Як 26 років тому в Івано-Франківську вождя зганяли з п’єдесталу (раритетні фото)

 

/data/blog/117731/b578354505ade1a798d7ea5909baf30c.jpg

 

Перша хвиля повалення пам’ятників Леніну пройшла в Західній Україні у 19901991 роках. Тоді ж пам’ятник Леніну був демонтований у Києві на площі Жовтневої революції – сучасному майдані Незалежності.

 

На початку дев’яностих демократичний рух проти комуністичного “совка”, супроводжуваний знесенням монументів “вождю світового пролетаріату”, охопив в основному західні області тоді ще УРСР. Процес з демонтажу комуністичного ідола проводився відкрито, за рішенням місцевих рад, більшість в яких належала національно-патріотичним силам, зокрема Народному руху. Демонтаж пам’ятників Леніну був символічним актом розривання ідеологічних зв’язків з радянською системою. Після проголошення Україною незалежності у Волинській, Івано-Франківській, Львівській, Рівненській та Чернівецькій областях були зняті з обліку пам’яток монументального мистецтва практично всі пам’ятники радянським діячам.

 

У решті регіонів країни цей процес дрімав понад два десятки років, але цьогоріч, у зв’язку з буремними подіями в Україні, мода на знесення одіозних пам’ятників комуністичної імперії повернулася з новим, значно більшим розмахом.

 

Земля хитнулась під ногами

Івано-Франківськ позбувся Ульянова-Леніна 9 жовтня 1990 року. Монумент йому ще на початку 1960-х розмістили на вулиці Радянській (нині Незалежності), біля готелю “Україна” (нині “Надія”). Рівно через 30 років його демонтували. Та, як кажуть, святе місце пустим не буває. Вже за п’ять років замість Леніна на цій площі постав Іван Франко.

 

“Зараз у Харкові скидають пам’ятник, і жіночка кричить: “Як ви можете таке робити – це моя молодість”. А моя молодість не мала відношення ні до Леніна, ні до компартії. Щоправда, коли зносили пам’ятник, я підійшов до одного високопосадовця, а він каже: “Михайле, як ви собі це дозволили? Це так, ніби Ісуса Христа знесли!” – розповідає тодішній активіст Руху Михайло Івасютин. Сучасна хвиля “ленінопаду” не викликає у нього особливих емоцій, він перераховує прізвища тих, хто колись стояв біля стерна компартії, і каже, що тепер все перемішалося.

 

Рішення про знесення пам’ятника Леніну в Івано-Франківську прийняв міськвиконком, Івасютин був у його складі. За його повалення проголосували одностайно. Через день-два пам’ятник у центрі міста впав. Основними дійовими особами у справі повалення ідола комунізму Михайло Івасютин називає тодішнього міського голову Ярослава Тайліха і його заступника Віктора Голода, який вирішував технічні питання з демонтажу, голову крайової ради Руху та Івано-Франківської облради Миколу Яковину і його заступника Богдана Мелінишина.

 

Він пригадує, що люди на демонтаж пам’ятника зібралися швидко, за кілька годин на площу біля драмтеатру прийшли сотні іванофранківців. Тому комуністів, які лягали грудьми перед монументом, було небагато, керівних компартійців також не було.

 

“Почали знімати його за голову – не змогли. Спробували піддовбувати знизу, попри чоботи – зрозуміли, що пам’ятник не зняти, бо побачили, що в ногах міцні штирі чи кутники були. Замовили додаткову техніку. Тоді “болгарок” ще не було, то зварку привезли. Ми від обіду до вечора тим пам’ятником займалися, пам’ятаю, такий “дубак” був”, – пригадує Михайло Івасютин.

 

Скинутого “вождя” завезли у підвальне приміщення “білого дому”. “Ту мідь, в яку була вдягнена бетонна скульптура, ми ще у 2008 році різали на куски. Таким чином збирали гроші на видавництво книжки Мирослава Давидіва “Українська національна ідея””, – додає Івасютин.

 

За чверть століття пожовтіли сторінки газети, що розповідала про ті події. Усі нотатки, які вів тоді Михайло Івасютин, здаються звичайними папірцями, що містять буденну, нічим не примітну інформацію. Він не має часу їх упорядкувати, адже за той недовгий період стільки визначних подій відбулося. Але, як виявилося, це був лише один з чергових кроків до змін, які очікували країну. І старі фотографії з повалення пам’ятника Леніну нині, як відгомін з чиєїсь молодості, з відповідними спогадами та почуттями…

 

 

(фото Т.Майстришина)

 

/data/blog/117731/7be8f7ca56864b48b61db4cc86424a12.jpg?resize=200%2C350

 

/data/blog/117731/fbdb0ac09cecd8bcf1a672fdb21caeac.jpg

 

за матеріалами ГК


10.10.2016 913 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

950
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1956
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2826
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3461
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3671
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6847 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3855

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5671

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6803 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7626
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2456
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4728
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5115
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

482
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

944
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1814
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3397
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

921
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1787
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3693
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3906 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5451