Помаранчева революція: чекати повторення?

 

Восьма річниця помаранчевої революції позаду. Весь цей час феномен масового піднесення українського духу і волі намагаються осмислити експерти і зрозуміти чому не вдалось... і ми опинились зараз практично там, з чого все і починалось тієї помаранчевої осені.

 

Колір бренду, під яким Віктор Ющенко йшов на президентські вибори був вибраний дуже вдало – він спричинив чудовий мобілізаційний ефект і відіграв остаточну роль, аж до самої назви тих подій.

 

Події восьмирічної давнини були виправдані історією і необхідні - українське суспільство того часу потребувало змін, а влада всіляко намагалась зберегти існуючу ситуацію. І для того, щоб зміни відбулися був необхідний вихід людей на майдан.

 

2004 рік минув. Кардинальних змін, на які всі очікували і у які вірили, так і не відбулось. Чергові вибори, які переживало українське суспільство були тільки натяком на те, що українці ще здатні на щось впливати. Незавершена історія майдану дала зворотній ефект.

 

Тому, через вісім років знову в мислячих середовищах розпочалися розмови, що помаранчева революція, або ж щось схоже, може повторитись вже після парламентських виборів-2012. Мовляв, суспільство досягло критичної точки. Ба, навіть набагато критичнішої, ніж тієї помаранчевої. Втім...

 

Спробуємо поміркувати чим же нинішня ситуація відрізняється від подій 2004 року? Які уроки ми винесли після революції і що можна очікувати у майбутньому?

 

1. Лідер. Тоді Україна "втомилася" від Леоніда Кучми. Створена система влади не витримувала критики і тому українці аж ніяк не хотіли бачити наступника Кучми при владі ще принаймні на 5 років.

 

Українці довірились Ющенкові, який здобув собі хорошу славу ще будучи на посаді Премєр-міністра. Ефективний управлінець із незаплямованою репутацією і правильним, створеними політтехнологами образом, симпатизував українцям. 

 

Хто б сьогодні зміг стати таким лідером? Відсутність в укарїнському суспілсьтві альтернативних лідерів продемонстрували парламентські вибори 2012 року. Схоже, що навіть новачок від політики Віталій Кличко поки що недотягує до лідера нації, за яким здатні піти мільйони.

 

2. Протестний потенціал. Ще до 2004 року в українському суспільстві накопичувались протестні настрої. Свого апогею вони досягли саме у славнозвісну осінь. Про це можуть свідчити і результати соціолоігчних досліджень і різноманітні акції як от «Повстань Україно». 

 

Сьогодні теж є великі протестні запити. Втім, проявляються вони виключно або ж у розмовах на кухні, а бо ж у дискусіях в соцмережах. Далі цього справа поки що не заходить.

 

3. Ідеї. Під час помаранчевої революції були висунуті дуже правильні і актуальні ідеї – “бандитам тюрми”, збільшення робочих місць, боротьба з корупцією. Це було саме те, що на той час потреубвало суспільство. Однак відсутність реального втілення обіцяного на практиці, не тільки дескридитували носіїв цих ідей, але й призвело до того, що нині ці гасла вже не діють. Попри відсутність політичної пам’яті й відсутність достойної альтернативи, український виборець таки навчився двічі на одні граблі не наступати, з кожними виборами зменшуючи відсоток підтримки своїм симпатикам.

 

Сьогодні дійсно відчутний брак ідей, які здатні «зачепити за живе» суспільство і сколихнути його. Більшість гасел, запропонованих так званими політичними лідерами є старими і усім відомими. Стає ясно, що на ідеях національного відродження і останнього бою за Україну далеко не заїдеш. Суспільсвто максимально прагматизувалось. На порядку денному гасла соціального характеру.

 

4. Внутрішній фактор. Тодішнє погіршення економічного становища держави явно грало не на руку влади. Велика частина населення перебувала за межею бідності, прожитковий мінімум був невисокий, а споживчий кошик щоразу зростав. Економічно активне населення шукало виходи із ситуації шляхом виїзду за кордон, оскільки чесно вести  вій бізнес в Україні було дуже важко.

 

Щось подібне можна спостерігати і сьогодні. Тільки кількість українців, готових покинути Україну збільшилася, а велика частина вже поце зробила. Тому виникає питання: а чи не завелика частина так званої «критичної кількості» економічно активного населення бажає виїхати і хто ж залишиться будувати Україну тут?..

 

5. Зовнішній фактор. Україна зразка 2004 року втрачала свої позиції на міжнародній арені. Від зустрічі з Кучмою відмовлялися провідні світові лідери. Ющенко був більш зрозумілим і прогнозованим саме для Заходу, тому його підтримали – і в Європі, і за океаном.

 

Чи змінилася ситуація відтоді? Захід і далі не демонструє особливої прихильності до України. І свою зовнішню політику вибудовує в обхід України.

 

Ось тут ми підходимо до логічного запитання. Чи можливо нині в Україні здійснити революцію?

 

Тут варто замислитися, які передумови можуть до цього призвести. Помаранчева революція мала чітко виражене національно-демократичне забарвлення, а на цьому зіграти знову буде дуже важко.

 

Наступна революції, якщо така можлива, матиме, скоріш за все, соціальне забарвлення, відображаючи теперішній стан українського суспільства, його рівень соціально-економічного розвитку і достатку. Однак, варто припустити, що вона не буде настільки масовою і рушійною, як була її попередниця.

 


26.11.2012 Марія Лутчин 1067 9
Коментарі (9)

Maxim 2012.11.26, 14:51
Є у революції початок, та немає у революції кінця... А настрої у народу такі: помаранчевим повірили, а вони здурили. Нема кому вірити, нема за кого вийти на вулиці. хіба за себе самих, за свої родини, сім'ї. Ось за це і варто. А не за політиків, які разом обідають, ан на публіку "кіна грають". За ідею потрібно стояти, а не за особистостей.
Валентина 2012.11.26, 14:55
Творять революції романтики, втілюють фанатики, а користуються їхніми здобутками негідники.
НИК 2012.11.26, 19:53
РЕВОЛЮЦІЯ ПРОЙШЛА, АЛЕ БЕЗ ВИХОДУ НА МАЙДАНИ. НЕ ЛИШ У НАШІЙ ОБЛАСТІ І КИЄВІ, А ЗНОВ У СУМАХ І ПОЛТАВІ НЕ ПРОПУСТИЛИ РИГІВ, І ЗНОВ ПРОВІД НАС ПРОДАВ - БЮТ НА ЦУЗ І СУЗ ВИСТАВИВ ЯВНО СЛАБИХ КАНД-В, ХОТЬ ОБРАЖЕНИХ, ТИПУ ДОНІЯ, БУЛА ЦІЛА КУПА. НА ЗУЗ БЮТ НЕ ПУСТИВ НА ОКРУГИ СВОБОДУ, А ТАК САМО ДАВ КВОТУ, ТОМУ ВОНИ І НЕДОБРАЛИ ТУТ НА СПИСОК, І ВПЕВНЕНИЙ, ЩО АҐЕНТИ ДІМИ ШЛЕМКА, ГЛАДІЙ, КУПЧАК, ДЕРЕВ"ЯНКО, СКОРА СІКОРА, ОСОБЛИВО ДИРІВ, ЩЕ НЕ РАЗ ЗГАНЬБЛЄТ НАШУ ОБЛАСТЬ, І ВСЕ СЕ ЗА ГАРАНТОВАНУ ПІДТРИМКУ СИЧЄ??!!! РАДЖУ Т.БОКУ СПОЧІТКУ ЗІГРАТИ В ОПОЗИЦІЮ, ВИТЄГАТИ ЇХ НА РАДИКАЛЬНІ ДІЇ, А ДЕСЬ У 2014р, КОЛИ З КЛІЧКО І ЯЦА ВІЛІЗЕ ЇХ ГНИЛЕ ДОЛЯРОВО- ЛІБЕРАЛЬНЕ НУТРО, ОГОЛОСИТИ ЇХ ЗРАДНИКАМИ, І Я ҐАРАНТУЮ ЇМУ І СНПУ 25% У 1-ТУРІ, І 55% -У 2-ТУРІ.
Гриць 2012.11.26, 21:53
Кучма був мудрий президент. Просто трохи занадто намагався маневрувати між сходом і заходом, між різними політичними елітами і групами. І це його погубило. І не Лазаренко найбільша помилка Кучми, а хтось інший...
Ікс 2012.11.28, 08:28
Люди настільки зневірилися у політиках, настільки їх було "кинуто", що ще багато часу потрібно, щоб це забулося, щоб люди звону відчули, що вони сила. Але потрібно всього навсього чесного лідера, який не проміняє людську довіру на теплі крісла і посади.
є такий..... 2012.11.28, 15:52
Є такий лідер....,йопана не лідер,бо ВАНА баба!Ікс дуже добре написав,але,але ми є приречені люди.бо не шануємо свій народ,шануємо жидів,маскалів арвбів,нігерійців,всім носим гроші і робимо на них,а вони нас мають в голові.....(зрозуміли думаю,чи думоваю)Є у революції почато і є початок,але нема народує БИКОТА!!!!!!!!!!!!!!!!!
завжди разом 2012.11.29, 09:10
Народ то є, але немає провідника, хто б за собою повів. Еліти немає справжньої, яка б відчувала відповідальність за те, що вона еліта, а не скоробогатьки і окозамилювачі.
Гриць 2012.11.30, 08:43
Для початку зробімо революцію у своїй свідомості, своємуу ставлення до держави і суспільства, до тих, кого обираємо і за кого голосуємо. Можливо, і революцій ніяких не потрібно буде.
Васька 2012.11.30, 14:15
Не треба нам вже революцій, краще, коли стабільність і розвиток. А революції. потрясіння нікому не потрібні, ми ж цивілізована європейська нація
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466