10 порад для туриста-новачка

 

/data/blog/86732/2c3654244d2fc55c643fbab4643cd3a0.jpg

 

Мандрувати горами для мене завжди було бажаною справою. Особливо я загорівся Карпатами, коли прочитав серію містичних книг, про магію індіанських племен Карлоса Кастанеди, де основні події відбувалися в мексиканських горах.

 

Проте, серед косівчан цей тип відпочинку не є популярний, а лазити хребтами самому – було якось сумно і небезпечно.

 

В 2010 році, я нарешті знайшов хорошу компанію цікавих людей, які теж фанатіли від цього виду активного відпочинку і ось вже три роки ми частенько ходимо в походи. За цей час, методом спроб та помилок, ми здобули певний досвід, що дозволив сформувати короткий набір з правил та порад, який може бути корисний і читачам mapakosiv.if.ua

 

  1. НЕ ходіть в гори зимою! А зима в Карпатах починається з кінця листопада (з першим снігом) і закінчується в середині квітня – коли сніг майже повністю розтанув, окрім високих вершин. Шквальний вітер, хуртовини, триметровий сніг, туман – цього краще уникати навіть досвідченим туристам, не те що новачкам. Якщо ви все-таки не можете всидіти на місці довгою зимою, то варто вибирати легкі маршрути поблизу вашого дому.
  2. НЕ ходіть в гори самостійно! Потрібно йти в невідомі маршрути разом з досвідченим провідником. Та й навіть відомі вам маршрути можуть стати фатальними, якщо не мати на підмозі хорошого друга. Також не мандруйте в компанії незнайомих людей – вони можуть вас покинути у складній ситуації, та й гори на людей впливають по різному – можлива неадекватна реакція через стрес.
  3. Враховуйте «гірський фактор» погоди! Не вірте прогнозам погоди для гірської місцевості, адже на висоті, – особливий тип клімату. Найгірша можлива погода в горах, – це дощ та туман. Також варто ходити Карпатами «разом із сонцем» – вставати в 5 годині на світанку і не ходити горами вночі, в темряві.
  4. Купуйте якісне спорядження для гір! В першу чергу мова йде про міцне та зручне взуття. Одяг має бути легкий та непромокаючий (бажано 2 комплекти), адже погода в горах мінлива. Також варто брати в похід: якісний рюкзак, сірники та запальничку, ліхтарик, ніж, аптечку, залізну кружку, казанок, хороші сонцезахисні окуляри і при бажанні – фотоапарат. Якщо ж це довгостроковий похід, то + палатку, спальник і карімат (найвищої якості та міцності). Бажано, щоб вага цих речей була мінімальна, адже кожен лишній грам, – це додаткова біль для спини.
  5. Не забувайте про воду! Вода в горах – це основне, особливо, якщо ви йдете в серйозний довготривалий похід. Їжа теж важлива, але без води в горах, ви не протягнете і дня, особливо в спеку. Запитуйте місцевих людей, де можна поповнити запаси протягом маршруту, а також економте вашу воду, адже невідомо коли буде наступне джерело (якщо воно взагалі буде).
  6. Готуйтеся до походу – займайтесь спортом! Варто постійно тренуватись, адже фізичні навантаження в горах для «звичайної» людини значні. Потрібно бігати чи просто багато ходити, займатись з різноманітними спортивними снярядами. Адже без належної підготовки, піший похід на вершину, з повним 80-літровим рюкзаком, може легко перетворитись з веселої прогулянки на жахливе випробування для туриста, як в емоційному, так і в фізичному плані.
  7. Завжди беріть із собою в похід карту та gps-навігатор! Також часто уточнюйте ваш маршрут із місцевими жителями, якщо ти точно не знаєте дороги. Проте тут варто врахувати специфіку спілкування з горянами. Якщо для гуцулів: «та то близько, пів години йти, десь 5 кілометрів», то на практиці, часто для туриста, – це зовсім не близько, 2-3 години в швидкому темпі і 10-15 кілометрів шляху, як наслідок. Все це тому, що місцеві жителі часто мають набагато кращу фізичну форму ніж туристи, – в міру складних умов їхнього місця проживання. Отож, в таких випадках не варто розслаблятися, зупинятися чи зменшувати темп, а часто – навпаки краще його наростити!
  8. Налаштовуйтесь на похід психологічно, особливо на складні маршрути! Це може здатися дивним, але мені завжди допомагало. Якщо ви йдете на гору вперше, то варто перед початком мандрівки розпитати лідера групи чи провідника, як довго триватиме подорож і загалом про її складність, адже вийти на гору Михалків раз в рік, це далеко не те саме, що мандрувати по Мармароському масиву три дні. Кожен маршрут має свої певні особливості і варто їх знати ще до початку подорожі та добре підготуватися до них!
  9. Новачок чи найслабший в групі завжди попереду! Таке важливе і невід’ємне правило всіх походів в гори. Це робиться для безпеки всіх учасників мандрівки. Адже діти, жінки, хворобливі чи просто погано підготовлені люди, з часом, починають відставати і можуть заблукати в горах. Щоб цього не трапилось, досвідчені і сильніші учасники походу не дозволять слабшим відстати, а також постійно підганяють їх, щоб вони не робили занадто довгих привалів і не затримували інших.
  10. НЕ вживати алкоголь в горах! По-перше тому, що п’яна людина втрачає концентрацію і може травмувати себе чи інших, а по-друге алкоголь виганяє з організму воду і дуже скоро може початися обезводнення, адже води в горах обмаль. Найкращий час, коли ви можете без проблем вживати алкоголь, – це коли вся група благополучно завершила маршрут і залишилось лише випити теплого домашнього вина на ніч і щасливо заснути!

 

Ну і на завершення! Найбільш придатна їжа для гір, – це шоколад, фрукти, сухофрукти, печення, сухарі, хліб, жарене м’ясо, «мівіна» чи мюслі. Хороший запас грошей теж не завадить (не менше 500 грн.), адже в горах постійні проблеми з транспортом і часто єдиний спосіб добратися додому – це дороговартісне таксі.


15.09.2015 1352 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466