У неділю, 27 вересня, в церковному календарі позначена святом Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього.
Воно є одним з небагатьох свят, яке, крім днів передсвяття і посвяття, має ще й окрему неділю, яка приготовляє до нього, тобто неділя перед Воздвиженням, а також іншу, що йде після нього, тобто Неділю по Воздвиженні, пише Фіртка з посиланням на Івано-Франківську Архієпархію УГКЦ.
Крім цього, в літургійному році згадується Хрест ще й на Хрестопоклінну неділю, третя неділя Великого посту.
⠀
Саме цих декілька неділь церковного року є присвячені для особливого спомину Хреста, на якому Ісус, заради людського спасіння, пролив останню краплину крові й води. Ці неділі стають нам доброю нагодою, щоб поглибити значення святого Хреста у ділі спасіння.
⠀
Саме свято Воздвиження Чесного Хреста має свій початок, пов’язаний з подіями, які сталися на початку IV-го століття, хоча вони покриті серпанком різних легенд. Початок передання починається тим, що Цар Костянтин 312 року ішов з походом на місто Рим для того, щоби здобути перемогу проти свого опонента Максенція на римський імператорський престіл.
Битва відбулася біля Мільвійського моста (Ponte Milvio) над річкою Тибр. Легенда каже, що цар побачив на небі дивний знак – знак хреста, і почув слова: «Цим знаком переможеш!».
І він здобув перемогу над переважаючим військом свого опонента. Тому, будучи уже імператором, посилає свою матір Олену до Єрусалиму для того, щоб віднайти той хрест, на якому був розп’ятий і помер Ісус Христос.
⠀
Віднайдення цього хреста мало бути в 326 році. Історики Східної Церкви вважають, що дві події спонукали до встановлення цього свята: в IV-му столітті віднайдення Хреста на якому вмер Ісус, і його повернення з Персії у VII-му столітті.
Читайте також: