10 книжкових порад від віце-прем’єра

 

Читомо вдалося розпитати, які книжки варто прочитати українцям, у віце-прем’єр-міністра України, кандидата історичних наук Олександра Сича. Отже — десяток книжок про російський колоніалізм, європейську інтеграцію України, політику й мораль і не тільки.

 

Які, якщо й не зроблять із вас віце-прем’єрів, то, принаймні, допоможуть зорієнтуватися у сучасних геополітичних процесах в Україні та світі.

1. Ева М. Томпсон «Трубадури імперії. Російська література і колоніалізм»

 

191222423

Авторка — американський професор, полька, уродженка м. Каунас (Литва), освіту здобула у Варшавському університеті й університеті Вандербільт (США). Її дослідження цінне тим, що вона на основі російської літератури здійснює аналіз російського колоніалізму. Адже звичними є книги з аналізом європейського колоніалізму, але рідкістю — російського. Багато цікавих думок є й про Україну. Одна із них — ніхто, окрім самих українців, не напише власну історію й не зламає стереотип її сприйняття через кремлівську точку зору.

 

2. Николай Михальченко

«Украинская региональная цивилизация: прошлое, настоящее, будущее»

kttt

Автор — член-кореспондент НАН України. З його слів — писав книгу спеціально російською, аби відправити в усі наукові бібліотеки СНД й щоби з її змістом там могли ознайомитися. Сам зміст — жорстка й аргументована праця про те, що російське населення генетично майже не має в собі слов’янського складника, натомість є мішаниною угро-фінського та монголо-татарського. Звідси – й азійський політичний устрій Росії. Характерна цитата: «Какой бы тип демократии не создавался, все равно это будет царизм (с «добрым» или злым царем)».

 

3. Елен Блан «Родом із КГБ. Система Путіна»

110608202913127216_f0_0

Авторка – відома французька славістка і політолог. Одна з головних тез книги – розпад СССР здійснювався керовано КГБ, який, на відміну від решти совєтського суспільства, володів істинною інформацією про плачевний стан держав. З метою збереження ядра російської імперії, її провінції отримали можливість відійти в самостійне державне плавання. Очевидно, що модернізувавшись, імперія постарається знову зібрати колись втрачені землі.

 

4. Сюзен Мендус «Політика та мораль»

108157

Цікава книга про різні системи цінностей політичної й неполітичної сфер життя й про те, в які моральні перипетії може втрапити політик, який розривається між намаганням добитися результатів, одночасно сповідуючи систему цінностей неполітичної сфери. Характерна цитата: «…Примирити всі цінності неможливо, ми точно втратимо якусь їх частину при виборі одного зі світів: коли людина обирає життя у релігійній покірності, вона втрачає можливість розвинути чесноти політичного життя і навпаки. Тобто, немає єдиноправильного способу життя».

 

5. «Адаптація України до переходу світ-системи від одно- до багатополюсності»

Це – аналітична доповідь Інстититу політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса. Головна її теза – через 15-25 років домінування США у світі закінчиться. На зміну йому прийде спочатку двополюсний світ «США-Китай», а потім багатополюсний, різні теоретичні моделі якого прораховуються в книзі. Де в такому разі бути Україні? Автори доказують (ще в 2012 р.), що альтернативи європейській інтеграції вона не має й що немає сенсу їй і далі хилитися до культурно, економічно й науково-технологічно відсталої та стрімко деградуючої Росії.

6. Юрій Щербак – дилогія «Час смертохристів» і «Час великої гри»

12011115021117712_f0_0

Дає розуміння того, якою може стати Украіна, якщо не змінити правила політичної гри, пік демонстрації яких припав на період правління Януковича і які ще остаточно не демонтовані.

Наступні три дають розуміння історичної генези Східної Європи та України у її контексті.

 

7. Ларі Вулф «Винайдення Східної Європи»

vinaydennya

8. Тімоті Снайдер «Перетворення націй»

Peretvorennya naciy_enl

9. Роман Шпорлюк «Формування модерних націй: Украіна-Росія-Польща»

шпорлюк_cover_300-200x300

І на завершення – книжка, яку читаю зараз.

10. Олександр Зайцев «Український інтегральний націоналізм»

32784_300

Окреслює європейський та український історичний контекст становлення українського націоналізму.


29.07.2014 799 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466