ТОП-10 найбільших і найдавніших музеїв світу

Музеї можна назвати найбільшими сховищами реальних пам'яток історії, матеріальної і духовної культури. У нинішньому розумінні, музеї з'явилися на початку XVIII століття і стали невід'ємною частиною суспільного життя багатьох країн Європи. Однак деякі колекції, як то Галерея Уффіці, почали збиратися набагато раніше. Варто також відзначити, що більшість найвідоміших музеїв світу виникло на основі приватних колекцій та пристрасті окремих особистостей, своєрідних олігархів епохи Відродження.

«Багнет» склав список найбільших хранителів безцінних артефактів культури, мистецтва та історії за роками появи музеїв.

Галерея Уффіці (Італія) - 1575

Галерея Уффіці - є одним з найбільших і найвизначніших музеїв європейського образотворчого мистецтва. Музей знаходиться у Флоренції, в палаці, побудованому в 1560-1581 роках. Колекція картин включає визнані шедеври всіх часів, у тому числі роботи Джотто, Сімоне Мартіні, П'єро делла Франческа, Фра Анджеліко, Філіппо Ліппі, Боттічеллі, Мантенья, Корреджо, Леонардо да Вінчі, Рафаеля, Мікеланджело та Караваджо. Також добре представлені роботи німецьких, голландських і фламандських майстрів, таких, як Дюрер, Рембрандт і Рубенс.

Історія Уффіці починається в липні 1559, коли правитель Флоренції Козімо I Медічі вирішив об'єднати всі адміністративні служби міста в загальному просторому палаці. Для реалізації проекту був запрошений майстер Джорджо Вазарі, який і почав роботу в 1560 році. Однак в 1574 році Вазарі помер, і закінчував будівництво вже його наступник, Бернардо Буонталенті. З 1575 року в будівлі Уффіці почалося формування музею - його основу склала сімейна колекція Медічі.


Британський музей - 1753

Головний історико-археологічний музей Великобританії і один з найбільших музеїв світу, заснований в 1753 році, на основі трьох колекцій - колекції відомого британського лікаря і натураліста Хенса Слоуна, колекції графа Роберта Харлі, а також бібліотеки антиквара Роберта Коттона, яка стала основою Британської бібліотеки. Створення музею було затверджено актом Британського парламенту. Будівля музею займає площу, еквівалентну 9 футбольним полям. Кількість відвідувачів за час існування музею зросла з 5000 в рік у XVIII столітті до майже 6 мільйонів сьогодні.

Музей спочатку задумувався як зібрання старожитностей Давньої Греції і Стародавнього Риму. Разом з археологічними знахідками і предметами мистецтва, які звозили в Лондон з усіх куточків колоніальні агенти Британської імперії, музей поповнювався малюнками, гравюрами, медалями, монетами і книгами різних епох.


Ермітаж (Росія) - 1764

Федеральне державна установа культури Державний Ермітаж - найбільший в Росії і один з найбільших в світі художніх і культурно-історичних музеїв. Музейний комплекс Ермітажу складають п'ять будівель, пов'язані один з одним на Дворцовій набережній. Ермітаж виник в 1764 як приватне зібрання Катерини II, після того як в Берліні, через агентів, вона придбала у комерсанта Гоцковского колекцію з 220 творів голландських і фламандських художників. Спочатку ця колекція розміщувалася в спеціальному палацовому флігелі - Малому Ермітажі, звідки і закріпилося загальна назва майбутнього музею. Сучасний Державний Ермітаж представляє собою складний музейний комплекс. Основна експозиційна частина музею займає п'ять будівель, розташованих вздовж набережної річки Неви в центрі Санкт-Петербурга, головним з яких вважається Зимовий палац. Експозиція музею показує розвиток світового мистецтва з кам'яного віку до кінця XX століття.


Музей Ватикану - 1769

У Ватикані, а саме в тій частині, яка доступна для всіх туристів, є дві головні визначні пам'ятки: Собор Святого Павла і Музей Ватикану. Насправді, Музей Ватикану - комплекс найбільших музеїв, які об'єднують найцінніші музейні колекції та унікальні папські палаци міста-держави Ватикан. Колекція мистецтва Ватикану була заснована в 1769 році. Музей Ватикану включає в себе 1400 залів і 50 000 експонатів. Один з найвідоміших - Сікстинська капела, справжня перлина Музею Ватикану. У музеї також знаходиться зал з картами Італії, зал російського іконопису, Фрески Рафаеля, зали сучасного сакрального мистецтва, зал з колекцією православних ікон і багато іншого.


Лувр (Франція) - 1793

Паризький Лувр - один з найбагатших і найстаріших музеїв світу (для широкої публіки відкритий в 1793 році) з багатою історією колекціонування художніх і історичних реліквій Франції, починаючи з часів династії Капетингів і до наших днів. Лувр - старовинний королівський замок в Парижі, перебудований у палац, розташований на правому березі Сени між садом Тюільрі і церквою Сен-Жермен-л'Осерруа. Зведення нинішнього будинку Лувра тривало майже тисячоліття і є невіддільним від історії самого  Парижа. Лувр займає територію близько 160 тис. квадратних метрів, з яких на 58 470 розташовуються експозиції музею. Лувр можна назвати універсальним музеєм, так як його колекції покривають величезні географічні і часові простори: від західної Європи до Ірану через Грецію, Єгипет і Близький Схід. Європейське мистецтво новітнього періоду часу - з 1848 року і до наших днів - представлено в Музеї Орсе та Центрі Жоржа Помпіду, а азіатське виставляється в музеї Guimet. Мистецтво Африки, Америки і Океанії експонується в музеї набережної Бранлі.


Музей Прадо (Іспанія) - 1819

Мадридський музей Прадо є одним з найбільших і значущих музеїв європейського образотворчого мистецтва. У музеї представлено зібрання живопису, скульптури та декоративно-прикладного мистецтва, а також світові шедеври майстрів іспанських, італійських, фламандських та інших європейських шкіл. У колекції музею зберігаються одні з найбільш повних зібрань Босха, Веласкеса, Гойї, Мурільо, Сурбарана і Ель Греко. Будівля музею є видатним зразком пізнього іспанського класицизму. Ідея створити публічний музей на основі королівської колекції з'явилася в кінці XVIII століття. Але реалізувалася вона набагато пізніше, в 1818 р. Свій внесок зробили дві королеви Іспанії - Ісабель де Брананца, а після її смерті - Марія Хосефа Амалія. Німкеня з Саксонії, Амалія, побажала мати музей на зразок Дрезденської галереї і багато зробила для його відкриття. Датою заснування музею вважають 1819 р.


Каїрський єгипетський музей - 1835

Найбільшим у світі сховищем предметів давньоєгипетського мистецтва є Каїрський єгипетський музей. Його колекція налічує близько 120 000 експонатів всіх історичних періодів стародавнього Єгипту, починаючи з доісторичної ери до Греко-Романського періоду. Історія музею почалася в 1835 році з розпорядження Єгипетського уряду влаштувати виставку зібраних музейних експонатів, що належали уряду, з метою запобігання їх розграбуванню. Будівля нинішнього музею в нео-класичному стилі споруджена в 1900 р. за проектом французького архітектора Марселя Дюнона (Marcel Dourgnon).


Метрополітен-музей (США) - 1870

Розташований в Нью-Йорку, Метрополітен-музей, є одним з найбільших художніх музеїв світу. Музей був заснований в 1870 році групою американських бізнесменів і шанувальників мистецтва (the Union League Club of New York). Він вперше відкрився для публіки 20 лютого 1872 р. В основу музею лягли три приватні колекції - 174 твори європейського живопису, серед яких були твори Халса, Ван Дейка, Тьєполо та Пуссена.  Колекція швидко збільшувалася, після смерті Джона Кенсетта у володіння музею перейшли 38 полотен з його приватного зібрання. Але тільки в XX-му столітті музей отримав світову популярність.

Цікавим фактом є також те, що музей існує на кошти спонсорів та дарувальників при невеликій державній підтримці. Важливою характеристикою для відвідувачів є те, що хоча ціна вхідного квитка позначена, в музей можна пройти за мінімальну плату, досить підійти до будь-якого віконця каси і протягнути будь-яку монетку, а можна і нічого не пред'являти і попросити вхідний квиток.


Гугун (Китай) - 1925

Гугун або «Заборонене місто» є найбільшим за своєю площею музейно-архітектурним комплексом. Він охоплює центральну частину Пекіна, починаючись від площі Тяньаньмінь, і тягнеться з півдня на північ на площі, що займає 720 тис. кв. м., тобто 72 гектара (приблизно в три рази більше московського Кремля). Цей величезний обнесений стінами і оточений каналом з водою ансамбль, перш за все, цікавий як чудовий пам'ятник середньовічного зодчества. Після повалення династії Цин, в 1911-1912 роках і виселення останнього імператора Пу І з палацу, силами генерала Фен Юсян в 1924 г, велика колекція предметів мистецтва, зібрана мінськими і цінських імператора (близько 1170000 одиниць зберігання, за описом, проведеним в 1925 році), перейшла в руки республіки. На їїоснові 10 жовтня 1925 року в колишньому імператорському палаці був створений один з найбільших в світі музеїв.


Національна галерея мистецтв (США) - 1937

Національна галерея мистецтв заснована в 1937 році Конгресом США на основі великих приватних колекцій Ендрю Вільяма Меллона (також виділив 10 млн доларів США на будівництво будівлі), Лессінга Дж. Розенвальда, Семуела Генрі Кресса і більш ніж 2000 скульптур, картин, предметів декоративного мистецтва і порцелянових виробів з колекції Джозефа Уайденера, а також інших колекціонерів.

У галереї зібрана одна з найкращих колекцій мистецтва у світі. В експозиції представлені твори мистецтва європейських та американських майстрів: картини, скульптури, малюнки, фотографії, графіка, предмети декоративно-прикладного мистецтва.

Колекція налічує близько 1200 картин (особливо широко представлені полотна італійських, французьких і американських майстрів), одне з найкращих у світі зібрань живопису італійського Відродження, твори голландського і іспанського бароко. Урядом США галереї були передані 20 тис. малюнків і акварелей, що зображують історію американських ремесел і народного мистецтва.


12.05.2020 278
Коментарі ()

12.05.2020

Близько 90% автомобільних доріг загального користування не ремонтували понад 30 років.

216
05.05.2020
Олена Британська

Ініціатива, щоб місцевий бізнес працював в борг, пішла від міського голови Руслана Марцінківа.

659
04.05.2020
Марія Лутчин

За період карантину до України повернулися близько двох мільйонів заробітчан.

1399
01.05.2020
Лілія Горковенко

2020 попри пандемію, залишається для багатьох важливим роком у визначенні майбутнього. Сьогодні у великій мірі це стосується молодих людей, які закінчують школи та університети й розпочинають новий етап життя.

1466
29.04.2020

Розповісти свою історію погодилася прикарпатка, котра лікувалася від коронавірусу разом із сім'єю.

7972
28.04.2020
Марія Лутчин

Головний лікар ЦМКЛ Тарас Масляк розповів про справи у лікарні, пацієнтів з коронавірусом, емоційне вигорання, волонтерів та коли ми переможемо вірус.

72373 4

Сервус, товариство! Так склались обставини, що зараз ми, як і весь світ, занурились у боротьбу з вірусом і за тим не зауважили кардинальних змін, що відбуваються у  суспільстві.  Не відкрию вам Америки, якщо скажу, що багато жителів Галичини м

903

Під прикриттям карантину відбувається наглий дерибан коштів і майна міста.

2802

Середньосвітова смертність від коронавірусу складає 5,8%. Проте це тільки середня температура по палаті, яка в кожній окремій палаті (країні) різна.

2995 2

ВЕСНу/2020 весь світ запам’ятає…

2343
12.05.2020

Цікаво, чи стануть екстремальні для європейського смаку страви, які пропонує Grub Kitchen – гумус з хрущів, буріто з жучками і коктейль чилі з кониками – розв'язанням глобальних проблем людства? Чи вони так і залишаться екзотикою, придатною хіба що для реаліті-шоу? Ну, і головне питання, яке в теорії з'ясувати неможливо, які всі ці страви на смак?

204
17.04.2020

Пам’ятаймо, що маємо поділитися цією радісною звісткою з усіма, хто у скорботі та потребує нашої розради.

1026
10.04.2020

Великдень, Воскресіння Христове або Пасха – найбільш давнє, урочисте й радісне свято з усіх великих християнських свят церковного року. До цього світлого дня християни готуються заздалегідь. Віряни дотримуються Великого посту, обмежуючи себе у харч

3687 1
09.04.2020

Наразі церква вивчає різні механізми освячення паски.

1186
09.04.2020

Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав у спеціальному зверненні дав детальні поради щодо поведінки у храмі на Страсний тиждень та Великдень, зокрема щодо сповіді і причастя, та оголосив диспензи (звільнення) Церкви усім в

1120
12.05.2020

Варто також відзначити, що більшість найвідоміших музеїв світу виникло на основі приватних колекцій та пристрасті окремих особистостей, своєрідних олігархів епохи Відродження.

278
12.05.2020

Місцеві вибори відбудуться в Україні 25 жовтня, попри будь-які інсинуації про їх перенесення, скасування чи неможливість проведення через нестачу коштів. Про це заявив голова партії "Слуга народу" Олександр Корнієнко

190