Як не стати жертвою вірусу-здирника WannaCry: поради від кіберполіції

 

 

Комп'ютерний вірус WCry (також відомий як WannaCry і WannaCryptor) атакував загалом не менше 200 тисяч пристроїв по всьому світу, серед яких комп'ютери лікарень, державних структур та мобільних операторів.

 

Департамент кіберполіції (ДКП) опублікував рекомендації, які допоможуть не потрапити в пастку до вимагачів та вберегти свій носій інформації від кібератаки.

 

Дія вірусу WannaCry полягає в шифруванні файлів на комп'ютері. Особи, які його розповсюджують, у подальшому вимагають від користувачів викуп за відновлення доступу до інформації. Викуп шахраї вимагають на свої Bitcoin гаманці. Зазвичай сума "винагороди" сягає 300-600 доларів.

 

Вірус WannaCry розповсюджується самостійно, зазвичай у вигляді листа на електронну адресу. У кіберполіції не радять переходити за сумнівними посиланнями, що надходять на електронну пошту, адже саме це посилання може бути інфіковано шкідливим вірусом. Крім того,не варто скачувати програми, які не є перевіреними, адже вони також можуть бути інфіковані.

 

Інструменти безпеки для запобігання попадання вірусу на ваш комп’ютер:

1. В першу чергу потрібно встановлювати останню актуальну версію операційної системи з останніми оновленнями;

2. Необхідно постійно оновлювати програмне забезпечення, яке використовується повсякдень, лише з офіційних джерел;

3. Обов’язкова наявність останньої версії антивірусного програмного забезпечення. Користуйтеся надійними антивірусними програмами для захисту своєї системи від вимагацького ПЗ. Не вимикайте функції евристичного аналізу, оскільки вони допомагають програмі виявляти такі зразки криптолокерів, які ще не виявлялись формальними методами;

4. Резервування, резервування і ще раз резервування! Налаштуйте дієву систему відновлення, щоб зараження вимагацьким ПЗ не змогло назавжди зруйнувати ваші персональні дані. Найкращий спосіб – створювати дві резервні копії: одну для зберігання у хмарному сховищі (не забувайте користуватися службою, що автоматично здійснює резервне копіювання ваших файлів), а ще одну – для зберігання на фізичному носії (портативний жорсткий диск, флеш-накопичувач, додатковий портативний комп’ютер тощо). По завершенні від’єднуйте ці сховища від вашого комп’ютера. Ваші резервні копії стануть у нагоді також і в тому разі, коли ви випадково видалите критично важливий файл, або станеться збій жорсткого диска.

5. Нікому не довіряйте. Буквально, – нікому. Будь-який обліковий запис може бути скомпрометовано, і з облікових записів друзів у соціальних мережах, колег чи партнерів з онлайнових ігор можуть надсилатися шкідливі посилання. Ніколи не відкривайте вкладень, що містяться в електронних листах від незнайомих людей. Кіберзлочинці часто розсилають підроблені електронні листи, що на вигляд дуже подібні до сповіщень, які надсилають електронною поштою онлайновий магазин, банк, поліція, суд або податковий орган, спокушаючи отримувачів натиснути на шкідливе посилання та вводячи в їхню систему шкідливе ПЗ. Цей метод називається "фішинг".

6. Увімкніть в налаштуваннях Windows на своєму комп’ютері функцію "Відображати розширення файлів". При цьому буде набагато легше помічати потенційно шкідливі файли. Тримайтеся подалі від файлів з такими розширеннями, як ‘.exe’, ‘.vbs’ та ‘.scr’. Шахраї можуть використовувати кілька розширень, щоб замаскувати шкідливий файл як нібито відео, фото чи документ (наприклад, hot-chics.avi.exe або doc.scr).

7. Якщо ви виявили на своїй машині нестандартний чи невідомий процес, негайно від’єднайте її від Інтернету або інших мережевих підключень (таких як домашнє підключення Wi-Fi) – це дозволить запобігти поширенню зараження. З технічної сторони дія вірусу виглядає для користувача наступним чином:
• Змінюють розширення постраждалих файлів в ".WNCRY" таким чином, що заражений файл буде виглядати приблизно так: original_name_of_file.jpg.WNCRY.
• Вірус розміщує текстовий файл з вказівкою на який Bitcoin гаманець шахраї вимагають перевести кошти.

 

• Іншою варіацією прояви вірусу може бути факт появи такого вікна (мова йде про "Wana Decrypt0r 2.0")
• Окрім того фонове зображення "робочого столу" віруса може змінюватись на наступне:

 

Департамент кіберполіції просить усіх громадян, які стали жертвами шкідливого програмного забезпечення "вимагача" звернутися до Департаменту кіберполіції з метою вчасного реагування за номером телефону гарячої лінії +380443743740 (з 09:00 до 18:30 в робочі дні).

 

Нагадаємо, програма-вимагач WannaCry вже заблокувала роботу комп'ютерів у 150 країнах. WannaCry шифрує файли, після чого їх стає неможливо використовувати. Для розблокування від жертв вимагають викуп від 200 до 600 доларів, який потрібно перевести на зазначені рахунки у біткоїнах.



Творці вірусу-здирника WannaCry вже отримали від своїх жертв більше 42 тисяч доларів.


15.05.2017 1281 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

950
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1956
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2826
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3461
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3671
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6847 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3855

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5671

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6803 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7626
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2456
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4728
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5115
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

482
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

944
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1814
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3397
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

921
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1787
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3693
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3906 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5451