6 замків Івано-Франківської області, про які ви точно не чули (фото)

 

 

 

Івано-Франовская область – це не тільки головна природна пам’ятка України – Карпати, як прийнято вважати. В Івано-Франківській області багато історичних і архітектурних пам’яток, про деякі з них ми вам розповімо детальніше.

 

Найменш очікувано говорити про замки в Івано-Франківській області, адже тут їх дуже мало. Але крім кількості, страждає ще й їх збереження. Всі замки, про які зараз піде мова знаходяться в напівзруйнованому стані, іншими словами – руїни. Але незважаючи на це, ми хочемо розповісти вам про ці місця, адже кожне з них зберігає свою історію і легенду.

 

Чернелицький замок

 

Чернелицкий замок_

Фото Urban3p.ru

 

Чернелицький замок був побудований у 1659 році воєводою М. Чарторийським, про що свідчить його герб на надбрамній вежі. Фортеця була однією з основних фортифікаційних споруд Речі Постолитої в Східній частині.

 

Замок в Чернелиці зіграв важливу роль в ході польсько-турецьких воєн, польські війська зберігали тут зброю і припаси. Але все ж, турки двічі захоплювали фортецю – в 1672 та 1676 роках.

 

Польський король Ян III Собеський неодноразово зупинявся в замку під час молдавських походів. В якості магнатської резиденції замок проіснував до 1817 року, коли помер останній його господар Ценський.

 

Чернелицкий замок__

 Фото Urban3p.ru

 

У радянські часи на території розміщувалася лікарня, а зараз тут немає нікого крім місцевих дітлахів Здебільшого. замок знаходиться в зруйнованому стані, але все ж є елементи фортеці, які непогано збереглися.

 

DSC_7161

 Фото: Roman Brechko

 

Маринопільський замок був побудований польським гетьманом Яблоновським у 1691 році.

 

Замок Яблоновського носить назву Маріямпіль – на честь ікони Діви Марії «Переможниці», яка супроводжувала гетьмана у всіх військових походах. Фортеця мала чотири оборонні вежі, двоє в’їзних воріт, житловий будинок і казарми гарнізону.

 

Частину оборонних споруд розібрали для будівництва нового палацу, який зберігся до наших днів (лікарня). Перед палацом росте дуб, якому вже близько 600 років, а за будівлею розташований старовинний парк. Біля підніжжя Замкової гори знаходиться цілюще джерело.

 

Колись Маріямпіль був містом, а зараз це невелике селище, куди веде дорога відповідного рівня – місцями її немає. Але все ж, якщо ви зважитеся на подорож в Маріямпіль – ви не пошкодуєте!

 

Надвірнянський замок

 

Замок Надвірній

 Фото Io.ua

 

Руїни Надвірнянського замку розташовані в міському парку міста Надвірна. Точна дата будівництва замку невідома. На момент першої згадки про Надвірну в 1589 році, точно відомо, що замок вже існував.

 

Про архітектора і замовника інформації також немає – імовірно, його побудували для родини Потоцьких. У 2007 році, згідно із районної програмИ охорони пам’яток, поруч з руїнами замкової вежі почалися археологічні розкопки, але до сих пір відомостей про замок все ще немає.

 

Замок Скарбека

 

Рожнятівський-замок

 

Замок Скарбека був побудований в XVIII столітті графом Скарбеком на основі веж і стін, старої фортифікаційної споруди. У власність Скарбеків стара споруда, перейшла на початку XVIII століття, коли Карл Беное віддав свою дочку за графа Рафаїла Скарбека, а Рожнятів йшов як придане.

 

Цікавий факт – Карл Беное був офіційним опікуном Потоцьких, а значить ці землі раніше належали Потоцьким. Біля замку знаходилося болото, яке граф перетворив у велике озеро, в якому відбивався замок.

 

Замок виконував оборонну місію – охороняв шлях в Карпати (наступним зміцненням був Перегінський замок). Замок мав підземелля, які зараз в основному засипані.

 

Зараз в замку Скарбека знаходиться відділення міліції. На території збереглися сліди укріплень – рови, укоси, залишки стін, від старого декору залишилися тільки архітектурні елементи на вежі.

 

Пнівський замок

 

20_big

 

Замок був побудований у другій половині XVI століття польськими феодалами Куропатвами.

 

У XVII столітті після безлічі перебудов і реконструкцій, замок таки досяг свого розквіту.

 

Частково замок був обнесений ровом і потрапити в нього можна було через в’їзну вежу, до якої підходив підйомний міст. Отвори, через які проходили ланцюги підйомного механізму, збереглися досі.

 

У 1745 році його придбали магнати Сенявські, а пізніше – Цетнери. В кінці XVIII століття ці землі, а з ними разом іПневський замок, перейшли у власність Австро-Угорщини.

 

На початку XIX століття камені фортеці починають розбирати на будматеріали.

 

Від замку частково збереглися його вежі, житлові приміщення палацу Куропатвів, замкові стіни, рів і підземні каземати.

 

Галицький замок

 

Галицький замок

 Автор фото — Катерина Байдужа wikilovesmonuments.org.ua

 

Мабуть, самий красивий замок Івано-Франківської області – Галицький замок.

 

Достовірно невідомо, хто і для кого звів замок. За однією з версій, фортецю побудував волинський воєвода Любарт на місці давньоруської цитаделі, що стояла на цьому місці ще за часів Данила Галицького.

 

До ХV століття замок був одним з найбільших в Галичині, гарнізон налічував тисячу чоловік. У XVII столітті він витримав дві облоги татар, а в 1649 році був узятий військами Богдана Хмельницького.

 

Реконструкцією зайнявся галицький староста Потоцький, перетворивши дерев’яні укріплення в кам’яний замок.

 

У 1676 році Галицький замок знову постраждав під час польсько-турецької війни, і зовсім втратив стратегічне значення, після чого був частково розібраний на будматеріали.

 

Зараз Галицький замок входить до складу Національного заповідника «Давній Галич». Відновлена південно-західна башта і частина оборонної стіни, розпочато реставрацію каплиці Св. Катерини.

 

Світлана Бондаренко


Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

921
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1908
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2778
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3407
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3642
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6800 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3826

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5638

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6751 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7597
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2427
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4691
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5084
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

445
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

913
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1782
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3369
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

887
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1749
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3659
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3852 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5415