Як місяць впливає на здоров’я людини

 

/data/blog/127283/b9c05feb2015ead99142bc9a036592ee.jpeg

 

З одного боку про вплив місяця на фізичний та психічний стан людей існує багато переказів і езотеричних текстів, з іншого — саме місячні ритми стали одним з найбільш досліджуваних питань в сучасній хронобіології, а цілий ряд «очевидних» місячних впливів не знайшов прямого підтвердження в експериментах.

 

Розглянемо факти докладніше.

 

Як влаштовані місячні ритми

Місячний місячний цикл складається з ≈29,5 днів, за які наш супутник рухається навколо Землі, а добовий — з 24,8 годин (час від сходу до заходу місяця). Треба пам’ятати, що тривалість першого місячного дня може варіювати, і іноді він буває дуже коротким.

 

У залежності від фази місяця змінюється і ступінь освітленості нічного неба, що також може впливати на ряд процесів у природі (наприклад, на здатність ховатися від хижака або навпаки, успішно полювати). У повню освітленість неба приблизно в 25 разів вища, ніж у фази чвертей і в 250 разів вища, ніж в молодого.

 

Вплив місячних ритмів (добових і місячних) — давній об’єкт досліджень морської біології, так як у багатьох тварин репродуктивні процеси регулюються у відповідності саме з цими змінами. Однак і на сухопутних істот місячний графік і освітленість нічного неба можуть якимсь чином впливати.

 

Фази місяця

 

Місячний цикл і інсульти

Серед самих свіжих і цікавих досліджень про людину – частота зустрічальності різних типів інсульту в різні фази місяця. На основі бази даних Royal Melbourne Hospital за 2004-2011 роки вчені змогли зробити кілька висновків. Виявилося, що геморагічні інсульти статистично частіше зустрічаються в першу чверть місячного циклу, ніж в молодого.

 

Транзиторні ішемічні атаки теж траплялися частіше в період першої чверті і повного місяця. А ось на частоту ішемічних інсультів фази місяця ніяк не впливали. Також в роботі показано, що інсульти в цілому зустрічаються рідше з півночі до 6 ранку, ніж в інший час доби.

 

Фази місяця і якість сну

Як змінюється якість сну у людини в залежності від фази місяця? Це важливе питання обговорюється в масштабному дослідженні фахівців Центру хронобіології при Психіатричній лікарні в Базельському університеті.

 

Вчені оцінювали якість сну з допомогою електроенцефалографії і робили додаткові аналізи для порівняння рівнів мелатоніну та кортизолу у випробовуваних.

 

З’ясувалося, що в період повні фаза глибокого сну скорочується на 30%, подовжується час засипання на 5 хвилин, а загальний час сну зменшується на 20 хвилин. Цікаво, що ця робота викликала бурхливе обговорення і отримала низку критичних зауважень щодо методів та дизайну експерименту.

 

Детальніше коментарі можна почитати тут, а ще одну статтю, в якій обговорюється дана робота – тут. Вчені сходяться на думці, що складність адекватного дизайну експерименту, яка дозволяє виокремити конкретні зв’язки між особливостями сну і місячною фазою, вимагає більшої кількості даних. І хоча робіт в даному напрямку виконується багато, питання можна вважати відкритим.

 

Місячний цикл і фізична активність людини

Не підтвердився вплив місячного циклу на фізичну активність людини. В свіжому мультинаціональному дослідженні було показано, що фізична активність має свою ритміку, однак вона не пов’язана безпосередньо з місяцем.

 

В цілому, вплив руху місяця на живі організми докладно описано в ряді розділів книги Circannual Rhythms, а цікавий розбір статистично не підтверджених зв’язків між процесами в людському організмі, психічними аспектами і фазами місяця поданий тут.

 

Очевидно, що передумови наявності зв’язків фізіологічних процесів і місячних ритмів існують, однак складність грамотної постановки експерименту з участю людей та наявність цілого ряду додаткових чинників впливу заважають зробити однозначні висновки та сформулювати якісь рекомендації на основі статистично достовірних даних. Чекаємо нових масштабних робіт від хронобіологів.

 

ukrhealth.net


09.03.2017 5975 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466