2 березня — день проголошення незалежності Техасу від Мексики

У містечку Вашингтон-на-Бразосі 2 березня 1836 року делегатами з'їзду американців Техасу одноголосно проголошено його незалежність від Мексики, Девіда Бернета обрано тимчасовим президентом, а Сема Г'юстона — головнокомандувачем збройних сил. Офіційно Мексика визнала Республіку Техас лише 1848 році, коли програла війну США, а сам Техас уже три роки, як перебув у їх складі.

Європейцям сучасний Техас відомий з першої чверті XVI століття, однак освоєння його території почалось лише через півтора століття — у 1682 році іспанці заснували тут своє перше поселення Ель-Пасо, а через три роки на узбережжі Мексиканської затоки француз Рене-Робер Кавальє звів форт Сен-Луї. До кінця XVIII століття Техас був частиною віцекоролівства Нова Іспанія, на території якого після 11 років війни проголосили Мексиканську імперію, що простягалась від Каліфорнії до Панамського перешийка, пише Фіртка з посиланням на «Цей день в історії».

Того ж 1821 року в Техасі заснували перше поселення американців, міграцію яких надалі став заохочувати мексиканський уряд з огляду на малозаселеність території. Вони отримали право на створення власної міліції для захисту від місцевих індіанців, мали пільги на придбання земельних ділянок і звільнялись на 10 років від податків. Ліберальна міграційна політика привела до того, що на початку 1830-х років мексиканців у Техасі проживало вчетверо менше, ніж американців, які всупереч місцевому законодавству володіли кількома тисячами рабів.

У 1828 році в Техасі проживало близько 7,8 тисячі мексиканців і понад 30 тисяч американців, які всупереч місцевому законодавству володіли п'ятьма тисячами рабів.

З падінням Першої Мексиканської імперії, яка в 1823 році перетворилась на федеративну республіку, країну охопили перманентні перевороти та від неї відділились п'ять провінцій, що об'єднались у Федеративну Республіку Центральної Америки. Стурбований ослабленням центральної влади, наполегливістю США у намірі придбати Техас (пропозиції були відхилені у 1827 і 1829 році) і спробою в 1827 році американськими поселенцями в окрузі міста Накодочес (нині — США) проголосити незалежність, 6 квітня 1830 року президент Мексики Анастасіо Бустаманте ввів обмеження на міграцію із США, скасував для вже існуючих переселенців податкові пільги та підняв митні тарифи на імпорт американських товарів.

Першим проявом сепаратизму американських переселенців Техасу вважається т. зв. Фредонський заколот, коли 21 грудня 1826 року американський підприємець Хеден Едвардс, позбавлений за спробу незаконно заволодіти чужими земельними наділами вже оплаченого ним права на продаж земельних паїв в околиці міста Накодочес, проголосив незалежну від Мексики Республіку Фредонія. Вона проіснувала трохи понад рік і була розгромлена урядовими військами.
Протистояння між центральним урядом і Техасом ще більше загострились з приходом до влади в 1833 році президента Антоніо де Санта-Анна, який через два роки розпустив законодавчі збори штатів, скасовував дію конституції, фактично перетворивши країну на централізовану диктатуру. Порушення принципів федералізму викликало невдоволення практично по всій країні, а в ряді штатів почали лунати заклики про вихід зі складу Мексики. Після придушення силами армії сепаратизму в штаті Сакатекас, Санта-Анна направив війська у штат Коауїла, антиурядові настрої в якому значно посилились після відмови у 1832 році у наданні населеній переважно американцями території Техас статусу окремого штату.

Перше зіткнення з місцевою міліцією відбулось 2 жовтня 1835 року біля міста Ґонзалес. Попри те, що перестрілка не мала навіть тактичного значення, загибель двох мексиканців дала привід американцям оголосили про свою перемогу, повідомлення про котру активно підхопила преса США, яка охрестила бій "техаським Ленсингтоном", і до Ґонзалеса почали прибувати різного роду авантюристи та шукачі пригод для участі у війні проти уряду Мексики.

Стівен Остін (1793-1836) був першим американським підприємцем, котрому мексиканський уряд у 1825 році дозволив створити на території Техасу колонію американських переселенців. Пізніше на його честь перейменували селище Ватерлоо, яке кілька років було столицею Республіки Техас
11 жовтня керівника однієї з найчисельніших американських колоній Стівена Остіна обрали командуючим і попри відсутність хоч якогось військового досвіду він повів півтисячний загін на захоплення Сан-Антоніо, в околицях якого до повсталих приєдналось ще кількасот осіб. Після майже двомісячної облоги місто захопили з великими втратами для мексиканців і ця перемога стала переломним фактором в усвідомленні цілей Техаської революції, схиливши більшість її учасників до проголошення незалежності території від Мексики.

Сформований ще 3 листопада під Сан-Антоніо Тимчасовий військовий уряд на чолі з Генрі Смітом ухвалив рішення про створення регулярної армії, котру очолив колишній генерал і колишній член Палати представників США від штату Теннессі Сем Г'юстон. Під його загальним командуванням до кінця року мексиканські війська були витіснені з усієї території Техасу.

28 лютого 1836 року в містечку Вашингтон-на-Бразосі розпочав роботу з'їзд американських переселенців, який мав вирішити долю відвойованої території.

Завдяки тому, що серед 60 делегатів було лише троє, народжених у Мексиці, а решта перебувала у Техасі нелегально, прихильники т. зв. "партії війни" мали очевидну більшість.

2 березня з'їздом без жодних дебатів одноголосно прийнято "Декларацію про незалежність", яка, стверджуючи, що уряд Мексики "перестав захищати життя, свободу та майно людей", став знаряддям "свавілля і тиранії" і не забезпечив "звичні для громадян США права на володіння і носіння зброї, суд присяжних,.. державну освіту та ... свободу віросповідання" проголосила незалежність Республіки Техас. Після виправлення граматичних помилок, наступного дня "Декларацію" підписали усі 60-ть делегатів.

Тим часом мексиканські війська під особистим командуванням президента Антоніо де Санта-Анна ще 23 лютого відвоювали Сан-Антоніо, після чого 6 березня захопили та вирізали майже весь техаський гарнізон у містечку Аламо. Продовжуючи наступ, 13 березня мексиканці захопили Ґонзалес, а 20 березня завдали нищівної поразки техасцям біля ріки Колето в окрузі Голіад.

Лише 2 квітня війська під командуванням генерала Г'юстона, постійно відступаючи, змогли організуватись у тисячний загін, який 21 квітня 1836 року поблизу Сан-Хасінто заманив мексиканців у пастку і за 18 хвилин розбив майже удвоє більшу армію переслідувачів.

Захоплений у полон президент Санта-Анна, 14 травня 1836 року у Веласко підписав угоду про завершення військових дій, негайне виведення мексиканських військ за ріку Ріо-Гранде і визнання незалежності Республіки Техас.

Центральний уряд у Мехіко цю угоду не визнав (всупереч домовленостям Санта-Анну як "почесного гостя" відправили до Вашингтону нібито для обговорення міцного миру між Мексикою і Техасом, в якому США виступали посередником) і формально Мексика визнала незалежність Техасу лише 2 лютого 1848 року, коли вона програла війну США, втративши території сучасних штатів Колорадо, Аризона, Нью-Мексико, Вайомінг, Каліфорнія, Невада і Юта, а сам Техас уже з 29 грудня 1845 року був 28-м штатом США.

Нагадаємо, вчора гривня відзначала свій день народження.


02.03.2021 571
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

954
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1960
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2831
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3466
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3675
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6854 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3859

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5672

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6806 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7629
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2464
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4729
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5116
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

483
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

948
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1818
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3401
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

922
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1790
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3696
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3910 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5455