворих міста і прилеглих районів у межах 60-70 км: усі пацієнти з болем за грудиною, з попереднім діагнозом «Гострий коронарний синдром», поступають у відділення екстреної невідкладної медичної допомоги Центральної міської клінічної лікарні по вул. Гетьмана Мазепи 114 круглодобово.

 

У основі ішемічної хвороби судин серця чи мозку лежить атеросклероз – хронічне захворювання, ураження судин. Як правило, початки атеросклерозу, який нам дарує цивілізація, разом із малорухомим способом життя, курінням, стресами, розвиваються з дитячого віку, якщо дитину неправильно годують, обмежують у фізичних навантаженнях, звільняють від фізкультури в школі.

 

Доведено, що уражені атеросклерозом артерії під дією шкідливих факторів ущільнюються, втрачають еластичність і у попередньому об’ємі розширюватися чи звужуватися не спроможні. До факторів ризику появи атеросклерозу відносяться: підвищений рівень артеріального тиску, куріння, надмірне вживання алкоголю, високий вміст холестерину в крові, цукровий діабет (неінфекційна епідемія сучасності), малорухомий спосіб життя, стреси, надмірна маса тіла. Не варто забувати і про генетичну спадковість, коли інфаркт чи інсульт був у прямих родичів.

 

Інфаркт міокарда може виникнути навіть при мінімальних морфологічних змінах судин, внаслідок тривалого спазму судин, на фоні розумового чи фізичного перевантаження, алкогольної, наркотичної чи нікотинової інтоксикації і тривалих негативних емоцій. В поєднанні з недостатньо розвиненим коллатеральним кровообігом у молодих осіб, порівняно із старшими людьми, інфаркт міокарда перебігає більш небезпечно, часто супроводжується фатальними порушеннями ритму і закінчується летальним наслідком.

 

Пацієнтам, які мають підвищений рівень артеріального тиску, а це – більше 140/90 мм. рт. ст., варто попередити ці ускладнення, частіше звертатися до лікаря, щоб запобігти виникненню гіпертензивного кризу. Адже гіпертензивний криз є не просто підвищенням артеріального тиску, існує відповідна клініка, виникають ускладнення з боку важливих органів, таких як серце, мозок, судини.

 

Як правило, гіпертензивний криз перебігає таким чином: у хворого виникає раптовий, інтенсивний біль голови розпираючого, пекучого характеру, стискаючого, по типу «обручу», або болить одна половина голови. Хворі відчувають «випираючий» чи тиснучий біль в ділянці орбіти очного яблука. Біль супроводжується головокружінням, запамороченням, затерпанням руки, ноги, половини обличчя, супроводжуються нудотою, позивами до блювоти тощо. Це небезпечні симптоми й ігнорувати їх не можна, адже будь-яке головокружіння – це симптом ішемії мозку. Може виникнути інсульт, або некроз частини мозку. Тому гіпертензивні кризи є дуже небезпечними і потребують негайного виклику швидкої допомоги і термінового втручання медиків.

 

Якщо хворому не знизити артеріальний тиск, не надати допомогу, то через декілька годин у нього може розвинутися ішемічний інсульт, а це небезпечно для життя.

 

Профілактику інфаркту міокарда і гіпертензії треба розпочинати, як правило, з ранніх років. Важливо наголошувати особливо дітям і молодим людям про здоровий спосіб життя, і про рухові навантаження. Гіпертонікам, людям із підвищеним артеріальним тиском, важливо ретельно дотримувалися призначеного схеми прийому антигіпертензивних препаратів. Важливим чинником є руховий режим, адже доведено, що фізичні навантаження знижують артеріальний тиск.

 

Якщо пацієнти хворіють на цукровий діабет, не дотримуються дієти або не приймають цукрознижуючі препарати, не тримають рівень глюкози в крові на оптимальних рівнях, то артеріальний тиск дуже важко контролювати і у хворих з цукровим діабетом частіше виникають інсульти та інфаркти.

 

Дуже важливо кинути курити та надміру вживати алкоголь, адже ці фактори є дуже шкідливими для судин.

 

Медики відмічають: найважче сьогодні коригувати депресивні стани, негативні емоції пацієнтів. Зараз дуже важливою є поінформованість пацієнтів про симптоми виникнення захворювання. Наше життя та здоров’я залежать, в першу чергу, від нас самих, тому потрібно бути дуже уважними і не пропустити початок виникнення хвороби.

 

Любов Загоровська


06.05.2015 4995 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

927
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1915
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2786
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3413
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3647
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6806 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3831

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5642

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6756 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7604
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2432
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4696
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5090
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

451
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

918
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1786
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3373
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

894
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1757
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3666
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3859 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5421