Капуста брокколі
Капуста брокколі б‘є всі рекорди корисності серед овочів. Вітаміну С в ній більше, ніж у цитрусових, а бета-каротину майже стільки ж, скільки в моркві та гарбузі. До складу брокколі входять вітаміни А, С, Е, РР, а також особливі речовини, які в організмі людини природним чином перетворюються в сульфорафан — органічну сполуку, яка надає сильний антибактеріальний ефект і призупиняє розвиток ракових клітин. Крім того, в брокколі дуже високий відсоток вмісту рідкісного вітаміну U, який називають противиразковий. Також цей вітамін надає антигістамінну дію, знімаючи симптоми харчової алергії, полінозу та навіть бронхіальної астми. Ось чому ця капуста допомагає алергікам, а також тим, хто страждає на виразку шлунка та дванадцятипалої кишки. З брокколі виходять відмінні супи-пюре, гарніри до м’яса. Як і багато інших зелених овочів, брокколі низькокалорійна (30 калорій на 100 г продукту) і підходить для бажаючих скинути вагу.
Зелений горошок
Вчені підрахували, що людині потрібно з‘їдати приблизно 3 кг зеленого горошку на рік. Влітку його можна вживати в сирому вигляді, а взимку в консервованому або замороженому. Горошок багатий легкозасвоюваними білками, вітамінами А, Е, К і групи В, калієм, залізом, йодом та іншими життєво важливими мікроелементами. Ще Гіппократ використовував горох при лікуванні ожиріння, анемії та серцево-судинних захворювань. Особливі речовини (інозитол), що входять до складу зеленого горошку, сприятливо впливають на жировий обмін і запобігають розвитку ожиріння печінки, а також надають мембранопротекторну й антидепресантну дію.
У замороженому горошку вітамінів зберігається в рази більше, ніж у консервованому. Тому подбай про заготівлю цього продукту заздалегідь. Взимку зможеш додавати його в супи, салати, овочеві пюре та вітамінні коктейлі.
Лук-порей
Лук-порей, він же перловий, високо цінувався ще в Давньому Єгипті. Збереглися написи, які свідчать про те, що пореєм харчувалися раби для підтримки сил, а місцеві лікарі використовували його при лікуванні цинги і подагри. Римський імператор Нерон жував цибулю-порей, готуючи голосові зв’язки до тривалих ораторським виступів.
Ця рослина багата на вітаміни групи В, РР, С, каротин, а також калієм, магнієм, фосфором, залізом і сіркою. Його можна їсти в сирому, маринованому, смаженому та навіть вареному вигляді. Смак порею ніжніший, ніж у ріпчастої цибулі, а запах не такий виражений. Він має ще одну дивовижну властивість, якої позбавлені інші овочеві культури. При зберіганні кількість аскорбінової кислоти в білих стеблах збільшується аж у півтора рази!
Сьогодні цибуля-порей дуже популярна в кулінарії. З неї роблять деруни, начинки для пирогів, додають в овочеві салати, картопляне пюре і навіть тісто. Люди, які регулярно їдять цибулю-порей, рідше страждають на подагру, ревматизм, ожирінням і мають стійкий імунітет.
Свіжий огірочок
Огірками можна доповнити раціон практично будь-якої дієти. Цей овоч на 95% складається з води і містить всього 13,5 калорії. Огірки відмінно засвоюються самі та сприяють гарному засвоєнню інших продуктів, мають сечогінну властивість і, будучи лужними, допомагають позбутися від підвищеної кислотності в організмі. Тартронова кислота, що міститься в огірках, нейтралізує дію вуглеводів, які потрапляють в організм з іншою їжею. А це означає, що зайвих сантиметрів на талії можна не боятися. Крім того, огірки мають сечогінну дію, тим самим сприяючи виведення з організму зайвої води і солі. Це важливо для людей, що страждають на гіпертонію та ожиріння.
Цукіні
Це один з найбільш низькокалорійних овочів: в 100 г всього 16 калорій. А за вмістом води цукіні може зрівнятися з огірком — 95%. Крім того він багатий клітковиною (гарна профілактика закрепів), калієм і магнієм, вітамінами С і Е, а також містить фолати (солі фолієвої кислоти). Ці речовини сприяють переробці гомоцистеїну (продукт метаболізму), який пошкоджує стінки судин і сприяє виникненню депресії. Цукіні — ідеальний сусід для м'ясних страв, з нього можна також варити варення та робити джеми.