"Верховина" стала першою у Радянському Союзі справді масовою моделлю телевізора. Телеприймачі першого покоління треба було дивитися через лінзу.
Нові уже давали картинку на невеликий чорно-білий екран. "Верховина", яку випускали у Львові, виграла конкуренцію в "Рекорду" із такими ж технічними характеристиками.
Це означало, що "Рекорд" у вільному продажі був, а "Верховину" треба було "діставати" через знайомого продавця, товарознавця чи директора магазину.
Із цього телевізора почалася епоха "домашніх кінотеатрів". Тривала вона з початку 1960-х і завершилася тоді, як телевізор був уже практично в кожній оселі. А доти їх власники змушені були ділитися своїм надбанням із сусідами. Виглядало це так. Увечері до кімнати "комуналки", квартири у "хрущовці", хати в селі, де був телевізор, збиралися сусіди - дивитися кіно. Приходили інколи зі своїми стільцями, подушками, ковдрами. Готові були переглядати одні й ті самі фільми й вистави багато разів. Наприклад, телевізійний спектакль "Фараони", який показували практично щомісяця, я вивчив напам'ять.
Художні фільми йшли близько 21.00 по єдиній програмі телебачення - дві було лише у Києві та великих містах. Поступово скорочувалася аудиторія кінотеатрів. Саме тоді вони почали переходити на показ кольорових та широкоекранних фільмів. Бо тільки так здатні були виграти конкуренцію в чорно-білого кінофільму, який можна було безплатно подивитися в сусіда на екрані скромної "Верховини".
Як на сьогодні, "картинка", що давав цей телевізор, була жахливою. Пригадую, коли транслювали футбол, гравці у світлій формі виглядали на екрані товстими, а гравці у темній - навпаки. Шайбу під час хокейного матчу можна було побачити лише періодично. Може, тому традиція збиратися біля телевізора дивитися футбол чи хокей прийшла до нас набагато пізніше.
Сусіди досить оперативно обзавелися своїми телевізорами. Сім'я, що мешкала напроти, купила "Огонёк", львівський телевізор наступного покоління, із великим екраном. Але дивитися кіно до них уже ніхто не ходив. А наша "Верховина" із домашнього кінотеатру перетворилася на старенький телевізор, який час було міняти на новий.
Джерело: <a href="http://gazeta.ua/articles/history-journal/_50-rokiv-tomu-televizor-verhovina-buv-pershim-domashnim-kinoteatrom/371469">Gazeta.ua</a>